Спікер Палати громад Канади перепросив за вшанування українського ветерана дивізії "Галичина" під час візиту Зеленського

Зеленський і Трюдо в Палаті громад Канади. Фото: SEAN KILPATRICK/POOL/AFP via Getty Images

Спікер Палати громад Канади Ентоні Рота перепросив за те, що назвав героєм 98-річного українця, який під час Другої світової війни служив у нацистському підрозділі — дивізії "Ваффен СС" "Галичина". Посол Польщі в Оттаві Вітольд Дзельський заявив, що чекає на офіційні вибачення. За його словами, дивізія СС "Галичина" несе відповідальність за вбивство тисяч поляків та євреїв.

Речник під час виступу 22 вересня звернувся до колишнього військового, 98-річного Ярослава Гуньки, який був у залі під час візиту Володимира Зеленського до Канади. У Палаті громад в той час також був прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Спікер відрекомендував його як українського та канадського ветерана Другої світової та назвав героєм, який служив у Першій українській дивізії і "воював за незалежність України проти російських агресорів тоді та продовжує підтримувати армію сьогодні". Ентоні Рота подякував Ярославу за службу, а зала відреагувала оплесками.

Канадський Центр у справах Ізраїлю та євреїв (The Centre for Israel and Jewish Affairs, CIJA) відреагував, наголосивши, що ветеран Гунька воював на боці 14 дивізії Ваффен нацистських військ СС, а ці війська брали активну участь у геноциді євреїв.

"Єврейська громада твердо підтримує Україну у війні проти російської агресії. Але ми не можемо мовчати, коли відбілюються злочини українців під час Голокосту". — зауважили в CIJA.

Наступного дня спікер Ентоні Рота зробив офіційну заяву з вибаченнями і наголосив, що звернутися до Ярослава Гуньки було лише його особистою ініціативою.

Згодом я дізнався більше інформації, яка змусила мене пошкодувати про своє рішення. (...) Особливо я хочу принести свої глибокі вибачення єврейській громаді у Канаді та у світі. Я приймаю повну відповідальність за свої дії.

CIJA написали, що вони "цінують вибачення від спікера". Спільнота євреїв зауважила, що належна перевірка фактів обов’язкова для посадовців. Це гарантія, що "такий неприйнятний інцидент більше не повториться".

Водночас, як пише ВВС, лідер канадської опозиційної консервативної партії П'єр Пуальєвр заявив, що відповідальність має понести і прем'єр Канади Джастін Трюдо, який також був присутній у Палаті громад під час слів спікера Ентоні Рота про українського ветерана. Опозиція закликала Трюдо перепросити.

Посол Польщі в Оттаві Вітольд Дзельський заявив, що чекає на офіційні вибачення за запрошення Ярослава Гуньки на зустріч з Зеленським. За його словами, дивізія СС "Галичина" несе відповідальність за вбивство тисяч поляків та євреїв.

Що треба знати про 14 дивізію під час Другої світової

14 гренадерська дивізія СС "Галичина" входила до складу військ Ваффен-СС Німеччини, була сформована у 1943 році, а у квітні 1945-го була переформатована і формально включена до складу Української національної армії, яка перебувала в підпорядкуванні Українського національного комітету.

В Україні 5 років тривали суди щодо того, чи визнавати символіку дивізії нацистською.

У 2017 році очільник Українського єврейського комітету Долінський вимагав, щоб прокурор Львова притяг до відповідальності учасників, які брали участь у заходах на честь 74-річчя дивізії СС "Галичина" і використали під час цього її символіку. Як зазначалося у зверненні, дивізія була формуванням у складі військ СС нацистської Німеччини.

Володимир В'ятрович, який на той час очолював Український інститут національної пам'яті з 2014 року, у коментарі "Страна.ua" відмовився визнавати нацистською символіку української дивізії СС.

Зрештою у грудні 2022 року Верховний Суд України визнав, що символіка дивізії "Галичина" не належить до нацистської.

Що відомо про візит Зеленського до Канади

Вранці 22 вересня Зеленський з дружиною Оленою прибув до Канади.

Того ж дня ввечері з трибуни канадського парламенту прем'єр-міністр Джастін Трюдо оголосив про новий пакет допомоги для України.