4 листопада — 254-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- США ухвалили новий пакет військової допомоги для України на 400 мільйонів доларів. Також у Пентагоні повідомили, що США разом із Нідерландами профінансують ремонт 90 чеських танків Т-72 для України.
- Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган розповів, що домовився з президентом Росії Володимиром Путіним про безкоштовне відправлення зерна країнам, які його потребують. Мова йде у першу чергу про африканські країни.
- Російська влада може створювати умови для негайного переведення Запорізької АЕС в російську енергосистему представляючи російський контроль як єдину життєздатну можливість забезпечити електроенергією ЗАЕС і теплом Енергодар та прилеглу територію.
- У столиці зранку 4 листопада через стабілізаційні вимкнення електроенергії без світла 450 тисяч помешкань киян. Укренерго оприлюднило графіки погодинних відключень світла в областях на 4 листопада.
- Росіяни втричі збільшили інтенсивність бойових дій на окремих ділянках фронту, повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Ідеться про близько 80 атак щодня. Українські військові тримають оборону, наголосив він.
- Україна не братиме участі в саміті G20, якщо на ньому буде президент Росії Путін, заявив президент Зеленський.
- З середини березня з російського полону вдалося повернути 1138 людей — військових і цивільних, повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
- Інспектори МАГАТЕ не виявили жодних ознак незадекларованої ядерної діяльності на трьох об'єктах в Україні після перевірки, йдеться в заяві агентства. Інспекції провели на прохання українського уряду після того, як Росія заявила про нібито підготовку Україною провокації з "брудною бомбою".
- Експрем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу переміг на виборах до парламенту — його блок отримав 64 місця у Кнесеті. Україна очікує активнішої співпраці.
Понад тисячу Starlink в Україні перестали працювати через проблеми з фінансуванням — CNN
З 24 жовтня в Україні відключилися близько 1300 терміналів супутникового зв’язку Starlink від SpaceX Ілона Маска. Ймовірно, це пов'язано з фінансуванням, припускає CNN з посиланням на кілька джерел.
На початку жовтня стало відомо, що компанія Маска попередила Пентагон, що може припинити фінансування надання супутникового зв'язку Starlink в Україні, якщо відомство відмовиться виплачувати десятки мільйонів доларів на місяць. В Офісі президента України зазначили, що Україна знайде рішення, щоб супутниковий зв'язок працював і надалі.
Згодом Маск заявив, що Starlink працюватимуть в Україні незалежно від готовності Міноборони США надати фінансування. Водночас CNN пише, що переговори щодо фінансування відомством роботи терміналів тривають.
Видання зазначає, що нещодавнє відключення терміналів в Україні почалося 24 жовтня, як стверджує один зі співрозмовників видання — за браком фінансування. Перебої в роботі стосувалися партії з 1300 терміналів, які Україна придбала у британської компанії в березні і які використовувалися для операцій, пов'язаних з веденням бойових дій.
SpaceX стягувала з українських військових 2500 доларів на місяць за підтримання зв'язку з кожним з 1300 терміналів, що в загальній вартості до вересня становило майже до 20 млн доларів. Перед тим, як термінали повністю відключилися, оборонне відомство на початку жовтня звернулося до британських колег з проханням оплатити місячний рахунок у 3,25 млн доларів. Британський чиновник заявив, що після обговорень між міністерствами "було вирішено, що існують більш пріоритетні військові можливості".
"Ми підтримуємо ряд терміналів, які мають пряму тактичну користь для українських військових у відбитті російського вторгнення. Ми розглядаємо і визначаємо пріоритетність усіх нових запитів з точки зору впливу, який внесок може мати на підтримку України в захисті свого народу від жахливого вторгнення Путіна", — сказав британський чиновник в коментарі CNN.
Високопоставлений український чиновник підтвердив CNN факт відключення, назвавши апарати Starlink "дуже важливими" у війні проти Росії.
За даними SpaceX в Україні знаходиться майже 20 тисяч терміналів Starlink, більшість з них були повністю або частково придбані за рахунок зовнішнього фінансування, зокрема від урядів США, Польщі та Британії.
