Росія продовжує інформаційну кампанію для дестабілізації ситуації у Молдові — ISW

Прапор Молдови над будівлею молдавського парламенту в Кишиневі. Getty Images

Росія продовжує інформаційну кампанію, спрямовану на дестабілізацію Молдови, позиціонуючи себе як захисницю російськомовних, які нібито перебувають під загрозою.

Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни

Раніше, російські державні ЗМІ поширили інформацію, що понад 19% школярів у Молдові віддають перевагу здобуттю освіти російською. При цьому стверджується, що відмова молдовського уряду від визнання російської мови державною у 1989 році спровокувала війну у Придністров’ї та конфлікт із Гагаузією.

У росЗМІ також заявили, що керівна партія Молдови "Дія і солідарність" (PAS) «посилює ці ймовірні давні мовні розбіжності, не надавши російській статусу "мови міжнаціонального спілкування".

"Заяви про те, що PAS загрожує російськомовним у Молдові, дозволяють Росії обґрунтувати будь-яку потенційну підтримку прокремлівських акторів в окупованому нею Придністров’ї як гуманітарну спробу захистити цих осіб, а не спробу політичної дестабілізації Молдови", — йдеться у звіті.

В ISW зазначили, що Кремль використав аналогічну кампанію як одну з підстав для повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році.

"Росія, ймовірно, намагається, щоб виправдати будь-які майбутні дії в Молдові як спробу захистити своїх "співвітчизників за кордоном", термін, який Москва широко визначила як етнічних росіян і російськомовних осіб за межами РФ, незалежно від їхнього громадянства", — зазначають аналітики.

В Інституті наголосили, що Росія продовжує виправдовувати своє вторгнення в Україну, зокрема, стверджуючи, що захищає своїх "співвітчизників" в Україні та їхнє право використовувати російську мову, і, ймовірно, продовжуватиме використовувати цей наратив, "обговорюючи будь-які майбутні спроби Росії здійснити імперські завоювання".

Президентка Молдови Майя Санду заявила, що Росія підкуповує виборців перед місцевими виборами, які відбудуться у країні цими вихідними.

Раніше повідомлялось, що Молдова заблокувала доступ до сайтів основних російських медіа, оскільки РФ використовує їх як платформу для впливу на місцеві вибори.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.

З осені минулого року у Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор". За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову".

Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.