МЗС Росії викликало молдавського посла через "недружні дії" Молдови

Міністерство закордонних справ Росії. Фото: AP

Міністерство закордонних справ Росії 10 січня викликало посла Молдови у РФ Ліліана Дарія, якому було висловлено низку "рішучих протестів" і "занепокоєнь".

Про це йдеться у пресрелізі, який опубліковано на сайті МЗС РФ.

"Послу Молдови було заявлено рішучий протест у зв'язку з недружніми діями офіційного Кишинева. Зазначається, що у разі їх продовження російська сторона залишає за собою право на додаткові заходи у відповідь", — йдеться у повідомленні.

У МЗС РФ пояснили, що до таких "недружніх дій" належать факти політично вмотивованого переслідування російських та російськомовних ЗМІ, що суперечать міжнародним зобов'язанням Кишинева в галузі захисту свободи слова та прав журналістів.

"Також системного характеру набули випадки дискримінації російських громадян, які в'їжджають до Молдови, почастішали необґрунтовані відмови у перетині кордону. З боку керівництва Республіки Молдова продовжують звучати агресивні антиросійські заяви", — йдеться у повідомленні.

Зокрема до відома Ліліана Дарія було доведено рішення про закриття в'їзду на територію Росії низки офіційних осіб Республіки Молдова у відповідь на дії молдавського керівництва.

"Послу також було висловлено стурбованість у зв'язку з інформацією, що з'явилася в ЗМІ, про плани Молдови сприяти підготовці військовослужбовців ЗСУ на молдавській території за участю інструкторів з країн НАТО. Було вказано на неприйнятність такої підтримки, яка веде до розмивання нейтрального статусу Молдови та її прямого залучення до бойових дій на боці Києва", — йдеться у повідомленні.

У листопаді 2023 року МЗС Росії викликало посла Молдови Ліліана Дарія, якому висловило "рішучий протест" через "утиски" російськомовних ЗМІ.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого 2023 року заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого 2023 року президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого 2023 року президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.