Ердоган пообіцяв сприяти ратифікації заявки Швеції на членство у НАТО

. Президент Туреччини Реджеп Ердоган під час саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 12 липня 2023 року, фото: AP

Президент Туреччини Реджеп Ердоган намагатиметься сприяти ратифікації парламентом заявки Швеції на вступ до Північноатлантичного альянсу

Про це глава турецької держави повідомив 4 листопада, передає Reuters.

За словами політика, Стокгольм зробив певні кроки щодо протестів, організованих Робітничою партією Курдистану та стосовно ембарго на постачання зброї до Туреччини, але не щодо діяльності РПК у Швеції.

"Нашим обов'язком було подати це на розгляд парламенту на першому етапі, і ми це зробили", — підкреслив Ердоган.

Водночас президент Туреччини вказав, що заплановані переговори у парламенті про державний бюджет на 2024 рік тепер матимуть пріоритет і припустив, що схвалення членства Швеції в НАТО може бути не швидким.

"Але ми намагатимемося максимально сприяти роботі (над ратифікацією заявки Швеції на вступ до НАТО). Ми намагатимемося демонструвати позитивні зусилля, наскільки це можливо на цьому етапі, доки наші партнери ставляться до нас позитивно", — додав політик.

Раніше стало відомо, що комітет у закордонних справах турецького парламенту обговорюватиме ратифікацію заявки Швеції на членство у НАТО в межах свого звичайного порядку денного і не пришвидшуватиме розгляд.

23 жовтня Ердоган підписав протокол про вступ Швеції до НАТО і передав його на розгляд Великих національних зборів Туреччини.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.