Трюдо вибачився за запрошення ветерана СС "Галичина"

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 у Хіросімі. Фото: Офіс президента України

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що спікер парламенту Ентоні Рота був одноосібно відповідальним за запрошення і визнання 98-річного українця Ярослава Гуньки, який під час Другої світової війни служив у нацистському підрозділі.

Про це повідомляє CBC News.

"Рота повністю взяв на себе відповідальність і пішов у відставку. Це була помилка, яка глибоко збентежила парламент і Канаду. Всі ми, хто був у п'ятницю (22 вересня — ред.) в цьому парламенті, глибоко шкодуємо про те, що стояли й аплодували, навіть якщо ми робили це, не знаючи контексту", — сказав Трюдо.

За його словами, це була наруга над пам'яттю мільйонів людей, які загинули під час Голокосту.

"Це була жахлива наруга над пам'яттю мільйонів людей, які загинули під час Голокосту, і це було глибоко боляче для єврейського народу. Це також боляче для поляків, ромів, ЛГБТ-спільноти, людей з обмеженими можливостями та мільйонів інших, хто став мішенню нацистського геноциду", — сказав очільник канадського уряду.

Трюдо додав, що "тривожно думати, що ця кричуща помилка політизується Росією та її прихильниками".

"Я також хочу ще раз підкреслити, наскільки глибоко Канада шкодує про ситуацію, в якій опинилися президент Зеленський та українська делегація. Надзвичайно тривожно думати, що ця кричуща помилка політизується Росією та її прихильниками задля поширення неправдивої пропаганди про те, за що бореться Україна", — сказав Джастін Трюдо.

26 вересня спікер парламенту Канади Ентоні Рота подав у відставку через запрошення ветерана СС "Галичина" Ярослава Гуньки.

Раніше міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі назвала ситуацію "глибоко неприйнятною" і "ганьбою". Лідер палати представників уряду заявила, що Рота має зробити "благородну справу" і піти у відставку. Лідер консерваторів П'єр Пуатьє також розкритикував Джастіна Трюдо за фіаско, заявивши, що прем'єр-міністр "зганьбив Канаду" після того, як уряд "провів масовану перевірку дипломатичного та розвідувального апарату і не допустив вшанування нациста".

22 вересня спікер парламенту Канади Рота під час виступу звернувся до колишнього військового, 98-річного Ярослава Гуньки, який був у залі під час візиту Володимира Зеленського до Канади. У Палаті громад в той час також був прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Він відрекомендував його як українського та канадського ветерана Другої світової та назвав героєм, який служив у Першій українській дивізії й "воював за незалежність України проти російських агресорів тоді та продовжує підтримувати армію сьогодні". Ентоні Рота подякував Ярославу за службу, а зала відреагувала оплесками.

Канадський Центр у справах Ізраїлю та євреїв (The Centre for Israel and Jewish Affairs, CIJA) відреагував, наголосивши, що ветеран Гунька воював на боці 14 дивізії Ваффен нацистських військ СС, а ці війська брали активну участь у геноциді євреїв.

Наступного дня спікер Ентоні Рота зробив офіційну заяву з вибаченнями й наголосив, що звернутися до Ярослава Гуньки було лише його особистою ініціативою.

Що відомо про 14 дивізію під час Другої світової

14 гренадерська дивізія СС "Галичина" входила до складу військ Ваффен-СС Німеччини, була сформована у 1943 році, а у квітні 1945-го була переформатована і формально включена до складу Української національної армії, яка перебувала в підпорядкуванні Українського національного комітету.

В Україні 5 років тривали суди щодо того, чи визнавати символіку дивізії нацистською.

У 2017 році очільник Українського єврейського комітету Долінський вимагав, щоб прокурор Львова притяг до відповідальності учасників, які брали участь у заходах на честь 74-річчя дивізії СС "Галичина" і використали під час цього її символіку. Як зазначалося у зверненні, дивізія була формуванням у складі військ СС нацистської Німеччини.

Володимир В'ятрович, який на той час очолював Український інститут національної пам'яті з 2014 року, у коментарі "Страна.ua" відмовився визнавати нацистською символіку української дивізії СС.

Зрештою у грудні 2022 року Верховний Суд України визнав, що символіка дивізії "Галичина" не належить до нацистської.

На вимогу Фонду Візенталя і деяких членів парламенту Канади в 1986 році для розслідування фактів можливої присутності в Канаді воєнних злочинців, в тому числі вихідців з України і країн Балтії, була створена так звана Комісія Дешена.

За результатами вивчення архівних матеріалів і допиту свідків у Канаді й Західній Європі комісія підготувала звіт, в якому жоден із емігрантів-колишніх учасників дивізії "Галичина" не був визнаний винним у скоєнні воєнних злочинів під час Другої світової війни. Також було визнано, що членство в дивізії не могло бути підставою для судового переслідування в Канаді, і не існувало підстав для позбавлення громадянства чи переслідування ветеранів дивізії в Канаді.

Нюрнберзький процес, який тривав із 20 листопада 1945 року до 1 жовтня 1946-го і розглядав воєнні злочини нацистів, також не знайшов доказів скоєння вояками дивізії воєнних злочинів. Згадки про неї немає в обвинувальному акті, і жоден вояк "Галичини" засуджений не був.

Що відомо про візит Зеленського до Канади

Вранці 22 вересня Зеленський з дружиною Оленою прибув до Канади.

Того ж дня ввечері з трибуни канадського парламенту прем'єр-міністр Джастін Трюдо оголосив про новий пакет допомоги для України.