"Зернова ініціатива": РФ знову заблокувала інспекції суден в Босфорі

Судно з зерном, яке вивозять з України у рамках "зернової ініціативи". Фото: з Фейсбуку Мінінфраструктури

У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомили, що "зернова ініціатива" перебуває під загрозою зупинки. Росія знову заблокувала інспекції суден в Босфорі.

“Сьогодні, 17 квітня, російська сторона вдруге заблокувала інспекції суден в територіальних водах Туреччини”, — йдеться у повідомленні.

З 10 квітня російська сторона в Спільному Координаційному Центрі (СКЦ) м. Стамбул в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану.

“Натомість росіяни формують власний план інспекцій, вибираючи суда з черги на свій розсуд, що повністю протирічить умовам Ініціативи та неприйнятно для України. В результаті вже вдруге за 9 місяців роботи “Зернової ініціативи” не складено інспекційного плану і не проінспектовано жодного судна”, — повідомили у міністерстві.

Це ставить під загрозу функціонування “Зернової ініціативи”, наголошують у відомстві.

За даними відомства, з листопада 2022 року росіяни під різними приводами саботують та затягують час проведення інспекцій, що вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.

З квітня 2023 р. російські представники СКЦ намагаються втрутитися у діяльність українських портів та експортерів шляхом нав’язування власних критеріїв визначення конкретних суден, що братимуть участь у Ініціативі. Наприклад, з 14 квітня росіяни без жодних пояснень відмовляють в реєстрації трьох суден (2 з яких на Китай), на які вже очікує вантаж в порту “Південний”.

Таким чином російська сторона намагається встановити контроль над кількістю завантаженого флоту та напрямами його роботи, що є порушенням міжнародних норм та положень “Зернової ініціативи”.

“Це є черговою спробою диктувати всьому світу свою політику, ставити під загрозу продовольчу безпеку та використовувати їжу як зброю. Україна категорично відкидає чергові вимоги росіян и виступає проти втручання в діяльність українських портів. Сподіваємося, що партнери ООН та Туреччина зможуть забезпечити виконання всіма сторонами в СКЦ процедур, які працювали 9 місяців”, — наголошують у міністерстві.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

Читайте також

Туреччина виступила за зняття обмежень щодо експорту російського зерна та добрив

Польські фермери і українське зерно: міністри України та Польщі зустрінуться на кордоні

Зернова ініціатива: угода передбачає подовження на 120 днів — речник Генсека ООН

"Зернова угода" продовжена. Україна каже на 120 днів, РФ — на 60

Чорноморська "зернова угода" перебуває у критичній ситуації — Мінінфраструктури