В Україні загинули пів тисячі в’язнів, завербованих у ПВК "Вагнер" — ЗМІ
Протягом двох місяців на війні в Україні загинули вже понад 500 російських в’язнів, завербованих у російських колоніях до лав приватної військової компанії "Вагнер" засновником ПВК Євгеном Пригожиним, повідомляє видання The Insider із посиланням на Український центр вивчення та протидії гібридним загрозам.
"Український центр вивчення та протидії гібридним загрозам виявив та верифікував понад двісті листів за підписом Андрія Трошева (одного з керівників ПВК Вагнера) зі співчуттям родинам пригожинських найманців, набраних у російських колоніях. Усього станом на середину жовтня загинуло понад 500 зеків", — йдеться у повідомленні.
Як зазначає видання, до листів додається посмертна медаль "За відвагу", а власне документи, які у соцмережах публікують родичі загиблих, акуратно пронумеровані, що дозволяє робити висновки про їхню кількість.
"The Insider вдалося зв'язатися із деякими родичами фігурантів списку загиблих. Вони підтвердили інформацію, що їхні близькі вирушили на війну з колоній та загинули на території України", — зазначають журналісти.
Спираючись на нумерацію документів, розслідувачі дійшли висновку, що менш ніж за місяць — із 18 вересня по 13 жовтня — Трошев розіслав щонайменше 224 листи зі співчуттями. Всього ж до середини жовтня в Україні загинуло щонайменше 458 завербованих Пригожиним ув'язнених.
"За останні три тижні в соцмережах було опубліковано десятки нових повідомлень від родичів ув'язнених про їхню загибель, тож до початку листопада їхнє число точно понад 500, але скільки саме — невідомо, бо з середини жовтня ніхто з родичів не викладав фото нагород, де був було б видно порядковий номер", — пише The Insider.
Як припускають журналісти, родичів могли попередити, що викладати фото документів про нагородження заборонено.
Зеленський назвав умови для миру з РФ
Україна прагне до миру та завершення війни, однак чинний російський режим не дотримується своїх зобов’язань не лише перед Україною та державами Заходу, але й перед власними громадянами, заявив під час відеозвернення 4 листопада заявив президент Володимир Зеленський.
Президент зауважив, що бої Сил оборони з російськими збройними формуваннями тривають, при цьому особливо запеклими вони є на сході України.
"Найбільш жорстокі бойові дії протягом усього цього тижня зосереджені на Донбасі — це Бахмут і Соледар. Тримаємо наші позиції. І на цих та деяких інших напрямках на Донеччині російська армія витратила вже стільки життів своїх людей і стільки боєприпасів, скільки, мабуть, не витрачала у двох Чеченських війнах разом узятих", — сказав гарант.
Він підкреслив, що влада РФ приховує реальний рівень втрат від російського суспільства.
"Навіть мобілізацію свою вони зараз приховали і просто брешуть людям, що нібито мобілізаційне завдання виконане. А насправді у регіонах Росії й на нашій окупованій території вони продовжують збирати людей на загибель", — зауважив президент.
За його словами, такі дії Кремля підкреслюють брехливість та злочинність російського режиму. Відтак переговори з чинною владою Росії не мають жодного сенсу.
"Ця абсолютно божевільна впертість господарів теперішньої Росії — найкращий показник, що так само брехливе й усе, що вони розповідають деяким іноземним лідерам про свою нібито готовність до переговорів. Коли хтось думає про переговори, він не шукає, як обманути всіх навколо, щоб відправити ще десятки чи сотні тисяч людей у м’ясорубку — мобілізованих чи у вигляді якихось там найманців", — наголосив Зеленський.
Попри російську пропаганду країни світу не вірять заявам, які робить РФ, зауважив він.
"Дуже добре, що світ сприймає російську риторику так, як вона на те заслуговує, а саме — як брехню, і звертає увагу лише на те, що держава-терорист реально робить. Робить, а не говорить", — підкреслив політик.
Президент зазначив що Україна готова до миру з Росією, але на раніше оголошених умовах.
"Ми якраз готові до миру, до чесного й справедливого миру, формулу якого ми неодноразово озвучували. Нашу позицію світ знає. Це повага до Статуту ООН, повага до нашої територіальної цілісності, повага до наших людей і належна відповідальність за терор – це покарання для всіх, хто винен, і повне відшкодування Росією завданих нам збитків", — зазначив гарант.
