Без російського палива на українських АЕС. Як працюватимуть реактори

. Хмельницька АЕС, в місті Нетішин. Фото Олександр Синиця / УНІАН

Українські атомні електростанції генерують понад половину електроенергії для країни. Вона дешевша за ту, що виробляють теплоелектростанції. До повномасштабного вторгнення росіян половину всього ядерного палива постачала саме РФ. Нині ж "Енергоатом" заявив, що переходить на паливо американської компанії Westinghouse. Проте для цього потрібен час та модернізація енергоблоків. Чи безпечно використовувати американське паливо та чи не призведе це до дефіциту електрики — розбиралося Суспільне.

Чи краще ядерне паливо від Westinghouse

Усі діючі АЕС України працюють із реакторами типу ВВЕРВодо-водяний енергетичний реактор, теплоносієм і сповільнювачем у якому служить вода під тиском.. Це радянська установка, яку і досі виробляють у Росії. За проєктом цей тип підлаштований під російське паливо, яке до кінця 2000-х було єдиним, що використовували на станціях. Проте тоді в Україні вирішили це змінити. Для АЕС почали закуповувати тепловидільні елементиТепловидільний елемент (ТВЕЛ) — стрижень, в якому розміщається ядерне паливо. американської компанії Westinghouse, які адаптували під радянські реактори.

Нині, за даними Держатомрегулювання, на російському паливі працюють всі енергоблоки на Рівненській та Хмельницькій АЕС, два на Запорізькій та один — на Південноукраїнській станції. Інші шість — на паливі від Westinghouse. З початку повномасштабного вторгнення Україна відмовилась від закупівлі російських паливних збірок. За словами президента "Енергоатома", нині для українських енергоблоків є запас російського палива на два роки. "Ми підписали додаткову умову із Westinghouse, щоб вони за ці два роки розширили виробництво, щоб повністю закрити потребу у постачанні ядерного палива", — каже Петро Котін.

Рівненська АЕС, скріншот з відео / Суспільне

Саме паливо від Westinghouse — якісніше та дозволяє ефективніше використовувати реактори, говорить начальник відділу аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк. Зокрема американські збірки дозволять енергоблокам бути маневренішими в українській енергосистемі. "У паливі Westinghouse більше самого палива — діоксиду урану. Тобто, можна підняти потужність. Чому це цікаво? Може бути можливість роботи енергоблоків у маневровому режимі, щоб не вугільні станції це робили — ввечері піки покривали, а вночі знижували потужності", — каже Гуменюк.

Окрім закупівлі російського палива Україна мала і повертати відпрацьоване ядерне паливо назад до Росії та платити за його утилізацію близько 200 млн доларів, каже Дмитро Гуменюк. Нині утилізовувати ядерне паливо "Енергоатом" планує в новозбудованому сховищі в Чорнобильській зоні відчуження. "Росіяни при переробці могли витягнути ізотопи, які їм цікаві для виготовлення бомб — це уран, плутоній. Тобто ми платили їм за посилення їхнього ядерного потенціалу", — говорить Дмитро Гуменюк.

Читайте також: Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією

Чи підійде нове паливо всім українським реакторам

"Держатомрегулювання" — організація, яка відповідає за безпечну роботу ядерних об‘єктів в Україні. Її очільник Олег Коріков каже, що зміна палива в реакторах — безпечна. А заміна палива на всіх реакторах — можлива.

В Україні працюють реактори двох модифікацій — ВВЕР 1000 та менш потужний ВВЕР 440. Другий тип є лише на Рівненській АЕС. Раніше "Енергоатом" використовував американське паливо лише для потужніших реакторів, тому до впровадження у ВВЕР 440 мають розробити відповідну документацію.

Запорізька АЕС, фото: Дарина Коломієць / Суспільне

Щоб адаптувати енергоблоки для використання американського палива для реакторів типу ВВЕР 440, у "Енергоатома" є півтора року. Саме на стільки зараз вистачить запасів російського палива. Проте повна залежність від одного постачальника не відповідає стандартам енергетичної безпеки, каже експерт Інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев: "Нинішній крок з переведення живлення українських АЕС на паливо лише одного постачальника — вимушений. Цілком зрозуміло, що формування такої залежності є небезпечним. 100% залежність від одного постачальника — це у будь-якому разі загроза нацбезпеці".

Читайте також: МАГАТЕ та АЕС: як війна в Україні має змінити принципи ядерної безпеки світу

Українське виробництво паливних збірок

Чи може Україна сама виробляти паливні збірки? Частково так. Україна має свої поклади урану. Проте для того, щоб він працював на АЕС, його потрібно збагатити.

В Україні не було такого виробництва, але тепер "Енергоатом" розпочав виробляти частини паливних збірок, говорить Петро Котін.

"Через три роки ми вийдемо на таку саму ситуацію по диверсифікації. Буде два джерела постачання, але замість Росії ми будемо самі виробляти цю частину, яку Росія раніше поставляла", — розповідає Петро Котін.

Змінюватимуть збірки у реакторі поступово. За словами Петра Котіна, повністю українські реактори запрацюють на американському паливі через чотири роки.

Читайте також

Ядерна безпека під час війни. До чого може призвести захоплення АЕС російськими військами

Це вкрай небезпечно, і для окупантів РФ також. Фахівчиня про підвищення рівня радіації на ЧАЕС

Путін погрожує ядерною війною. Це лише шантаж чи готуватися до найгіршого

З-під обстрілів — через Крим: як українці виїжджають з тимчасово окупованих регіонів на півдні