Новий прем'єр Словаччини проти військової допомоги Україні та санкцій щодо Росії

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Фото: AP Photo/Petr David Josek

Новий прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо не підтримуватиме військову допомогу Україні й не голосуватиме за жодні санкції проти Росії.

Про це він сказав на засіданні комітету Народної Ради Словацької Республіки у справах Європи, яку транслювало Aktuality.

Фіцо вирушив на саміт лідерів Європейської ради в Брюссель і працюватиме там 26 і 27 жовтня. Перед тим він виступив на нараді й розповів, що буде на порядку денному в ЄС.

"Краще нехай вони 10 років домовляються про мир, ніж 10 років вбивають один одного безрезультатно", — сказав новий прем'єр. Фіцо додав, що, на його думку, росіяни мають більші територіальні надбання, ніж Україна.

Він також не голосуватиме за жодні санкції проти РФ, адже, за його словами, невідомі наслідки санкцій для окремих країн-членів ЄС.

Водночас якщо мова йде про гуманітарну допомогу Україні, він готовий допомагати.

"Яка різниця між госпіталем за 20 мільйонів, розмінуванням за 20 мільйонів і боєприпасами за 20 мільйонів? (...) Велика", — вважає голова уряду.

Що відомо про вибори у Словаччині

Колишній прем’єр-міністр Словаччини і лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг у дострокових парламентських виборах. 25 жовтня його затвердили як нового прем'єр-міністра країни. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Smer-SD і "Прогресивна Словаччина" не отримали абсолютну більшість, а тому будуть змушені шукати собі партнерів по коаліції.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові поставки в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.

Експерти та політики описують виборчу кампанію в країні як дуже поляризовану та позначену потоком дезінформації в Інтернеті. Результати показують, що "Прогресивна Словаччина" особливо добре показала себе в Братиславі. Але цього було недостатньо, щоб отримати більшість голосів на національному рівні.