Протест на кордоні. Польські перевізники погодилися призупинити блокаду

Важливо
Польські перевізники та фермери блокують пункту пропуску "Шегині-Медика", 23 листопада 2023 року. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Польські перевізники, які від листопада блокували низку пунктів пропуску на кордоні з Україною, досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП і призупинять протест 17 січня.

Про це повідомив Томаш Борковський із Комітету захисту перевізників і роботодавців транспорту, передає Reuters.

"Це не кінець, але протест буде призупинено. Ми домовилися про певні умови, дамо уряду час попрацювати, оскільки це новий уряд", — сказав він.

Міністерство інфраструктури Польщі проведе пресконференцію 16 січня, під час якої має бути підписана угода з перевізниками.

Польські протестувальники вирішили призупинити акцію на прикордонному переході з Україною в Медиці після того, як уряд РП погодився на їхні вимоги у перші дні січня 2024 року, зазначає агентство.

Поляки призупинять блокаду кордону 17 січня о 13:00 за київським часом.

Представник польської партії "Конфедерація" Рафал Меклер, який є одним з організаторів протесту, заявив, що блокада призупинена до 1 березня.

"Якщо нам не вдається знайти рішення, ми повернемося на кордон. Ми висловлюємо міністерству довіру. Це не капітуляція, а стратегічна пауза", — написав політик на своїй сторінці у соцмережі X.

Міністр інфраструктури Польщі Даріуш Климчак під час пресконференції 16 січня розповів, що протест міждисциплінарний і стосується багатьох аспектів міжнародної та внутрішньої політики й складність питань призвела до того, що переговори тривали понад місяць.

"Протест завершиться до кінця березня. Це не означає завершення діалогу. Навпаки, починаємо дуже інтенсивні та конструктивні переговори, які мають на меті дати конкретний ефект — імплементацію тих положень, які про ми домовилися", — пояснив посадовець.

Климчак додав, що угода польського уряду з перевізниками містить 7 конкретних пунктів, серед яких:

  • моніторинг декларацій про час перебування транспортних засобів з України на території Польщі;
  • налагодження діалогу з Європейською місією;
  • ліквідація несанкціонованих видів транспорту.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".