Окрім того, Володимир Зеленський подякував партнерам з "Великої сімки" за створення координаційного механізму для допомоги Україні у відновленні критично важливої енергетичної інфраструктури, а також Сполученим Штатам і Нідерландам за нові пакети військової допомоги.
Підрив військовими РФ суден у Херсоні: екологічна катастрофа в міжнародних масштабах
У Дніпро поблизу Херсона потрапило до 10 тонн паливно-мастильних матеріалів. До цього призвів підрив військовими РФ плавзасобів та суден. Шкідливі речовини несе у дельту Дніпра до заповідної зони, які можуть потрапити у Чорне море.
Про це повідомляє голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич.
Ці території охороняються Рамсарською конвенцією про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення як середовище існування водоплавних птахів. Екологічна катастрофа, до якої призвели дії окупаційних військ, може мати міжнародні наслідки. Відтак під загрозою знищення річкова флора та фауна, а також отруєння місцевості на десятки років.
"Надалі небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного моря. Для ліквідації екологічної катастрофи потрібно перекрити та зібрати нафтові плями. Україна не може оперативно це зробити, бо її фахівці не мають доступу до тимчасово окупованих територій", — йдеться у повідомленні.
Для фіксації екологічного злочину РФ Херсонська ОВА звернулася до правоохоронних органів.
США не підуть на жодні постуки у підтримці України — Салліван
У підтримці України з боку Сполучених Штатів не буде жодних коливань і поступок. Про це заявив радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван на спільному брифінгу у Києві.
"США будуть з Україною стільки, скільки це буде необхідно в цій війні. Не буде жодних коливань, червоних прапорів, поступок в нашій підтримці, поки ми йдемо вперед”, — сказав він.
Салліван зазначив, що на зустрічах з українським керівництвом він виклав американське бачення, як переконатися в тому, що ресурси надаються на подальшу безпекову допомогу, посилюють українську економіку, надаються на ремонт електромережі, для біженців та інші гуманітарні потреби.
Він також зауважив, що США продовжать працювати у сферах безпекової, економічної, гуманітарної допомоги, а також у консультаціях щодо того, як посилити позиції України серед решти міжнародної спільноти і на полі бою.
За його словами радника президента США, Байден відданий тому, щоб працювати на двопартійній основі для надання допомоги протягом наступних місяців.
“Ми почали з потужного фінансування підтримки, яку ми надавали останні 8 місяців, і ми віддані тому, щоб розбудовувати цей фундамент на місяці попереду. У лиху годину і під час тріумфу США будуть поряд заради народу України, заради цієї країни у цій боротьбі. Ми рухатимемося далі, аби мати змогу не тільки на словах, але й на ділі довести це”, — наголосив Салліван.
Канада допоможе Україні у розмінуванні деокупованих територій — Кулеба
Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба за результатами перемовин зі своєю канадською колегою Мелані Жолі.
"Поговорив з Мелані Жолі щодо наших наступних кроків після зустрічі міністрів G7. Приємно усвідомлювати, що Канада надасть ще більшу допомогу у розмінуванні наших звільнених територій", — написав урядовець.
Окрім того, Кулеба і Жолі обговорили підготовку до саміту АСЕАН, яка відбудеться наступного тижня у Камбоджі, а також Саміт франкофонії, запланований на 20-21 листопада острові Джерба, що належить Тунісу.
За день по прикордонню Сумщини військові РФ випустили 70 снарядів та мін
За день 4 листопада російські військові обстріляли 4 прикордонні громади Сумської області: Білопільську, Зноб-Новгородську, Миропільську та Хотінську. Всього по цім територіям було випущено 70 снарядів та мін — повідомляють у військовій адміністрації. Жертв серед населення немає.
По Миропільській та Хотінській громаді били з мінометів. Пізніше по двох селах Хотінської громади також вдарили з САУ.
По території Білопільської громади в обід російські військові стріляли із САУ, там пошкоджені будинки. По іншому селу цієї громади били з мінометів.
Одне село Зноб-Новгородської громади потрапило під гранатометний обстріл, по іншому застосували стрілецьку зброю.
Повітряна тривога в Дніпропетровській області.
Зеленський нагородив Саллівана орденом Ярослава Мудрого
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із радником президента США з питань національної безпеки Джейком Салліваном, який прибув з візитом до України і вручив йому орден Ярослава Мудрого ІІ ступеня. Про це повідомляє пресслужба президента.
