Суд визнав незаконною відповідь В'ятровича про символіку дивізії СС "Галичина"

Оновлено
. УНІАН

27 травня в Києві завершилось чергове засідання суду у справі про використання символіки дивізії СС "Галичина", за рішенням якого суд зобов’язав Інститут національної пам’яті визнати незаконною заяву тодішнього очільника Інституту Володимира В’ятровича про те, що символіка дивізії СС "Галичина" не є нацистською.

У рішенні Окружного адміністративного суду Києва зазначено, що суд частково задовольнив позов голови видавництва "Сакцент Плюс" Наталії М’ясникової, яка просила визнати незаконною відповідь В’ятровича на запит видання "Страна.юа" у 2017 році.

Суд вирішив визнати протиправною заяву В’ятровича про те, що символіка 14 гренадерської дивізії військ СС "Галичина" не є нацистською, та зобов’язав Інститут "утриматися від поширення висновків" про те, що символіка дивізії СС "Галичина" не є символікою націонал-соціалістичного тоталітарного режиму.

Суд відхилив вимоги, в яких позивач вимагав від інституту "заборонити пропаганду символіки СС "Галичина" і офіційно спростувати заяву В’ятровича. Суд також стягнув з Інституту на користь позивача 960 гривень судового збору.

У свою чергу, В'ятрович повідомив Суспільному, що суд розглядав не саму символіку, а лише відповідь УІНП щодо неї.

"Предметом розгляду суду була не символіка, а відповідь УІНП. Відтак в рішенні немає ніякої заборони символіки", — заявив ексголова УІНП.

В'ятрович додав, що не було позовів, які стосувалися б саме символіки, хоча позов щодо його заяви і намагалися використати для цього.

Суспільне написало запити до Окружного адмінсуду щодо того, чи проводили вони все ж експертизу символіки для винесення рішення, а також Інституту національної пам'яті щодо реакції на цю справу.

Що було раніше

У 2017 році очільник Українського єврейського комітету Долінський вимагав, щоб прокурор Львова притяг до відповідальності учасників, які брали участь у заходах на честь 74-річчя дивізії СС "Галичина" і використали під час цього її символіку. Як зазначалося у зверненні, дивізія була формуванням у складі військ СС нацистської Німеччини.

Володимир В'ятрович, який на той час очолював Український інститут національної пам'яті з 2014 року, у коментарі "Страна.ua" відмовився визнавати нацистською символіку української дивізії СС.

У зв'язку з цим М’ясникова подала позов проти В'ятровича, щоб притягнути його до відповідальності за цю заяву. Позов був поданий ще в вересні 2017 року, утім до цього часу зрушень у справі досі не спостерігалося. У грудні 2019 року В'ятрович проігнорував засідання суду.

Суспільне звернулося по коментар з приводу експертизи символіки дивізії до Українського геральдичного товариства. Там повідомили, що суд не звертався до них із запитом про експертизу.

Дивізія СС "Галичина" входила до складу військ Ваффен-СС Німеччини, була сформована у 1943 році, а в квітні 1945-того була переформатована і формально включена до складу Української національної армії, яка перебувала в підпорядкуванні Українського національного комітету.

Читайте також: "Українців намагалися використати усі учасники війни". Володимир В’ятрович про Другу світову