Торгівля нафтою між РФ та Азією стикнулась із проблемами через західні санкції

ЗМІ
Фото: АР

Торгівля нафтою Росії та Азії, зокрема Індії, стикнулася із проблемами внаслідок західних санкцій через війну в Україні. Російський центральний банк не може працювати в доларах через санкції і не хоче приймати індійські рупії.

Про це пише Reuters із посиланням на власні анонімні джерела.

Як ідеться у виданні, десятиліттями долар США був валютою міжнародної торгівлі нафтою. Знайти альтернативу проблеми через труднощі конвертації, а також політичні перешкоди.

Індія — наразі найбільший морської нафти в Росії після того, як європейські клієнти відмовилися від російського пального. Ще в липні Індія наполягла на оплаті в рупіях, і відтоді торгова діяльність майже розвалилася", кажуть три джерела.

Джерела повідомили, що російські постачальники нафти не можуть укладати угоди в індійських рупіях через неофіційні вказівки російського Центробанку — він не прийматиме цю валюту.

Одне російське банківське джерело, наближене до Центробанку, заявило, що отримувати дохід у неконвертованій валюті з невеликою вартістю за межами Індії є "безглуздим". Інше джерело повідомило, що Росія має обмежені можливості витрачати рупії, оскільки її імпорт з Індії невеликий.

Проблему намагалися вирішувати: зокрема, індійські вантажі оплачувалися частково китайським юанем, частково — гонконгським доларом як перехідною валютою до юаня та дирхамом ОАЕ. Про це Reuters повідомили торгові джерела та офіційні особи.

Проблеми з обігом також стосуються покупців в Африці, Китаї та Туреччині.

Однак найбільша проблема стосується Індії, яка, згідно з даними LSEG і підрахунками Reuters, купує понад 60% російської морської нафти. Це найбільший загалом покупець морської російської нафти після Китаю.

Після того, як Захід запровадив санкції проти Росії в лютому 2022 року, Москва перейшла з операцій у доларах і євро, які є домінантними у світі. Кремль значною мірою тепер заблокований від міжнародної банківської системи.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.