Україна розглядає план дій, щоб забезпечити надходження коштів МВФ, якщо допомога від США зупиниться — Bloomberg

. Штаб-квартира МВФ у Вашингтоні, округ Колумбія, 26 липня 2022 року. (Фото: ОЛІВ'Є ДУЛЬЄРІ / Getty Images)

Україна розглядає план, що включає розширення продажу внутрішніх облігацій, підвищення податків і скорочення витрат, щоб залатати дірку в бюджеті, щоб отримати гроші від Міжнародного валютного фонду, якщо допомога від США буде заблокованою.

Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела.

За їхніми словами, українські чиновники мають намір запропонувати цей план МВФ під час робочого візиту до Києва наступного тижня. Ці заходи необхідні для того, щоб запевнити МВФ, що Україна зможе обслуговувати свої борги у випадку, якщо союзники не зможуть надати допомогу, що є умовою кредитної програми на суму 15,6 мільярда доларів.

Співробітники МВФ на чолі з головою місії фонду в Україні Гевіном Греєм відвідають Київ з триденним візитом, починаючи з 12 лютого, перед офіційними переговорами щодо України в Польщі. Візит відбудеться напередодні перегляду кредитної програми МВФ, який розпочнеться пізніше цього місяця і розблокує транш допомоги у розмірі 900 мільйонів доларів.

Україна запропонувала обговорити з МВФ "план дій" на випадок, якщо зовнішня допомога буде зірвана, зазначили в НБУ у коментарі агентству. Нацбанк все ще очікує, що допомога буде відновлена "найближчими місяцями", і МВФ поділяє цю думку.

"Заходи, передбачені планом Б, наразі обговорюються та потенційно включатимуть активізацію внутрішнього ринку запозичень, фіскальну оптимізацію та консолідацію", — сказали в НБУ.

Попри те, що Україна виконує свої зобов'язання, Мінфін і Нацбанк вважають, що існує ризик того, що рада директорів МВФ не схвалить наступний транш кредиту без фіскального плану, якщо американські кошти все ще будуть заблоковані, заявив український чиновник.

Цього року Київ має отримати 5,3 мільярда доларів за програмою МВФ.

Ключовим джерелом коштів для заміни коштів із США буде розширення внутрішніх державних запозичень, сказав чиновник. Українські банки є високоліквідними, і уряд очікує, що вони продовжуватимуть інвестувати готівку, яку вони утримуються через ризик війни, у високодохідні державні облігації.

Що відомо про програму МВФ для України

31 березня виконавча Рада МВФ схвалила чотирирічну програму розширеного фінансування за механізмом розширеного фінансування (EFF) у розмірі 15,6 мільярда доларів для України.

Кошти від Міжнародного валютного фонду допоможуть профінансувати всі критичні видатки та зберегти макрофінансову стабільність.

25 вересня місія МВФ почала працювати у Варшаві для підготовки другого перегляду програми розширеного фінансування EFF.

31 березня 2023 року Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила чотирирічну програму "Механізм розширеного фінансування" для України обсягом близько $15,6 млрд. Ця програма є частиною загального пакета підтримки України міжнародними партнерами обсягом $115 млрд.

У червні 2023 року Україна успішно пройшла перший перегляд програми, вчасно виконавши всі взяті на себе зобов'язання. У межах програми вже отримано два транші загальним обсягом близько 3,6 млрд доларів. За успішного виконання програми Україна може цьогоріч отримати ще один транш, а загальна сума отриманого фінансування зросте до 4,5 млрд доларів.

6 листопада місія Міжнародного валютного фонду розпочала свою роботу щодо другого перегляду виконання Україною програми Механізму розширеного фінансування.

11 грудня МВФ схвалив перегляд програми для України, що дозволить надати транш у розмірі близько 900 мільйонів доларів.