Нафтові санкції не працюють: доходи РФ від вже кілька місяців зростають — Bloomberg

Нафтовий танкер San Sebastian біля нафтопереробного заводу ISAB (Сицилія, 31 травня 2022 року). ISAB належить російському Лукойлу. Фото: АР

Санкції Заходу щодо експорту російської нафти не позбавляють Кремль доходів для фінансування війни в Україні, а це означає, що обмеження не досягають однієї зі своїх основних цілей.

Як пише Bloomberg, дані Міністерства фінансів Росії показують, що потік грошей до державної скарбниці РФ вже кілька місяців збільшується, чи то в доларах, чи то в рублях.

Ці цифри викликають запитання, чи доведеться країнам "Групи семи", особливо США та ЄС, діяти агресивніше, якщо вони справді хочуть позбавити Москву нафтодоларів.

Їхнім ключовим інструментом для стримування цього фінансування було обмеження ціни, яке не дозволяло західним фірмам допомагати в транспортуванні російської нафти, якщо вона коштувала понад 60 доларів за барель. Але розслідування цього тижня показало, що у жовтні майже кожен морський вантаж перевищив цей поріг.

Згідно з підрахунками Bloomberg на основі даних Мінфіну РФ, валовий дохід від трьох основних джерел оподаткування нафтодоларів майже подвоївся з квітня по жовтень і склав понад 13 мільярдів доларів минулого місяця.

Агентство зазначає, що жовтневий прибуток перевищив прибутки будь-якого окремого місяця 2021 року до того, як вторгнення в Україну спричинило безпрецедентну волатильність національного експорту.

Навіть якщо відняти значні субсидії нафтопереробної промисловості країни, які у серпні та вересні підскочили до 2–3 мільярдів доларів, різке зростання очевидне. У жовтні російські нафтопереробні заводи не отримали субсидій на постачання палива на внутрішній ринок, що сприяло суттєвому стрибку чистих доходів Росії від нафти за місяць, йдеться у матеріалі.

Представник Міністерства фінансів США заявив, що хоча перша фаза цінового обмеження була зосереджена на скороченні суми доходів, які Росія отримує від продажу нафти, друга фаза заходу буде зосереджена на збільшенні витрат, які РФ повинна платити, щоб підтримувати свій флот танкерів.

Для цього міністерство почало застосовувати санкції до судноплавних компаній і суден, які перевозили нафту за завищеною ціною, і почало шукати способи збільшення витрат Росії на використання тіньового флоту.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.