Зеленський вручив Саллівану орден за значні особисті заслуги у зміцненні міждержавної співпраці, підтримку суверенітету й територіальної цілісності України.
Президент зазначив, що йому надзвичайно приємно вручити орден радникові президента США.
Салліван подякував за високу нагороду й наголосив, що для нього честь отримати її.
Зеленський також нагородив старшого директора Ради національної безпеки США з питань Європи Аманду Слоат орденом "За заслуги" III ступеня.
Вінниччина — повітряна тривога.
Медзаклади України мають понад 400 терміналів Starlink — Ляшко
Українські медичні заклади використовують понад 400 терміналів супутникового інтернету Starlink, що дозволяє їм зберігати доступ до мережі та користуватись електронною системою охорони здоров’я. Про це під час телемарафону повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
"У нас вже понад 400 Starlink передано до закладів охорони здоров’я", — зазначив урядовець.
За його словами, термінали використовуються переважно медзакладами, розташованими у прифронтовій зоні.
"В першу чергу, це — прифронтові заклади охорони здоров’я для того, щоб вони могли працювати й з електронною системою охорони здоров’я, і плюс був доступ до інтернету", — розповів міністр.
24 жовтня американський бізнесмен і засновник компанії SpaceX Ілон Маск запевнив, що компанія продовжить надавати Україні супутниковий інтернет-сервіс Starlink попри минулі фінансові конфлікти.
До Києва з неоголошеним візитом прибув радник Байдена з нацбезпеки
Радник США з національної безпеки Джейк Салліван 4 листопада вперше з початку війни здійснив неоголошений візит до Києва і зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським та Андрієм Єрмаком. Про це повідомляють агентства Reuters та Bloomberg.
Салліван поділився подробицями щодо нового пакета допомоги США у сфері безпеки, оголошеного в п’ятницю. Зеленський закликав союзників постачати додаткові системи протиповітряної оборони та досконаліше озброєння.
Радник президента США запевнив, що підтримка США Україною залишатиметься "непохитною" після проміжних виборів до Конгресу.
"Ми повністю маємо намір забезпечити наявність необхідних ресурсів і отримати голоси з обох сторін острова, щоб це сталося", — сказав він журналістам під час брифінгу в ОПУ.
Як повідомив голова ОПУ Андрій Єрмак, він разом з Салліваном обговорив всі актуальні питання співпраці України та США і продовження підтримки нашої країни в боротьбі за свою свободу й незалежність проти російських загарбників.
Голова ОПУ наголосив, що приїзд Саллівана є надзвичайно важливим сигналом підтримки нашої країни з боку США.
"Ми хочемо ще раз подякувати американському народу, Президенту Байдену та його адміністрації, Конгресу, обом партіям за велику допомогу й підтримку. Без цього було б неможливим для нас протягом восьми місяців не лише обороняти нашу країну, а й рухатися вперед, звільняти наші території. Більше зброї — швидша перемога над російським злом", — зазначив Єрмак.
Як повідомляє пресслужба президента, Володимир Зеленський провів зустріч з Джейком Салліваном і подякував за підтримку України у складний час, коли Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.
"Сторони обговорили питання подальшої підтримки нашої країни з боку США для оборони та звільнення української території від окупантів, підвищення спроможностей нашої держави для захисту критичної інфраструктури, фінансову та гуманітарну підтримку, посилення санкцій проти держави-агресора – РФ та консолідацію міжнародної підтримки України", — йдеться у повідомленні.
Повітряна тривога в Запорізькій області.
"Росія зацікавлена у продажі енергоносіїв" — Блінкен про ліміт цін на нафту та погрози РФ не постачати паливо
Паливо має залишитися на ринку попри погрози Російської Федерації не продавати енергоносії країнам, які доєдналися до лімітування цін на нафту.
Про це під час брифінгу за результатами зустрічі міністрів закордонних справ країн G7 заявив Державний секретар США Ентоні Блінкен.
"Цілі лімітів щодо ціни на нафту такі: переконатися в тому, що нафта продовжить поступати на ринок, а по-друге, встановити обмеження на можливості Путіна набивати свої кишені за допомогою продажу палива грошима, якими потім фінансується війна проти України", — пояснив він.
