Байден закликав припинити вогонь у секторі Гази на півтора місяця

Король Йорданії Абдалла II слухає промову президента Джо Байдена в Білому домі, 12 лютого 2024 р., Вашингтон. Фото: AP/Andrew Harnik

Президент США Джо Байден після переговорів із королем Йорданії Абдаллою II у Вашингтоні закликав припинити щонайменше на шість тижнів бойові дії між Ізраїлем і палестинським рухом ХАМАС у Газі.

Про це пише Reuters.

Зазначається, що Байден і король Йорданії обговорили загрозу ізраїльського наземного наступу на півдні Гази та загрозу гуманітарної катастрофи серед палестинських цивільних людей.

Джо Байден сказав, що Сполучені Штати працюють із союзниками в регіоні над угодою щодо призупинення бойових дій, щоб дозволити звільнити ізраїльських заручників у Газі та забезпечити потік гуманітарної допомоги.

"Угода розпочнеться з паузи у бойових діях щонайменше на шість тижнів, на які ми зможемо потім побудувати щось більш міцне", — сказав американський президент.

Король Йорданії також закликав до широкомасштабного припинення вогню.

"Ми не можемо залишатися осторонь і дозволяти цьому продовжуватися. Нам потрібне тривале припинення вогню зараз. Ця війна має закінчитися", — сказав Абдалла II.

Зустріч відбулася в той момент, коли Байден дедалі голосніше вимагав, щоб Ізраїль не здійснював наземний наступ на місто Рафах на півдні Гази без плану захисту палестинських цивільних людей.

Що відомо про вторгнення ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію.

Світові лідери засудили атаку ХАМАС на Ізраїль, зокрема свою солідарність із народом Ізраїлю висловили в Європейському союзі та Україні.

Уряд Ізраїлю 8 жовтня 2023 року підтримав запровадження воєнного стану в країні.

9 жовтня торік Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази.

Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 11 жовтня 2023 року погодився сформувати уряд національної єдності з членами опозиції, включаючи колишніх генералів, щоб керувати країною через кабінет міністрів воєнного часу.

Того ж дня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю.

13 жовтня 2023 року Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту".

27 жовтня минулого року речник ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари у Секторі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня 2023 року повідомив, що другий етап війни проти ХАМАСу розпочався напередодні ввечері.

1 листопада 2023 року сухопутні сили Ізраїлю прорвали передову лінію оборони палестинського руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант 13 листопада торік заявив, що бойовики угруповання ХАМАС втратили контроль над Газою.

Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, яке супроводжувалося щоденним звільненням груп заручників.

22 грудня 2023 року стало відомо, що Ізраїль зруйнував мережу тунелів ХАМАСу в Газі.

Через два дні прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу оголосив, що ЦАХАЛ посилює бойові дії на території Сектору Гази.