Рада ухвалила за основу законопроєкт про збільшення відпусток і грошових винагород військовим

Український військовий стріляє з РПГ поблизу Бахмута, Донеччина, 22 травня 2023 року. Фото: AP /Libkos

Верховна рада у вівторок, 30 травня, ухвалила за основу законопроєкт 9342 про збільшення відпусток військовим та збільшення грошових винагород військовим, курсантам, строковикам та тимчасово непридатним військовим. Про це повідомив народний депутат від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко.

Парламентар додав, що документ ухвалений за основу, а це означає, що буде друге читання і остаточне ухвалення у найближчі тижні.

За проєкт закону проголосувало 333 нардепи.

"Офіційно — 40 днів! Дозволяється відпустка 30 днів і ще 10 днів за сімейними обставинами", — наголосив Гончаренко.

Він додав, що законопроєкт передбачає, що кожна із зазначених відпусток надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Щодо виплат грошових винагород військовим, курсантам, строковикам та тимчасово непридатним військовим, то прийнятий за основу законопроєкт, який потребує ухвалення у другому читанні, передбачає збільшення:

  • від 30 000 до 100 000 грн військовим пропорційно часу виконання бойових завдань на умовах, встановлених Кабміном
  • 6 000 грн строковикам
  • 6 000 грн тимчасово непридатним та тим, хто отримав травму, каліцтво під час бойових дій
  • 2350 грн курсантам.

Як пояснив предстаник "Голосу" у Верховній раді Ярослав Железняк, ця ініціатива йде на заміну поправки "про повернення 30 тис." до законопроєкту №8312.

"Подання правок скоротили до 7 днів, тому очікувати в цілому можна протягом червня", — написав нардеп у Телеграм.

Що відомо про додаткові 30 тисяч грн для військових

8 березня 2022 року уряд ухвалив постанову, яка передбачає додаткову винагороду військовим. Згідно з нею, додаткові 30 тисяч гривень на місяць отримують військові Збройних сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби.

З 1 лютого 2023 року порядок виплат премій військовим було змінено. За новим порядком, виплати залежать від районів перебування воїнів, складності та специфіки виконання ними бойових чи спеціальних завдань. Анонсовані зміни торкнулися військовослужбовців та співробітників системи МВС, які перебувають поза зоною бойових дій у різних регіонах України, строковиків і курсантів ВВНЗ, офіцерів управлінь і штабів, а також деяких інших категорій

Зокрема, бойові виплати у 100 тисяч гривень виплачуватимуть усім, хто виконує завдання на передовій, сім'ям полонених та зниклих безвісти, а 30 тисяч отримуватимуть ті, хто працює на фронті, але не бере участі в боях.

10 квітня Верховна рада ухвалила законопроєкт №8312 з відповідною поправкою, яка повернула військовим доплату у розмірі 30 тисяч гривень.

За поправку депутатського об’єднання Дмитра Разумкова "Розумна політика" про "повернення виплат у 30 000 військовим, службі цивільного захисту, поліцейським шляхом обмеження зарплат топпосадовцям", проголосували 254 нардепи.

Як повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, поправка повертає надбавку захисникам шляхом економії на скороченні зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат). Він зазначив, що обмеження на зарплати до 10 мінімальних – це дуже мала економія.

Тим часом голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що виплати військовим повернуть, якщо знайдуть, де взяти гроші.

11 квітня в парламенті зареєстрували проєкт постанови про скасування рішення Верховної ради від 10.04.2023 про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27.12.2022). Ця постанова блокує підписання головою ВРУ документа, ухваленого 10 квітня.