Зеленський про блокування кордону з Польщею: використовувати Україну як тиск на ЄС — несправедливо

Страйк польських фермерів біля пункту пропуску "Медика-Шегині", 9 лютого 2024 року. Фото: Іванка Дусько/Суспільне Львів

Ситуація з блокуванням українсько-польського кордону, що роблять польські фермери, — це внутрішньополітичне питання Польщі. Уряди обох країн спілкуються, щоб розв'язати проблему. Якщо ж не знайдуться кроки для вирішення, то українська сторона захищатиме свій бізнес.

Про це президент України Володимир Зеленський сказав на пресконференції під час форуму "Україна. Рік 2024" 25 лютого.

"У нас з Туском робочі відносини. І у прем’єр-міністра ці зустрічі були [які стосуються блокади кордону]. З Дудою була нещодавно зустріч. І також з Урсулою фон дер Ляєн. З квітня минулого року я говорю, що це політичне питання. Це підтверджує Єврокомісія. Це політичний вектор: є внутрішня боротьба в Польщі", — пояснив Зеленський причину блокади.

Водночас глава держави наголосив, що Україна вдячна польському суспільству, яке з самого початку повномасштабного вторгнення Росії — поруч з українцями.

"Дуже не хотілося б, щоб політики так робили, щоб цей кордон, який є між нами, був і між нашими суспільствами. Я в це не вірю, люди там розумні, вони розберуться. Так само як і наші люди розібралися, в чому річ. Використовувати Україну як тиск на європейські інституції — це несправедливо", — зазначив президент.

Володимир Зеленський вірить, що очільники урядів — Денис Шмигаль та Дональд Туск — знайдуть кроки, щоби уладнати цю проблему. Для України дуже важливо зберегти союз із Польщею, підкреслив глава держави. Проте якщо кроки на примирення не знайдуться, Україна захищатиме свій бізнес, додав Зеленський.

"Підтримувати Україну треба зараз, а не до кінця, тому що кінець може бути швидко, якщо так по-різному підтримувати Україну", — вважає політик.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.

22 лютого прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що польська влада внесе прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг до переліку об'єктів критичної інфраструктури. Як сказав тоді Туск, це протягом найближчих годин після ухвалення рішення дозволить прибрати перепони на польсько-українському кордоні для постачань зброї та гуманітарної допомоги.