Рада зменшила граничний вік призовників із 27 до 25 років. Що це означає

Верховна рада. Фото: УНІАН

Верховна рада проголосувала за зменшення граничного віку перебування призовників на військовому обліку з 27 до 25 років. Про це повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

Ухвалення законодавчого акту "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" (№9281) підтримали 304 депутати.

Як пояснив нардеп від "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко, документ пропонує мобілізувати чоловіків віком від 25 до 27 років, які не проходили строкову службу.

"Загальній мобілізації підлягатимуть військовозобов'язані чоловіки, придатні та обмежено придатні за станом здоров’я, від 25-ти до 60-ти років без досвіду військової служби", — зазначив депутат.

Документ передбачає зменшення призовного віку для громадян з 27 до 25-річного віку.

Згідно з пояснювальною запискою, донині на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни, яким до дня відправлення до військових частин виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову.

При цьому на військовий облік військовозобов’язаних підлягають взяттю громадяни, які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

"На теперішній час, під час дії у державі правового режиму воєнного стану, необхідності в тривалому перебуванні громадян (до 27 річного віку) на військовому обліку призовників не має", — йдеться у пояснювальній записці.

Автори документа очікують, що реалізація закону унормує питання щодо поповнення мобілізаційного людського резерву шляхом взяття на військовий облік військовозобов’язаних громадян, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

Кабінет міністрів 5 травня підтримав законопроєкт, який передбачає зниження граничного віку перебування на обліку призовників в Україні з 27 до 25 років.

Раніше Міноборони на звернення Збройних сил України підготувало зміни до законодавства щодо зменшення граничного віку перебування на військовому облікупризовників з 27 до 25 років.

В Міноборони обґрунтували зміни призовного віку тим, що "значна кількість придатних до військової служби громадян, які не мають статусу військовозобов’язаних, не може бути залучена до військової служби за призовом під час мобілізації".

Що відомо про призов в Україні

18 жовтня торік Верховна рада підтримала законопроєкт щодо призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій. Згідно з текстом проекту закону №8109, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.

Крім цього, призовні комісії створюються для розгляду питань щодо організації медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку:

  • організації й проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку;
  • направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.

При цьому 20 грудня 2022 року начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач повідомив, що мобілізація в Україні трохи знизилася за темпами, порівняно з початком повномасштабного вторгнення. Її посилення після Нового року не планували.

2 травня Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та мобілізації ще на 90 днів — до 18 серпня.