Рада призначила члена Дорадчої групи, яка обиратиме кандидатів у судді КСУ

Наталія Кузнєцова, з 9 листопада 2023 року — членкиня Дорадчої групи експертів для КСУ. Фото: Наталія Кузнєцова/Facebook

Верховна Рада України обрала Наталію Кузнєцову членкинею дорадчої групи експертів, які обирають кандидатів у судді Конституційного Суду.

Про це повідомили народні депутати від "Європейської Солідарності" Ірина Геращенко та Олексій Гончаренко.

За юристку Наталію Кузнєцову проголосували 227 народних обранців. Її заступником обрали Василя Шакуна (за — 228 голосів).

"Обирали кандидатів фактично без конкурсу і без конкурентів, з однієї особи", — коментує Ірина Геращенко. Це підтверджує документ на сайті ВРУ від 18 вересня 2023 року.

16 жовтня президент України Володимир Зеленський своїм указом призначив Оксану Васильченко, директорку ННІ права КНУ імені Тараса Шевченка, членкинею дорадчої групи від президента. Заступником став Ігор Процюк.

18 жовтня членом дорадчої групи експертів від Ради суддів призначили Ярослава Романюка, суддю Верховного Суду України у відставці. Заступник — Володимир Кузьменко.

Перше засідання Дорадчої групи експертів відбудеться в неділю, 12 листопада 2023 року, писав Конституційний Суд.

Дорадча група експертів для виборів у КСУ

20 серпня 2023 року набув чинності закон про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України. Це необхідна для вступу до ЄС зміна в законодавстві.

Згідно з цим законом, протягом 6 років кандидатів до КСУ буде обирати Дорадча група експертів, до якої входять 6 фахівців:

1 людина, яку призначає президент;

1 — призначає Верховна Рада;

1 — з'їзд суддів (до першого складу Дорадчої групи експертів замість з'їзду призначення здійснює Рада суддів);

1 — Кабінет міністрів за пропозицією Венеціанської комісії;

2 — Кабмін за пропозиціями міжнародних та іноземних організацій.

Що відомо про реформу Конституційного суду

1 грудня 2021 року президент Володимир Зеленський заявляв, що у реформуванні судової системи України "пишатися поки нема чим", проте вона буде завершена.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. Реформа КСУ є однією з семи вимог до України на шляху до вступу в ЄС.

Європейська комісія 7 червня рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами.

23 червня ЄС остаточно надав Україні статус кандидата.

Венеційська комісія 23 листопада надала терміновий висновок щодо законопроєкту про удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді КСУ на конкурсних засадах.

13 грудня Верховна Рада увалила в цілому проєкт закону №7662. За словами правозахисників, чинна редакція документа містить ризики узурпації судової влади.

20 грудня Зеленський підписав ухвалений парламентом закон. У цей же день Венеціанська комісія опублікувала оновлений висновок щодо відповідного законопроєкту.

12 січня в Європейській Комісії Суспільному повідомили, що ЄК повністю погоджується з рекомендаціями Венеціанської комісії до закону №7662 про Конституційний суд і очікує, що Україна відповідним чином приведе у відповідність свій процес відбору суддів КСУ.