Коли Україна ухвалить безпекову угоду зі США — відповів Єрмак

Ексклюзивно
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак на форумі "Україна. Рік 2024", Київ, 25 лютого 2024 року. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Україна та Сполучені Штати підпишуть угоду про гарантії безпеки, імовірно, вже після того, як Конгрес США проголосує за допомогу Україні. Посадовець упевнений у тривалому стратегічному партнерстві зі США, який би президент не став на чолі Штатів.

Про це сказав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак в кулуарах форуму "Україна. Рік 2024" на запитання нашої кореспондентки.

Він упевнений, що стратегічне партнерство України зі Сполученими Штатами — на тривалий термін:

"Я не вірю, що будь-який президент Сполучених Штатів буде зацікавлений в перемозі Росії. (...) США не випадково є країною-лідером вільного світу, тому що вони мають потужну історію, мають певні принципи".

За його словами, затримка в голосуванні Конгресу США за фінансову допомогу Україні — це "абсолютно внутрішні справи Сполучених Штатів". Єрмак оптимістично налаштований щодо того, що цей пакет буде проголосований. І запорукою голосування, як сказав чиновник, є військова боротьба України протягом останніх двох років.

Глава ОП додав, що безпекову угоду мають підписати раніше від саміту Північноатлантичного альянсу у Вашингтоні, який заплановано на липень 2024 року.

"У нас трошечки інша ціль на саміті НАТО у Вашингтоні. Зокрема, зібрати впливових політиків зі всіх країн-членів НАТО", — сказав Єрмак.

"Не хочу анонсувати, але найближчим часом ви почуєте про нові угоди", — також повідомив голова Офісу президента.

З якими державами Україна підписала аналогічні безпекові угоди

Першу таку угоду Україна 12 січня підписала зі Сполученим Королівством. 16 лютого президент Зеленський під час своєї робочої поїздки Європою підписав наступні дві угоди про гарантії безпеки для України з Німеччиною та Францією. 23 лютого Зеленський підписав з прем'єркою Данії угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між державами. У другі роковини повномасштабного вторгнення Росії, 24 лютого, президент України підписав подібні угоди з Італією та Канадою.

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.

Що відомо про законопроєкт США стосовно допомоги Україні

13 лютого Сенат Сполучених Штатів схвалив законопроєкт про міжнародну допомогу на суму 95,3 мільярда доларів, який включає фінансування для України, Ізраїлю та Тайваню.

Документ передбачає понад 60 мільярдів доларів Україні, 14 мільярдів — Ізраїлю і 4,83 мільярда — підтримки партнерів у Індо-Тихоокеанському регіоні, включаючи Тайвань, й стримування агресії з боку Китаю.

Він також надасть 9,15 мільярда доларів гуманітарної допомоги цивільним у Газі та на Західному березі, в Україні й інших зонах конфлікту в світі.

Для остаточного схвалення за законопроєкт повинна проголосувати Палата представників, а потім документ має підписати президент США Джо Байден.

16 лютого Палата представників Сполучених Штатів пішла на перерву без голосування за пакет фінансування допомоги для України.