Держсекретар Сполучених Штатів запевнив, що обмеження цін на нафту зменшить можливості російської влади фінансувати війну в Україні, однак залишить паливо на ринку.
"Я вважаю, що Росія може робити будь-що, що захоче, але я думаю, що вона зацікавлена продовжувати продавати енергоносії", — зазначив Блінкен.
6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.
Загроза артобстрілу в м. Нікополь та Нікопольській територіальній громаді
В Одеській, Миколаївській та Херсонській областях повітряна тривога
На Миколаївщині гинуть птахи через виток олії, що стався внаслідок обстрілу
На човновому причалі номер 6 у мікрорайоні Широка Балка станом на четверте листопада залишаються плями рослинної олії на воді, на березі річки можна побачити мертвих птахів. Такі наслідки витоку рослинної олії після обстрілу Миколаєва 16 жовтня.
Про це кореспондентам Суспільного розповів місцевий мешканець Леонід Пахомов.
"Було до середини річки тут все — олія, міліметрів 15 шар. Птахи гинули, дехто думав їх рятувати, а вони всі в олії, їх неможливо було ні відмити, нічого. Потім олію витягає за течією, та поверталось. І постійно тут така ось рідина — як зараз, ще гірше було", — розповідає Леонід Пахомов.
28 жовтня лебедя, який постраждав від розливу олії, містяни привезли до Миколаївського зоопарку. Але третього листопада птах помер.
"Він був весь в маслі, ми його помістили до окремого приміщення, надали йому допомогу. Добре харчувався, але щось пішло не так і, на жаль, він загинув", — розповідає зоотехнік відділу ветеринарної медицини Миколаївського зоопарку Тетяна Діденко.
Начальник відділу ветеринарної медицини Миколаївського зоопарку Олег Явкін каже, рослинна олія не викликає такої інтоксикації, як нафтопродукти, але є інші фактори.
"Якщо олія вкриває все тіло вкрите — тіло не дихає. Плюс птах втрачає аеродинамічні свої властивості — зрозуміло, і літати не може", — каже Олег Явкін.
Більшість олії, що потрапила до лиману 16 жовтня, була локалізована у припортовій бухті, утилізація тривала тиждень, але частина олії потрапила до лиману. Саме вона і зашкодила птахам.
Після деокупації на Донеччині знаходять розтяжки з гранатами та заміновані іграшки
Після деокупації селищ та міст на Донеччині рятувальники знаходять спеціально встановлені розтяжки з гранатами, які російські солдати залишають під час відступу. Також окупанти мінують дитячі іграшки. Як шукають та що знаходять — Суспільне розповідає про роботу піротехніків в одному зі звільнених сіл Донецької області.
За словами рятувальника ДСНС Анатолія, під час розмінування, вони обстежують вулиці та домівки жителів.
“В приміщеннях, де жили ворожі підрозділи, буває, що вони по собі залишають просто боєприпаси, боєкомплекти", — розповів він.
Знаходять нерозірвані артилерійські снаряди, мінометні міни, касетні бойові елементи, гранати.
Серед знайдених вибухонебезпечних предметів були і спеціально встановлені окупантами розтяжки з гранатами.
Російські військові можуть замінувати навіть іграшки, наголошує боєць із позивним "Баркас": “Діти в першу чергу можуть постраждати, тому що дітям цікаво, вони хапаються за все. І на жаль діти підриваються частіше, ніж дорослі”.
Місцеві можуть повернутися у домівки тільки після розмінування населеного пункту. Офіційний дозвіл дає місцева влада.
Бучу на Київщині відвідав держсекретар німецького МВС Маркус Ріхтер
Держсекретар Федерального міністерства внутрішніх справ і Уповноважений громади та Федерального уряду з інформаційних технологій Німеччини Маркус Ріхтер відвідав Бучу. Про це повідомляє пресслужба Бучанської міської ради.
Посадовець німецького МВС побував на місці масового поховання вбитих росіянами бучанців на території Храму Андрія Первозванного, де були поховані 116 тіл. Загалом у Бучі під час окупації загинули 419 людей, серед яких 9 дітей.
"Це злочини. Злочини проти людства. Їх обов’язково треба документувати і розповідати всьому світу!" — наголосив Маркус Ріхтер під час відвідин.
