Блінкен і очільник МЗС Росії Лавров не зустрінуться на засіданні ОБСЄ

Міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі зустрічає держсекретаря США Ентоні Блінкена (ліворуч) у будівлі міністерства закордонних справ у Скоп’є, Північна Македонія, 29 листопада 2023 рік. Фото: Saul Loeb/Pool через AP

Держсекретар США Ентоні Блінкен провів зустрічі з колегами з Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) до прибуття глави МЗС Росії Сергія Лаврова.

Про це повідомляє Балканська служба Радіо Свобода

Зокрема Блінкен зустрівся з президентом ОБСЄ, міністром закордонних справ Північної Македонії Буяром Османі під час вечері 29 листопада, напередодні дводенного засідання організації в Скоп’є.

"Північна Македонія є союзником і партнером Сполучених Штатів і всіх наших союзників по НАТО. Ми бачимо це щодня. Ми рішуче підтримуємо роботу, яку ви робите для зміцнення демократичних інститутів, ми рішуче підтримуємо роботу, яку ви робите, щоб диверсифікувати енергетику в регіоні та за його межами, що, на мою думку, має великий вплив. У всьому цьому ви можете розраховувати на США як на сильного партнера", – сказав Блінкен.

За свого боку Османі подякував Блінкену за виняткову підтримку під час головування Північної Македонії в ОБСЄ.

"Хочу повідомити, що ми вирішили критичні екзистенційні виклики для головування в ОБСЄ у 2024 році. Я хочу подякувати Мальті та всім країнам-учасницям за підтримку", — сказав Османі на початку зустрічі з Блінкеном.

За даними дипломатичних джерел, Ентоні Блінкен залишить Північну Македонію після обіду.

Як повідомило російське інформаційне агентство ТАСС, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров сьогодні, 30 листопада прибув у Скоп'є на засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ. Довжина маршруту літака російської делегації становила приблизно 4 тисячі км, шлях зайняв понад п'ять годин. Літак Лаврова дорогою до Північної Македонії пролетів над Туреччиною, а також Грецією, хоча раніше очікувався маршрут через Болгарію. Як стало відомо ТАСС, болгарська сторона відмовила в прольоті літака глави МЗС РФ, якщо на борту перебуватиме речниця відомства Марія Захарова, проти якої запроваджено санкції через війну РФ проти України.

Зустріч міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ у Скоп'є в Північній Македонії запланована на 30 листопада — 1 грудня. Міністри закордонних справ України, Латвії, Естонії та Литви заявили, що бойкотуватимуть це засідання через запрошення на зібрання Лаврова.

Що відомо про участь Лаврова у міністерському засіданні ОБСЄ

Міністерство закордонних справ Болгарії 27 листопада підтвердило, що надало дозвіл літаку з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим пролетіти через повітряний простір Болгарії на шляху до Північної Македонії.

Зазначається, що дозвіл на проліт спеціального авіаційного підрозділу "Росія" надано на підставі запиту, отриманого від МЗС Північної Македонії, як чинного голови ОБСЄ на 2023 рік та організатора 30-го засідання Ради міністрів ОБСЄ у Скоп’є 29 листопада – 1 грудня 2023 р.

В МЗС Болгарії наголосили, що дипломатичний дозвіл на політ є тимчасовим і дійсний протягом 3 годин до та 72 годин після призначеної дати та часу польоту.

У липні Парламентська асамблея ОБСЄ визнала Росію державою-спонсором тероризму, а ПВК "Вагнер" – терористичною організацією.