Столтенберг: в умовах війни повноправне членство України в НАТО неможливе

. Фото: AP

На першому засіданні Ради Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у Брюсселі союзники підтвердять довгострокову підтримку України та узгодять рекомендації щодо реформування системи безпеки України. Альянс продовжує підтримувати Київ на шляху до членства в НАТО. При цьому в умовах війни повноправне членство України в НАТО неможливе.

Про це Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав на пресконференції перед зустріччю з міністрами закордонних справ, яка проходить 27-29 листопада.

За словами Столтенберга, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба приєднається до міністерської зустрічі у середу, 29 листопада.

“Україна продовжує мужньо боротися. Ми продовжуємо їх підтримувати. Цього місяця Німеччина та Нідерланди пообіцяли виділити Україні 10 мільярдів євро. Румунія відкрила центр підготовки українських пілотів F-16. Союзники, включно зі США та Фінляндією, надсилають більше засобів протиповітряної оборони та боєприпасів для захисту українських міст від нападів Росії. І 20 союзників наразі сформували Коаліцію протиповітряної оборони для України”, — сказав Столтенберг.

За його словами, слід погодитися, що Україна стане членом НАТО.

Генсек відзначив, що союзники по НАТО слідкують і виконують рішення, які ухвалили щодо України та членства в НАТО на саміті у Вільнюсі в липні 2023 року.

Він нагадав, що прийняли три важливі рішення.

  1. “Перш за все, ми скоротили шлях України до членства з двоетапного процесу до одноетапного, скасувавши вимогу щодо Плану дій щодо членства для України”.
  2. “По-друге, ми створили Раду НАТО-Україна, яка є важливим органом, де Україна та всі члени НАТО збираються за одним столом з однаковими правами та однаковими зобов’язаннями, і ми можемо приймати рішення разом. Таким чином, це, звісно, значно наближає Україну до НАТО шляхом створення органу прийняття рішень у Раді НАТО Україна, і ця Рада збиратиметься вперше після зустрічі міністрів закордонних справ цього тижня, коли міністр Кулеба приїде до НАТО.”
  3. “І по-третє, ми погодили всеосяжну програму забезпечення повної оперативної сумісності між українськими силами та силами НАТО”.

За словами Столтенберга, наразі ще зарано говорити про те, якою саме буде сесія на Вашингтонському саміті у 2024 році. Усі члени Альянсу погоджуються, що в умовах війни повноправне членство неможливе, додав він.

“Але, звичайно, ми продовжимо шукати шляхи, як ми можемо ще більше зблизити Україну і НАТО, готуючись до Вашингтонського саміту. Яке рішення ми приймемо, буде вирішено пізніше, коли ми будемо ближче до саміту”, — сказав Генсек Альянсу.

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".