Також у рамках візиту гості з Німеччини побували у відновленому центрі "Дія. Бізнес Буча". Делегації ФРН показали пошкоджений унаслідок російської агресії ЖК "Континент" і колекцію "музейних трофеїв", які зібрали в цьому розграбованому окупантами житловому комплексі: залишки обмундирування російської армії, пакунки від сухпайків, частини снарядів і боєприпасів, якими військові РФ обстрілювали місто.
Ріхтер пообіцяв обговорити побачене з колегами з німецького уряду та сприяти Україні в документуванні й розслідуванні воєнних злочинів.
Puma-2022: у Польщі розпочались військові навчання Вишеградської групи
У Польщі на полігоні Нова Демба Підкарпатського воєводства 4 листопада розпочалися найбільші військові навчання країн Вишеградської групи, до якої входять Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина, під назвою Puma-2022. Про це повідомляє PAP.
У навчаннях залучені майже 2000 військовослужбовців і близько 300 одиниць військової техніки. До проведення військових маневрів долучились підрозділи з Великої Британії та США.
"У них (навчаннях — ред.) беруть участь військовослужбовці з Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини, а також союзники зі США й Великої Британії, які перебувать у Підкарпатті у зв’язку із ситуацією за нашим східним кордоном. Метою навчань є підвищення оперативної сумісності військ, а також перевірка здатності планувати, організовувати й проводити тактичні операції у взаємодії із союзниками", — зазначив представник 18-ї механізованої дивізії Польщі Пшемислав Липчинський.
Серед іншого, сценарій навчань враховує особливості російського повномасштабного вторгнення в Україну.
За словами Липчинського, сценарії навчань включають, зокрема, маневрування оборони, форсування водної перешкоди на річці Сан, ліквідацію забруднення хімічними підрозділами, перевірку порядку виклику артилерійського вогню, медичної евакуації, а також ліквідацію пожеж.
"Ми зосереджені на укріпленні оперативної сумісності та зміцнення довіри між солдатами з Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Великої Британії та США, які тренуються разом", — підкреслив військовий.
Навчання триватимуть до 9 листопада.
G7 попередила РФ про серйозні наслідки у разі застосування хімічної чи ядерної зброї
Застосування Росією хімічної, біологічної або ядерної зброї призведе до "серйозних наслідків". Про це йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ G7 після зустрічі у Німеччині.
"Безвідповідальна ядерна риторика Росії є неприйнятною. Будь-яке застосування Росією хімічної, біологічної чи ядерної зброї матиме серйозні наслідки", – заявили міністри.
Міністри також відкинули необґрунтовані звинувачення Росії в підготовці Україною "брудної бомби".
"Інспекції МАГАТЕ підтвердили, що ці звинувачення є безпідставними, і ми вдячні Україні за її прозорість", – йдеться у заяві.
Міністри G7 також засудили захоплення та мілітаризацію Росією ЗАЕС, викрадення персоналу станції та повідомлення про жорстоке поводження з ним, а також навмисну дестабілізацію її діяльності.
"Ми підтримуємо зусилля МАГАТЕ щодо створення зони безпеки", – заявили міністри.
"Сімка" також продовжить запроваджувати санкції проти РФ та інших країн, фізичних чи юридичних осіб, які надають військову підтримку Москві у війні проти України, "як деякі з нас уже зробили щодо надання Іраном БПЛА Росії".
Вони додали, що коаліція "продовжуватиме протидіяти дезінформації Росії, включаючи неправдиві звинувачення щодо біологічної зброї", включаючи "посилення спроможності Механізму швидкого реагування G7 для скоординованої відповіді".
Повітряна тривога в Миколаївській області
У "Дії" з’являться документи про освіту — Шкарлет
Для українців у додатку "Дія" стануть доступними документи про середню, професійну, фахову передвищу та вищу освіту. Про це 4 листопада повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
"Сьогодні на засіданні уряду ухвалили постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо формування та застосування електронного документа про освіту. Цифровий документ про освіту буде в мобільному застосунку "Дія" і відображатиме дані, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО)", — зазначив посадовець.
Він пояснив, що питання доступу до документів про освіту та їхнього використання, стало особливо гострим після початку військової агресії РФ, зокрема для громадян, які зіткнулись із вимушеним переселенням або евакуацією.
