Словацький уряд не зупинить контракт на гаубиці Zuzana та снаряди для України — експерт

Ексклюзивно
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Фото: AP Photo/Petr David Josek

Новий уряд Словаччини на чолі з Робертом Фіцо не зможе зупинити виробництво для України гаубиць Zuzana 2 та снарядів для артилерії зразка НАТО 155 калібру.

Про це в коментарі Суспільному сказав Александр Дулеба, аналітик Словацької асоціації зовнішньої політики, професор політології університету в Пряшеві, радник ексміністра Словаччини Едуарда Геґера.

Дулеба пояснює, що пакет на 40 млн євро підготував уряд, який очолював Людовіт Одор — прем'єр-міністр Словаччини з 15 травня до 25 жовтня 2023 року. У цьому пакеті здебільшого були передбачені залишки радянської амуніції, снаряди для артилерії радянських зразків та 160 ракет для зенітно-ракетних комплексів "Куб".

"Це справді залишки, які ще змогли знайти наші військові. Прикро (що теперішній словацький уряд відмовився їх передавати — ред.), але головне, що уряд Фіцо не зупинить виробництво гаубиць Zuzana 2 та снарядів для артилерії зразка НАТО 155 калібру. Є контракт на виробництво Zuzana 2. Ця угода — на 16 одиниць; 2 вже передані, решта буде також. Інший контракт — на 50 тисяч снарядів 155 калібру, а на 2024 рік — 150 тисяч снарядів. Ось це уряд Фіцо не зупинить", — розповідає експерт.

Як Словаччина скасовує військову допомогу Україні

26 жовтня новий прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що не підтримуватиме військову допомогу Україні й не голосуватиме за жодні санкції проти Росії.

8 листопада новий уряд Словаччини заблокував 14-й пакет військової допомоги для Києва. Цей пакет підготувало попереднє керівництво Міністерства оборони країни.

14 листопада міністр оборони Словаччини Роберт Калиняк під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом заявив, що Словаччина припиняє військову допомогу Україні зі своїх складів, разом із тим пропонуючи Києву гуманітарну, цивільну та технічну нелетальну допомогу.

Що відомо про Фіцо та як він став прем'єром Словаччини

Лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг на дострокових парламентських виборах у Словаччині. 25 жовтня його затвердили як нового прем'єр-міністра країни. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Smer-SD і "Прогресивна Словаччина" не отримали абсолютну більшість, а тому будуть змушені шукати собі партнерів по коаліції.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові постачання в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.