Блекаут в Україні. Чи можуть російські обстріли повністю відключити електрику в країні

. Центр Києва без електрики через ракетні обстріли росіян, 24 листопада, 2022. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Обстріл 23 листопада спричинив масштабне відключення енергосистеми України. Вперше в історії одночасно зупинилися всі чотири діючі українські АЕС. Електрика частково зникла в усіх регіонах. Чи можливе цілковите вимкнення електроенергії в Україні — розповідає Суспільне.

Що таке "блекаут"

За словами експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева блекаутом може бути припинення енергопостачання в населений пункт, впродовж доби чи більше. Для прикладу блекаут нині у Херсоні — депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань заявив, повністю забезпечити місто електрикою і водою можливо десь за місяць.

"Було пошкоджено велика кількість вузлів, які забезпечують розподіл електрики між споживачами. Але зараз відновлено електропостачання майже в усіх великих населених пунктах. Це означає, що цілісність системи відновлено, енергетики змогли налагодити необхідні лінії електропередач, застосувати резервні маршрути, для того, щоб отримати енергію не лише для об'єктів критичної інфраструктури, але й для всіх цивільних об'єктів по всій Україні", — пояснює Геннадій Рябцев.

Читайте також: Як зігрітися, що їсти, де знайти питну воду та як лишитися на зв'язку: поради на випадок блекауту

Куди саме б‘ють російські ракети

Спочатку росіяни атакували об’єкти, які виробляють електрику — ТЕЦ, ТЕС та ГЕС. Після цього — почали бити й по важливих лініях електропередач та підстанціям, які дозволяють споживачу отримати електрику. Допомагає військам РФ те, що до початку цього року Україна мала з Росією спільні енергосистеми, які працювали синхронно. Тобто окрім місць розташування інфраструктурних об’єктів росіяни знають слабкі місця в українській енергосистемі, пояснює експерт з питань енергетики Андріан Прокіп. Та попри це найімовірнішим сценарієм після таких обстрілів він вважає не блекаут, а поєднання планових та у випадку потреби, аварійних відключень в країні. Погоджується з Прокіпом і Геннадій Рябцев: "Можуть виникнути проблеми, тривалість відновлення енергетичної системи може бути більшою. В самому явищі блекауту немає нічого страшного. Головне — щоб були ресурси для відновлення системи й було все що потрібно українським енергетикам".

Наприклад, для того, щоб перейти від аварійних до планованих графіків відключень світла після російського обстрілу 23 листопада, знадобиться від 5 днів до тижня, пояснив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Нині, за словами Прокіпа, близько половини енергії наразі генерують Рівненська, Хмельницька та Південноукраїнська АЕС. Вони зупинилися, проте через кілька годин після обстрілів їх повернули в енергосистему України, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

Те, що усі діючі атомні електростанції України знову мають доступ до української мережі, підтвердили й в МАГАТЕ. Але після вимушеної зупинки станції повертаються в робочий режим повільно — це технологічна необхідність.

"Десь вночі сьогодні ми будемо на нормальній плановій потужності електростанцій працювати. Це буде означати, що ми повернулись до більш-менш планованих графіків відключень і люди 16-18 годин на добу отримують живлення", — каже Олександр Харченко.

Читайте також: Без російського палива на українських АЕС. Як працюватимуть реактори

Як Україна може себе захистити

На думку експертів частково від не прямих попадань можуть допомогти, для прикладу бетонні огорожі. Але значний вплив на захист матиме лише більша кількість систем ППО. Проте не менш важливим є і постачання Україні обладнання для відновлення зруйнованих енергооб'єктів.

"Якщо це буде забезпечено, то і відновлення буде достатньо швидким, навіть попри суттєві пошкодження, які наносять енергосистемі України масовані удари", — говорить Геннадій Рябцев.

За словами міністра Енергетики Германа Галущенка нині Україна комунікує із західними партнерами, щодо збільшення постачання трансформаторів та високовольтного устаткування.

Також, 25 листопада Франція відправила до України 100 генераторів, щоб допомогти впоратися з наслідками російських ударів по енергетичній інфраструктурі, повідомила очільниця МЗС Франції Катрін Колонна. Чехія надасть допомогу для "постраждалих українців від геноциду Росії", заявив мер Праги Зденек Гржиб: 400 обігрівачів та 10 агрегатів для Києва, а для Миколаєва — 226 обігрівачі та 8 агрегатів. Рига передасть Києву майже дві сотні електрогенераторів і теплових гармат.

Читайте також

В уряді розглядають три сценарії блекауту

Буржуйки, газові балони, тушонка. Волонтери з Борисполя гріють та годують українських військових

МАГАТЕ та АЕС: як війна в Україні має змінити принципи ядерної безпеки світу

Це вкрай небезпечно, і для окупантів РФ також. Фахівчиня про підвищення рівня радіації на ЧАЕС

Путін погрожує ядерною війною. Це лише шантаж чи готуватися до найгіршого