Спікер парламенту Угорщини не впевнений, чи треба схвалювати заявку Швеції на вступ до НАТО

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сидить поруч із заступником прем'єр-міністра Жолтом Семьеном під час голосування щодо заявки Фінляндії на вступ до НАТО в парламенті в Будапешті, Угорщина, в понеділок, 27 березня 2023 року. Фото: AP

За словами спікера угорського парламенту Ласло Ковера, Угорщина не впевнена, що їй потрібно схвалювати заявку Швеції на вступ до НАТО. Це  може означати подальші затримки в цьому процесі.

Про це пише Reuters з посиланням на заяву Ковера в інтерв'ю телеканалу HirTV, зроблену ним пізно ввечері у неділю, 17 вересня.

"Я не впевнений, що нам потрібно схвалювати цю заявку", — сказав Ковер.

Його коментарі з'явилися після того, як минулого тижня міністр закордонних справ Угорщини надіслав листа своєму шведському колезі, в якому висловив занепокоєння з приводу того, що він назвав "упередженими і несправедливими" звинуваченнями з боку деяких шведських політиків на адресу угорського уряду.

Швеція подала заявку на членство в НАТО 2022 року у відповідь на вторгнення Росії в Україну, і більшість членів Альянсу швидко ратифікували її заявку. Туреччина і Угорщина, однак, ще не ратифікували заявку Швеції, і обидві країни заявили, що тісно координують свою позицію з цього питання.

Схвалення заявки Угорщини застрягло в парламенті з липня 2022 року на тлі занепокоєння з приводу критики з боку шведських політиків щодо відступу Угорщини від демократії.

Парламент Угорщини знову збереться наприкінці цього місяця, але поки що не зрозуміло, чи будуть дебати і голосування щодо ратифікації Швеції на порядку денному, відзначає Reuters.

На початку серпня депутати з фракції прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана "Фідес" не з'явились на позачергове засідання парламенту, яке опозиційні партії скликали для ратифікації вступу Швеції до НАТО.

Що відомо про вступ Швеції до НАТО

Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України у 2022 році Швеція та Фінляндія висловили бажання вступити до НАТО.

28 червня Туреччина погодилася схвалити приєднання північних країн до Альянсу. Наступного дня на саміті в Мадриді члени НАТО офіційно "запросили" їх вступити в Альянс.

23 січня 2023 року Ердоган сказав, що Туреччина не підтримає заявку Швеції на вступ у НАТО через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені Туреччині, та вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом.

Туреччина зняла свої заперечення після обіцянки Швеції розробити новий план із придушення курдських сепаратистських угруповань.