Парламент Словаччини затвердив новий уряд, який зупинив допомогу Україні

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо на церемонії присяги, Братислава, 25 жовтня 2023 року. Фото: AP Photo/Petr David Josek, File

21 листопада парламент Словаччини проголосував за вотум довіри новообраному уряду Роберта Фіцо. Уряд підтвердив програму своєї політики, за якою припиняється військова допомога Україні.

Про це повідомляє словацький новинний ресурс Aktuality.

Коаліції вдалося затвердити в парламенті програмну декларацію уряду (PVV), і депутати висловили довіру четвертому кабінету Роберта Фіцо. 78 зі 143 присутніх депутатів проголосували "за". Для вотуму довіри необхідно було принаймні на один голос більше за половину від кількості всіх депутатів. 65 депутатів проголосували проти.

У програмі уряду зокрема йдеться, що влада дотримуватиметься принципу "Словаччина передусім".

Про війну в Україні в програмі уряду теж прописано. Підтримуються будь-які "значущі мирні плани з пропозиціями щодо негайного припинення бойових дій в Україні та дипломатичного розв'язку конфлікту відповідно до міжнародного права".

"Ми продовжимо надсилати гуманітарну допомогу до Києва, але на нашу військову допомогу Україна вже не може розраховувати", — проголосив словацький уряд.

Як Словаччина скасовує військову допомогу Україні

26 жовтня новий прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що не підтримуватиме військову допомогу Україні й не голосуватиме за жодні санкції проти Росії.

8 листопада новий уряд Словаччини заблокував 14-й пакет військової допомоги для Києва. Цей пакет підготувало попереднє керівництво Міністерства оборони країни.

14 листопада міністр оборони Словаччини Роберт Калиняк під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом заявив, що Словаччина припиняє військову допомогу Україні зі своїх складів, разом із тим пропонуючи Києву гуманітарну, цивільну та технічну нелетальну допомогу.

Що відомо про Фіцо та як він став прем'єром Словаччини

Лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг на дострокових парламентських виборах у Словаччині. 25 жовтня його затвердили як нового прем'єр-міністра країни. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові постачання в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.