Єдиний спосіб завершення війни з Росією — посилити військову спроможність України — Столтенберг

Генсек НАТО Єнс Столтенберг. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 14 листопада заявив, що Україна успішно атакує російський флот, а єдиний спосіб завершення війни з Росією — посилити військову спроможність, підтримуючи Київ.

Про це Столтенберг сказав у коментарях на ґанку зустрічі міністрів оборони ЄС.

Він говорив зокрема про війну в Україні, умови її миру з Росією, оборонне виробництво НАТО, передислокацію військово-морських баз РФ до невизнаної Абхазії в Грузії.

Підтримка України — в інтересах Альянсу

"Інтенсивні бойові дії [в Україні] тривають. Ситуація на полі бою складна, і це робить ще більш важливою нашу підтримку України, тому що ми не можемо дозволити президенту Путіну перемогти", — каже Столтенберг.

Він додав, що підтримувати Україну — в інтересах НАТО, а Київ сам має вирішувати, які умови є прийнятними для нього, щоби почати перемовини з Росією.

Про імовірні перемовини України та Росії

Столтенберг наголосив, що якщо партнери хочуть досягти мирної угоди шляхом перемовин, то шлях до цього — це військова підтримка України.

"Імовірність прийнятного результату переговорів зростає, що більше військової підтримки ми надаємо Україні, тому що поки що ми не бачимо реальної волі з боку президента Путіна вести переговори про прийнятне для України рішення. Тому єдиний спосіб досягти цього — переконати Путіна, що він не переможе на полі бою; єдиний спосіб — посилити військову спроможність України ", — зауважив генеральний секретар Альянсу.

Про виробництво боєприпасів у НАТО

Столтенберга попросили прокоментувати те, що ЄС не зможе передати Україні 1 млн боєприпасів до березня 2024 року, водночас Північна Корея постачила понад мільйон артилерійських снарядів до Росії. Генсек НАТО запевнив, що члени Альянсу нарощують оборонне виробництво.

"Це те, над чим ми почали працювати минулого літа, і члени Альянсу зі Сполучених Штатів, Великої Британії, а також європейські члени, члени ЄС, Німеччина і багато інших зараз нарощують виробництво", — говорить Столтенберг.

Він розповів про програму "Спільні закупівлі", які організовує Агенція НАТО з підтримки і постачання. Проєкт уже уклав так званих рамкових контрактів на 2,4 млрд доларів, з яких 1 мільярд вже укладено як тверді контракти.

Про російський флот в невизнаній Абхазії

Столтенберг заявив, що НАТО рішуче підтримує територіальну цілісність і суверенітет Грузії, і виступає проти того, що Росія може використовувати територію невизнаної республіки Абхазія для створення власних військових баз. Разом із тим він каже, що РФ вирішила перемістити свої судна в Абхазію через успішні українські атаки.

"Це демонструє, як далеко готова зайти Росія для досягнення своїх військових цілей в Україні. Але водночас показує і те, що Україна підштовхнула армію РФ до оборони, тому що українці справді успішно атакували військово-морські об’єкти в Криму. Тож Росія шукає альтернативи та фактично демонструє досягнення українських військових, які атакують російський флот", — говорить посадовець.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, тодішній глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.