"Ухвалене рішення забезпечить рівні можливості доступу до освіти та працевлаштування всіх громадян України, дані про освіту яких містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти", — розповів Шкарлет.
За його словами, реалізація затвердженого Порядку дозволить людині, яка досягла 14-річного віку, є власником відповідного документа про освіту та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, безоплатно сформувати в "Дії" відомості про документи про освіту, а також використовувати їх замість паперових, без додаткового пред'явлення відповідних документів. Серед таких документів, зокрема:
- документи про базову середню освіту;
- документи про повну загальну середню освіту;
- документи про професійну (професійно-технічну) освіту;
- документи про фахову передвищу освіту;
- документи про вищу освіту (науковий ступінь).
Шкарлет додав, що проєкт реалізовуватиме Міністерство освіти і науки спільно з Міністерством цифрової трансформації та Державною податковою службою.
"Вдячний колегам за підтримку. Спільними кроками ми формуємо не лише якісну освіту, а й створюємо умови для зручного використання українських документів про освіту", — підсумував Сергій Шкарлет.
Заступник голови ОПУ і посол Японії обговорили співпраці у сфері безпеки та оборони
Заступник керівника Офісу Президента Роман Машовець обговорив із послом Японії в Україні Кунінорі Мацудою поточну ситуацію на фронті та напрями розвитку двосторонньої співпраці у сфері безпеки й оборони. Про це повідомляє пресслужба глави держави
Під час зустрічі Машовець поінформував посла Японії зокрема про склад і характер дій російських військ, плани РФ з проведення мобілізації та нові загрози для українського народу, пов’язані з використанням іранських дронів.
Окрему увагу було приділено захисту об’єктів критичної енергетичної інфраструктури в Україні та координації двосторонніх і міжнародних заходів з перешкоджання діям Росії, спрямованим на отримання іранських та інших засобів ураження.
Заступник керівника ОП подякував Японії за підтримку України на двосторонньому та багатосторонньому рівнях у відбитті повномасштабної збройної агресії РФ.
Своєю чергою, посол Японії запевнив Машовця у незмінності позиції Токіо щодо активної міжнародної протидії агресії РФ.
Також сторони обмінялися поглядами щодо подальших кроків у двосторонній взаємодії у сфері безпеки й оборони та домовилися й надалі проводити консультації з цих питань.
Нідерланди нададуть Україні новий пакет допомоги на 120 млн євро
Нідерланди нададуть Україні важку військову техніку. Про це повідомляє Міноборони Нідерландів.
"Загальна вартість чергового пакета допомоги становить 120 млн євро, з яких 45 млн євро призначається на танки Т-72", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що разом із США та Чехією Нідерланди поставлять із Чехії 90 модернізованих і капітально відремонтованих танків.
Перша партія танків має прибути в Україну вже наступного місяця.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба подякував партнерам за солідарність.
"Я вдячний за спільне рішення Нідерландів, США та Чехії щодо придбання та передачі для потреб ЗСУ 90 танків Т-72. Перші 26 відновлених та модернізованих танків Україна отримає вже впродовж наступного місяця. Дякую партнерам за вияв непохитної солідарності з Україною", — написав він у Twitter.
Російські війська деморалізовані через погані умови служби та продовжують зазнавати втрат — Генштаб
Російські окупаційні сили на Запоріжжі невдоволені умовами несення служби, затримкою зарплат та поганим забезпеченням, що призводить до зниження їхнього бойового духу. При цьому військові Росії продовжують зазнавати втрат через удари Сил оборони України.
Про це повідомляє Генеральний штаб у вечірньому зведенні.
"Відзначається низький рівень морально-психологічного стану особового складу ворожих підрозділів, що знаходяться у Запорізькій області. Це — наслідки незадовільних умов утримання, поганого екіпірування, постійної затримки та неповних виплат грошового забезпечення, а також зневажливого ставлення військового керівництва до підлеглих", — йдеться у повідомленні.
За інформацією українського Генштабу, також у населеному пункті Кам’янка Запорізької області росіяни перемістили особовий склад своїх підрозділів, згорнули блокпости та комендатуру. При цьому РФ продовжує зазнавати втрат у зоні бойових дій, зокрема, на Херсонщині.
"Окупанти продовжують помирати в Україні. Підтверджено інформацію щодо втрат противника внаслідок вогневого ураження по адміністративній будівлі у Голій Пристані Херсонської області. За наявною інформацією 18 російських загарбників знищено та 2 — поранено", — розповіли в ГШ.
