Спікер парламенту Канади подав у відставку через запрошення ветерана СС "Галичина"

Зеленський і Трюдо в Палаті громад Канади. Фото: SEAN KILPATRICK/POOL/AFP via Getty Images

Спікер парламенту Канади Ентоні Рота подав у відставку після скандалу із запрошенням на засідання 98-річного українця, який під час Другої світової війни служив у нацистському підрозділі.

Про це повідомляє CBC News.

"Цей парламент вище за будь-кого з нас, тому я повинен піти у відставку з поста вашого спікера. Я знову висловлюю свій глибокий жаль з приводу моєї помилки, яка визнала дану особу в Палаті громад. З важким серцем, я інформую членів Палати громад щодо моєї відставки з посади спікера. Для мене було великою честю, як парламентаря, що був обраний вами, моїми колегами, служити спікером Палати громад 43 та 44 парламенту. Я вчиняв, як покірний слуга цієї палати, виконуючи важливі обов'язки на цій посаді в міру своїх здібностей", — сказав Рота.

Він додав, що "публічне визнання", яке він дав колишньому нацистському солдату, "спричинило біль окремим особам і громадам", включаючи євреїв, поляків та "інших, хто пережив нацистські звірства".

Рішення Ентоні Роти піти у відставку означає, що депутатам незабаром доведеться обрати іншого головуючого, щоб Палата громад могла продовжувати функціонувати.

Відставка Роти набуде чинності в кінці дня засідання в середу, 27 вересня.

Раніше міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі назвала ситуацію "глибоко неприйнятною" і "ганьбою". Лідер палати представників уряду заявила, що Рота має зробити "благородну справу" і піти у відставку. Лідер консерваторів П'єр Пуатьє також розкритикував Джастіна Трюдо за фіаско, заявивши, що прем'єр-міністр "зганьбив Канаду" після того, як уряд "провів масовану перевірку дипломатичного та розвідувального апарату і не допустив вшанування нациста".

22 вересня спікер парламенту Канади Рота під час виступу звернувся до колишнього військового, 98-річного Ярослава Гуньки, який був у залі під час візиту Володимира Зеленського до Канади. У Палаті громад в той час також був прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Він відрекомендував його як українського та канадського ветерана Другої світової та назвав героєм, який служив у Першій українській дивізії й "воював за незалежність України проти російських агресорів тоді та продовжує підтримувати армію сьогодні". Ентоні Рота подякував Ярославу за службу, а зала відреагувала оплесками.

Канадський Центр у справах Ізраїлю та євреїв (The Centre for Israel and Jewish Affairs, CIJA) відреагував, наголосивши, що ветеран Гунька воював на боці 14 дивізії Ваффен нацистських військ СС, а ці війська брали активну участь у геноциді євреїв.

Наступного дня спікер Ентоні Рота зробив офіційну заяву з вибаченнями й наголосив, що звернутися до Ярослава Гуньки було лише його особистою ініціативою.

Що відомо про 14 дивізію під час Другої світової

14 гренадерська дивізія СС "Галичина" входила до складу військ Ваффен-СС Німеччини, була сформована у 1943 році, а у квітні 1945-го була переформатована і формально включена до складу Української національної армії, яка перебувала в підпорядкуванні Українського національного комітету.

В Україні 5 років тривали суди щодо того, чи визнавати символіку дивізії нацистською.

У 2017 році очільник Українського єврейського комітету Долінський вимагав, щоб прокурор Львова притяг до відповідальності учасників, які брали участь у заходах на честь 74-річчя дивізії СС "Галичина" і використали під час цього її символіку. Як зазначалося у зверненні, дивізія була формуванням у складі військ СС нацистської Німеччини.

Володимир В'ятрович, який на той час очолював Український інститут національної пам'яті з 2014 року, у коментарі "Страна.ua" відмовився визнавати нацистською символіку української дивізії СС.

Зрештою у грудні 2022 року Верховний Суд України визнав, що символіка дивізії "Галичина" не належить до нацистської.

На вимогу Фонду Візенталя і деяких членів парламенту Канади в 1986 році для розслідування фактів можливої присутності в Канаді воєнних злочинців, в тому числі вихідців з України і країн Балтії, була створена так звана Комісія Дешена.

За результатами вивчення архівних матеріалів і допиту свідків у Канаді й Західній Європі комісія підготувала звіт, в якому жоден із емігрантів-колишніх учасників дивізії "Галичина" не був визнаний винним у скоєнні воєнних злочинів під час Другої світової війни. Також було визнано, що членство в дивізії не могло бути підставою для судового переслідування в Канаді, і не існувало підстав для позбавлення громадянства чи переслідування ветеранів дивізії в Канаді.

Нюрнберзький процес, який тривав із 20 листопада 1945 року до 1 жовтня 1946-го і розглядав воєнні злочини нацистів, також не знайшов доказів скоєння вояками дивізії воєнних злочинів. Згадки про неї немає в обвинувальному акті, і жоден вояк "Галичини" засуджений не був.

Що відомо про візит Зеленського до Канади

Вранці 22 вересня Зеленський з дружиною Оленою прибув до Канади.

Того ж дня ввечері з трибуни канадського парламенту прем'єр-міністр Джастін Трюдо оголосив про новий пакет допомоги для України.