Зеленський виступив у канадському парламенті: головні тези

Президент Володимир Зеленський виступає перед учасниками Аспенського безпекового форуму. Фото: ОПУ

Президент Володимир Зеленський 22 вересня у рамках візиту до Канади виступив на урочистому засіданні парламенту.

Глава держави розпочав промову зі згадки міста Едмонтон 1983 року.

"Його історія тісно пов'язана з долею України та українсько-канадської громади. Того року в Едмонтоні було споруджено перший у світі пам'ятник жертвам Голодомору. Дуже дякую! Побудований на згадку про геноцид українського народу. Геноцид, замовлений і здійснений Москвою", — зазначив Зеленський.

Президент підкреслив, що відтоді багато чого змінилося — Україна здобула незалежність і відновлює власну історичну пам'ять.

"Десятки інших країн — їхні парламенти, їхні уряди вже визнали Голодомор геноцидом українського народу. Лише цього року таких визнань було 11. І я впевнений, що світ — увесь світ — визнає правду про Голодомор", — продовжив глава держави.

Те, що робить Росія в Україні — геноцид

Зеленський вказав, що "Москва зараз, як завжди, налаштована на контроль над Україною і використовує для цього всі доступні засоби".

"Це геноцид — те, що російські окупанти роблять з Україною. І коли ми хочемо перемогти, коли ми закликаємо світ підтримати нас, це не просто звичайний конфлікт. Мовиться про порятунок життів мільйонів людей. Буквально фізичне спасіння. Звичайні жінки і чоловіки, діти. Наші родини. Цілими громадами. Цілі міста. Знищення Росією Маріуполя, чи Волновахи, чи Бахмута, чи будь-якого іншого міста, чи села в Україні не повинно залишитися безкарним. Життя і справедливість мають затріумфувати — всюди в Україні, для всіх українців", — зазначив президент.

Глава держави наголосив, що російська агресія має закінчитися перемогою України, щоб РФ ніколи не повернула геноцид і навіть не намагалася це зробити, Москва повинна програти — раз і назавжди.

Канада завжди на світлій стороні історії

Зеленський сказав, що "одна з найяскравіших якостей вашої країни полягає в тому, що для Канади справедливість не пусте слово".

"Ще один надзвичайно важливий факт про вас — ви ніколи, ніколи не робите політичну ставку на ненависть і ворожнечу. Ви завжди на світлій стороні історії. І під час Першої світової війни, і в період між тими страшними війнами, і під час Другої світової війни, і під час холодної війни ви завжди відстоювали свободу. Ви завжди відстоювали справедливість", — пояснив президент.

Глава держави підкреслив, що не сумнівався у тому, що Канада обере сторону свободи й справедливості, коли Росія розпочала війну проти України.

"Але ніколи не достатньо лише вибрати правильну сторону. З цього боку також потрібно вміти бути лідером. І ви. Ви лідер. Дякуємо за політичну підтримку України. Це справжня підтримка лідера. І вона має глобальний масштаб. Я дякую тобі, Канадо, за те, що ти є справжнім прикладом лідерства та чесності для багатьох у всьому світі — прикладом, який надихає інших захищати життя", — продовжив Зеленський.

Лідерство Канади у санкціях заохочує інших

Президент зазначив, що лідерство Канади у санкціях проти Росії за війну та терор "дійсно заохочує інших у світі наслідувати приклад".

"Я особливо вдячний за вашу надзвичайно потужну, 100-відсоткову лідерську підтримку українського руху до НАТО. За активну участь у навчанні наших воїнів. Вже традиція — що Канада готує тих, хто захищає світ. Тисячі й тисячі льотчиків під час Другої світової війни. Тисячі й тисячі українців зараз. Дякуємо за економічну підтримку. За те, що допомогла Україні позбутися залежності від російського ядерного палива", — наголосив глава держави.

Потрібно притягнути РФ до відповідальності за агресію та терор

Зеленський розповів, що під час переговорів з прем'єр-міністром Канаді Джастіном Трюдо обговорили канадську ініціативу для G7 щодо посилення зусиль стосовно конфіскації російських активів.

"Ті кошти, якими РФ та її поплічники оплачують війну, мають бути спрямовані на справедливу компенсацію збитків, завданих війною та терором. Також потрібна активна та глобальна робота, щоб притягнути Росію до відповідальності за сам злочин агресії та абсолютно за всі злочини цієї агресії — всі смерті, кожну депортацію, кожної дитини та дорослого. Кожне життя потрібно захищати. Кожна зазнала нападу нація потребує справедливості для правління. Світ також потребує цього. Щоб інші потенційні агресори бачили, що війна закінчується вироком для агресора", — вказав президент.

Україна і Канада однакові

Глава держави додав, що Україна і Канада однакові — борються за життя.

"У цій війні переможе не геноцид, а Україна. У виграші будуть люди, а не Кремль. Свобода буде переможцем. Переможе справедливість. Ви можете знати це напевно про нас, тому що ви точно знаєте про себе, що ніколи не підкоритеся злу. І нехай колись незабаром в Едмонтоні, як і в інших містах світу та в містах України, збудують пам'ятник на честь перемоги нашого народу в цій війні. Наша спільна перемога", — підсумував Зеленський.

Що відомо про візит Зеленського до Канади

Вранці 22 вересня Зеленський з дружиною Оленою прибув до Канади.

Того ж дня ввечері з трибуни канадського парламенту прем'єр-міністр Джастін Трюдо оголосив про новий пакет допомоги для України.