Зеленський запропонував рішення для реформування ООН

Президент Володимир Зеленський в Радбезі ООН 20 вересня 2023 року. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Президент Володимир Зеленський запропонував реформувати Раду безпеки ООН розширивши склад постійних членів та надати Генеральній асамблеї право долати вето членів Радбезу.

Про це він сказав під час виступу в Радбезі ООН.

"Вчора у виступі перед Генасамблеєю я сказав про те, що українська "формула миру" стала основою, на якій можна модернізувати наявну архітектуру безпеки в світі, щоб повернути реальну силу Статуту ООН і міжнародному порядку, заснованому на правилах", — сказав президент.

Зеленський зазначив, що йдеться про пункт 5 "формули миру" – "Виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності України і світового порядку".

"Всі у світі бачать, що саме робить ООН недієздатною. У цьому кріслі в Раді безпеки, яке Росія займає незаконно через закулісні маніпуляції після розпаду СРСР, – сидять брехунці, чия робота – виправдовувати агресію та геноцид, що їх здійснює РФ. І всі дії ООН – чи то Ради безпеки, чи то Генасамблеї, розбиваються об привілей, який дає це крісло агресору. Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН в глухий кут. Зараз якою б нацією ви не були… Ким би ви не були, наявна система ООН робить вас все одно меншими, ніж право вето, яке є лише у кількох, та яке використовується одним, Росією, на шкоду всім іншим членам ООН", — сказав він.

Президент зазначив, що цими днями в Генеральній асамблеї ООН часто звучить слово "нерівність" і саме нерівність робить ООН недієздатною, а Рада безпеки ООН перетворилася лише на найпомітнішу у світі трибуну.

"Я вірю, що ООН здатна на більше. Я впевнений, що Статут ООН може реально працювати заради миру та безпеки в глобальному масштабі. Але для цього багаторічні розмови та проєкти щодо реформування ООН повинні стати процесом реформування. І має йтися НЕ лише про представництво – тут, у Раді безпеки. Застосування права вето – ось що потребує реформи, і це може стати ключовою реформою. Тим, що повертає силу Статуту ООН", — сказав Зеленський.

Він наголосив, що вето не має слугувати зброєю для тих, хто "одержимий ненавистю і війною".

"Ми бачимо в ООН зростання підтримки ідеї, що у випадках масових жорстоких злочинів проти життя, потрібна добровільна відмова від права вето. Але бачимо також, що Росія з власної волі не віддасть колись вкрадений привілей. Саме тому Генасамблеї ООН треба дати реальну можливість долати вето. Це перший необхідний крок", — сказав президент.

За словами Зеленського, якщо агресор ветує зусилля, спрямовані на припинення війни, то це питання потрібно виносити це питання на розгляд Генасамблеї ООН.

"За умови набрання двох третин голосів, які відображатимуть волю націй і з Азії, і з Африки, і з Європи, і з обох Америк, і з регіону Тихого океану, – глобальної кваліфікованої більшості, – вето має реально долатися, і така резолюція Генеральної асамблеї повинна бути обовʼязковою для виконання всіма державами-членами", — наголосив він.

Другим кроком у реформуванні Радбезу ООН, за словами Зеленського, має стати розширення складу Ради і її повна підзвітність націям світу.

Коло постійних членів Ради безпеки має відображати сучасність. Україна вважає несправедливим, коли мільярди людей не мають свого постійного представництва в Раді безпеки. Африканський Союз має бути тут постійно. Азія заслуговує на ширше постійне представництво – не можна назвати нормальним, коли такі нації, як Японія чи Індія або ісламський світ, досі – за бортом постійного представництва у Раді безпеки", — сказав президент.

Він також зазначив, що Німеччина, яка стала одним із ключових глобальних гарантів миру та безпеки, заслуговує на місце серед постійних членів Радбезу. Такс само постійно мають бути представлені Латинська Америка і держави Тихого океану.

На думку Зеленського, потрібне розширення участі і доступу до роботи Ради безпеки та її допоміжних органів для всіх членів Генеральної асамблеї, яких не визнано агресорами.

"І водночас будь-яка участь будь-якої держави-члена Ради безпеки має призупинятися на час, коли така держава в порушення Статуту ООН йде агресією проти іншої нації", — зазначив глава держави.

Третій крок — система превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав.

"Націям світу варто погодити такий механізм реагування на агресії для захисту інших, який би кожен хотів для власної безпеки. Російське вторгнення в Україну показало, що саме може бути таким механізмом. Серед іншого, потужні санкції проти агресора. І не лише на етапі, коли вже відбулась Буча, але й на етапі, коли збирається армія вторгнення. Кожен, хто хоче почати війну, має бачити ще до своєї фатальної помилки, що саме втратить, коли почне війну", — сказав Зеленський.

За його словами, питання про застосування превентивних санкцій має виноситись на розгляд РБ ООН автоматично, коли будь-який член Генасамблеї заявляє про загрозу агресії.

"Українські солдати зараз своєю кровʼю роблять те, що Рада безпеки ООН, має робити своїми голосуваннями, – зупиняють агресію та захищають принципи Статуту ООН. Реформи таких міжнародних інституцій зазвичай робилися за результатами великих воєн. Ми не маємо чекати, коли завершиться ця агресія. Діяти треба вже зараз. Наше прагнення до миру має зробити реформу", — сказав президент.