Це вкрай небезпечно, і для окупантів РФ також. Фахівчиня про підвищення рівня радіації на ЧАЕС

. Фото/AP

Після захоплення російськими військами Чорнобильської АЕС у зоні відчуження перевищена доза випромінювання. Це може бути пов'язано з тим, що важка техніка ходить по забрудненій території й підіймає пил. Подальше перебування російських військ у цій зоні призведе до невідворотних наслідків для здоров'я.

Про це Суспільному розповіла Олександра Слепченко, начальниця відділу радіаційної безпеки.

Наскільки небезпечне підвищення рівня радіації на ЧАЕС?

"Це шкідливо, в 7 разів піднятий радіаційний фон, а також внутрішнє надходження до організму. Для них це дуже небезпечно. Споживання харчових продуктів на цій території та з цієї території, а також розпалювання багаття. Це призведе до підвищеної дози внутрішнього опромінення, в тому числі і альфа-радіонукліди, які дуже небезпечні для їхніх легенів та інших внутрішніх органів. Це спричиняє рак", – розповіла Слепченко.

Відомо, що вони розпалюють багаття?

"Думаю так, їм потрібен обігрів і харчування. Ми на жаль не маємо даних, але є дані, які надходять з переносних приладів, свідчать про те, що фон піднятий значно – в десятки разів", – пояснила начальниця відділу радіаційної безпеки.

Читайте також: Вторгнення Росії в Україну. День шостий. Онлайн

Яка зараз ситуація в зоні?

"Зараз фон ще підвищений і не падає, тому десь так і залишилось в 7-10 разів перевищує, від контрольних рівнів у зоні відчуження. Можливо, техніка рухатись продовжує і якісь бойові дії відбуваються і багаття, яке розпалили або спричинили вибухами також є", – повідомила Олександра Слепченко.

Як відомо, нині на об'єктах "Вектор” та Буряківка – все в нормальній ситуації, але досі фіксують підвищений радіаційний фон.

Підвищений фон лише біля ЧАЕС чи по всій зоні?

"На жаль, автоматична система не працює. Окремі датчики є і з них можна зняти показання, але не в автоматичному режимі. Це виміри ручним способом взяті", – зазначила вона.

Вона додала, що такий рівень радіації для окупантів — це вкрай небезпечно, для українців, тих що живуть поблизу зони — це також небезпечно. Однак на відстані 100 км вже ситуації з радіацією нормальна.

Що відомо

  • 24 лютого речниця ДАЗВ повідомила Суспільному, що російська війська захопили Чорнобильську АЕС, а персонал станції взяли у заручники. Того ж дня тимчасовий очільник ЧАЕС Валерій Сейда розповів, що на період воєнного стану на АЕС вводиться режим вимушеного простою.
  • "Працювати буде лише оперативний персонал за окремими графіком, який буде потрібен для життєзабезпечення майданчика ЧАЕС та досягнутого рівня ядерної та радіаційної безпеки", — сказав Сейда.
  • За його словами, усі керівники підрозділів підтримують зв'язок один з одним та з органами влади Він закликав зберігати спокій та не поширювати фейки.

Читайте також

Гроші, маскувальні сітки, донорство крові — чим та де можна допомогти армії

Підписуйтесь на розсилку Суспільного головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!