ЄС має спочатку підписати угоду про стратегічне партнерство з Україною — Орбан

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, фото: Getty Images

Європейський Союз повинен спочатку підписати угоду про стратегічне партнерство з Україною, а не починати переговори про членство.

Про це заявив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в інтерв'ю державному радіо в п'ятницю, передає Reuters.

За його словами, перед початком переговорів про членство потрібно буде вирішити кілька питань і оцінити, які наслідки членство України матиме для блоку.

"Якщо ми не знаємо (які це матиме наслідки, — ред.), тоді ми не повинні починати переговори. Тож я буду представляти точку зору, що ЄС повинен спочатку підписати угоду про стратегічне партнерство з Україною. Це може тривати до 5-10 років, наблизьмо їх, оскільки зараз розрив занадто великий. Даймо час, щоб ми попрацювали разом, і коли ми побачимо, що можемо працювати разом, тоді піднімемо питання про членство", – сказав Орбан.

Прем'єр Угорщини закликав до припинення вогню в Україні та сказав, що якщо ЄС хоче надати Україні більше грошей, то він повинен створити окремий фінансовий фонд поза бюджетом ЄС на основі міжурядової угоди.

"Кожен повинен вкладати гроші, які хоче, і ми повинні надсилати гроші в Україну з (цього фонду)", — сказав Орбан, додавши, що надсилання фінансування Україні для ведення війни з бюджету ЄС перевантажує бюджет.

Пропозиція Орбана надійшла через день після того, як офіційні особи ЄС у четвер заявили, що Угорщина близька до відкриття доступу до мільярдів євро фондів ЄС, які Брюссель призупинив через побоювання, що Будапешт пошкодив демократичні системи стримувань і противаг у країні.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському Союзі.