Російські війська розпочали велику наступальну операцію на Луганщині — ISW

Армія РФ. Ілюстративне фото: АР

Російські війська розпочали велику наступальну операцію в Луганській області. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Темпи російських операцій вздовж лінії Сватове-Кремінна на заході Луганської області помітно зросли за останній тиждень, відзначили аналітики.

“Російські джерела широко повідомляють, що регулярні російські війська атакують українські оборонні лінії і роблять незначні просування вздовж кордону Харківської та Луганської областей, особливо на північний захід від Сватового біля Куп'янська і на захід від Кремінної”, — йдеться в аналітичному звіті.

За даними аналітиків, геолокаційні кадри бойових дій підтвердили російські успіхи в районі Дворічного на північний захід від Сватового. Крім того, виглядає, що російське військове командування повністю залучило елементи кількох регулярних дивізій до рішучих наступальних операцій вздовж лінії Сватове-Кремінна.

“Частини кількох полків 144-ї та 3-ї мотострілецьких дивізій (20-та загальновійськова армія, Західний військовий округ) та полк 90-ї танкової дивізії (Центральний військовий округ) за підтримки частин 76-ї повітряно-десантної дивізії та невстановлених частин Південного військового округу проводять наступальні операції вздовж усієї лінії Сватове-Кремінна і, за наявними даними, наступають на українську оборону”, — написали аналітики.

Залучення значних частин щонайменше трьох великих російських дивізій до наступальних операцій у цьому секторі вказує на те, що російський наступ розпочався, навіть якщо українські сили не дають російським військам досягти значних успіхів, відзначили аналітики.

Російський наступ, ймовірно, ще не досягнув свого повного темпу, наголошують в ISW. Російське командування ще не ввело в дію частини 2-ї мотострілецької дивізії (1-ї гвардійської танкової армії Західного військового округу), яка була розгорнута в Луганській області в січні після перебування в Білорусі.

Російські війська поступово починають наступ, але його успіх не є неминучим або визначеним заздалегідь, наголошують аналітики.

“Хоча російські сили в Луганській області зараз володіють ініціативою (в тому сенсі, що російські сили встановлюють умови бою, закінчуючи період української ініціативи з серпня 2022 року), їхня участь у боях на лінії Сватове-Кремінна може досягти кульмінації без досягнення цілей захоплення всієї Луганської та Донецької областей”, — йдеться в аналітичному звіті.

Це, ймовірно, створить вікно можливостей для українських сил, яке вони зможуть використати для власного контрнаступу, відзначили аналітики.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:

  • Командування так званої “Народної міліції” самопроголошеної “ДНР”, за наявною інформацією, взяло під контроль російський артилерійський батальйон, ймовірно, на підтримку зусиль, спрямованих на посилення виснажених сил “ДНР” напередодні російського наступу.
  • Повідомлення про підпорядкування російських мобілізованих військовослужбовців формуванням "ДНР" може також свідчити про те, що російське військове командування, можливо, продовжує зусилля з інтеграції спеціальних формувань "ДНР" і "ЛНР" до складу Збройних сил Росії, але, ймовірно, зіткнеться зі значними труднощами.
  • Російські чиновники продовжують пропонувати заходи з підготовки російської військової промисловості до затяжної війни в Україні, а також, ймовірно, створюють нові умови для ухилення від санкцій.
  • Російські війська провели наземні атаки навколо Бахмута і продовжили тактичне просування.
  • Російські війська продовжили наступальні дії на північний захід від Сватового та активізували наступальні операції поблизу Кремінної.
  • Російські війська провели обмежені наземні атаки в районі Авдіївки-Донецька та на заході Донецької області.
  • За наявними даними, російські та українські війська продовжують немасштабні перестрілки та розвідувальну діяльність у дельті Дніпра та на Кінбурнській косі.
  • За наявною інформацією, ПВК "Вагнер" вдається до більш примусової тактики у своїй кампанії з вербування ув'язнених, можливо, у відповідь на зниження ефективності цієї кампанії.
Фото: з сайту ISW

Що відомо про можливість повторного наступу РФ на Україну

13 грудня 2022-го міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу заявив, що російські війська можуть спробувати здійснити масштабний наступ на Україну у січні-лютому 2023 року. За його словами, про це може свідчити підготовка російських призовників, перекидання техніки та низка інших ознак.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний також зазначив, що у нього немає сумнівів, що "військові РФ знову підуть на Київ". За його словами, стратегічне завдання України — підготуватися до загострення війни, яке може статися наприкінці січня, або навесні.

Міністр оборони України Олексій Резніков також заявив про те, що Росія може готувати новий широкомасштабний наступ, який, ймовірно, відбудеться у лютому 2023 року.

24 грудня Американський інститут вивчення війни (ISW) заявив, що Москва готує умови для повторного вторгнення на північ України і, можливо, нового наступу на Київ. За оцінками ISW, відновлення широкомасштабного російського вторгнення з Білорусі цієї зими малоймовірне, але це можливість, яку слід сприймати серйозно.

4 січня 2023 року керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв'ю ABC News розповів, що Україна планує на весну великий наступ, а найзапекліші бої очікуються у березні.

8 січня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький в інтерв'ю The Guardian заявив, що Росія планує мобілізувати до війська від 300 до 500 тисяч людей для проведення наступальних операцій на сході та півдні України навесні та влітку 2023 року.

9 січня представник ГУР Міноборони України Андрій Черняк у коментарі Суспільному заявив, що Росія планує чергову хвилю мобілізації і наступ з метою захоплення нових українських територій. 12 січня Начальник Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України, бригадний генерал Олексій Громов повідомив, що російські збройні формування посилюють тиск на Сили оборони України на Донеччині. На його думку, водночас Росія може розпочати наступ на лівобережній частині Запоріжжя.

27 січня в інтерв’ю Радіо Свобода секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов висловив припущення, що Російська Федерація може розпочати новий масштабний наступ на Донеччині та Луганщині до 24 лютого цього року.

Читайте також

В ISW проаналізували, де саме РФ поспішає розпочати широкомасштабний наступ