Країни G4 закликали реформувати Радбез ООН

Засідання Ради безпеки ООН, 21 вересня 2023 року, фото: AP

Міністри закордонних справ Японії, Німеччини, Індії та Бразилії оприлюднили спільну заяву, в якій підкреслили нагальну необхідність реформування Ради Безпеки ООН.

Про це пише видання Nippon.

"Нездатність Ради Безпеки ООН ефективно та своєчасно вирішувати сучасні глобальні виклики посилює нагальну потребу в її всеосяжній реформі, щоб вона краще відображала сучасні геополітичні реалії", — йдеться у заяві.

Так держави-члени G4 підтвердили свою політику розширення постійного і непостійного членства в Раді Безпеки, зокрема шляхом співпраці зі США та африканськими країнами.

Зазначається також, що у 2024 році відбудеться Саміт Майбутнього, під час якого обговорюватимуть реформування Ради безпеки ООН.

Раніше президент Володимир Зеленський запропонував реформувати Раду безпеки ООН розширивши склад постійних членів та надати Генеральній асамблеї право долати вето членів Радбезу.

Що відомо про намагання виключити Росію з Радбезу ООН

Росія — одна з п’яти постійних членкинь Радбезу, разом з Китаєм, США, Францією та Великою Британією. Це ті країни, які мають право вето. Росія застосовує його завжди на голосуваннях щодо України.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель у виступі на Генеральній асамблеї ООН у вересні запропонував призупинити членство Росії в цьому органі. За його словами, взагалі Рада безпеки потребує реформування, бо один з її постійних членів зловживає правом вето.

Сполучені Штати Америки виступили з пропозицією реформувати Раду Безпеки ООН, зокрема в питанні використання її членами права вето.

За словами постійної представниці США при ООН Лінди Томас-Грінфілд, після реформування постійні члени Радбезу члени повинні будуть пояснювати вето Генеральній Асамблеї ООН.

Міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках Володимир Огризко зазначив, що Раду безпеки ООН реформувати неможливо, адже Росія може накласти вето і на саму спробу реформування.

Американські конгресмени Стів Коен і Джон Вілсон внесли до Конгресу США резолюцію із закликом до президента США Джо Байдена добиватися того, щоб Росію виключили з Ради Безпеки ООН у зв'язку з розв'язаною проти України війною.

У відповідь на резолюцію речниця Білого дому Карін Жан-П'єр заявила, що США не бачать можливості припинення членства Росії в Радбезі ООН і якби такий спосіб існував, Вашингтон ним би скористався.