Також 2 листопада поблизу міста Енергодар Запорізької області Сили оборони знищили російський зенітний ракетний комплекс С-300 та вантажівку з боєприпасами, а близько 20 російських військовослужбовців отримали поранення різного ступеня тяжкості.
Окрім того, 3 листопада у місті Мелітополь українські війська завдали удар по пункту управління РФ, розміщеному в будівлі промислової зони.
"Як результат, близько 50 загарбників поранено та знищено до 10 одиниць військової техніки. Окрім того, пошкоджено близько 80 одиниць військової техніки різного типу, які ворог розміщував в ангарах", — зазначається в дописі.
Яка ситуація на фронтах
Російські збройні формування намагаються утримати тимчасово захоплені території та зосереджують зусилля на стримуванні дій Сил оборони на окремих напрямках. Водночас росіяни ведуть наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках, повідомили у Генштабі.
"Ворог проводить обстріли підрозділів Сил оборони вздовж лінії зіткнення, здійснює фортифікаційне обладнання рубежів на окремих напрямках та веде повітряну розвідку. Продовжує завдавати ударів по критичній інфраструктурі та помешканнях цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни", — йдеться у повідомленні.
Зокрема, протягом доби російські окупанти завдали 3 ракетних та 5 авіаційних ударів, здійснили 2 обстріли з реактивних систем залпового вогню.
"Від цих злочинних дій постраждали населені пункти Львівської, Харківської, Дніпропетровської та Запорізької областей. Зберігається загроза завдання нових ударів та задіяння ударних БПЛА, такі дії можливі і з території Республіки Білорусь", — зазначили в ГШ.
На Волинському та Поліському напрямках ситуація залишається без суттєвих змін. На інших напрямках РФ вела обстріли:
- на Сіверському напрямку — з мінометів, в районі Тимоновичів Чернігівської області;
- на Слобожанському напрямку — з мінометів та ствольної артилерії, в районах населених пунктів Амбарне, Бологівка, Стельмахівка, Вовчанські Хутори, Глибоке, Дворічна, Зелене, Гатище та Чугунівка;
- на Куп’янському та Лиманському напрямках — з артилерії різних типів, у районах населених пунктів Новоєгорівка, Сіверськ, Верхньокам’янське, Ведмеже та Білогорівка;
- на Бахмутському напрямку — з мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах Білогорівки, Бахмута, Андріївки, Кліщіївки та Іванграда;
- на Авдіївському напрямку — з танків та всього спектру артилерії, в районах населених пунктів Авдіївка, Мар’їнка, Новомихайлівка та Парасковіївка;
- на Новопавлівському напрямку — з різнокаліберної артилерії, в районах населених пунктів Водяне, Вугледар, Павлівка, Времівка та Велика Новосілка;
- на Запорізькому напрямку — з мінометів, ствольної та реактивної артилерії в районах Полтавки, Гуляйполя, Залізничного, Гуляйпільського, Дорожнянки, Новоандріївки та Ольгівського.
- На Південнобузькому напрямку під обстрілами опинились райони населених пунктів, що межують з лінією зіткнення.
"Безпосередньо від вогню російської реактивної та ствольної артилерії вчергове постраждали населені пункти Трифонівка Херсонської області та Нікополь", — зауважили військові.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала по російських позиціях чотири удари.
"Під ураження потрапили два райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також дві позиції засобів протиповітряної оборони противника. Українські підрозділи протиповітряної оборони збили два БПЛА "Shahed-136", — розповіли в Генштабі.
Окрім того, ракетні війська й артилерія Сил оборони за добу уразили пункт управління РФ, п’ять районів зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, а також низку інших важливих військових об’єктів російських окупаційних сил.
Зоозахисники просять підписати міжнародну петицію з вимогою покарати Росію за екоцид
Громадська організація UAnimals запустила міжнародну інформаційну кампанію із закликом покарати Росію за екологічні злочини під час війни. Про це йдеться у заяві UAnimals.
Українців та всіх небайдужих просять підписати міжнародну петицію до ООН та Європейського парламенту.
За словами зоозахисників, під час війни російська армія цілеспрямовано знищує не тільки цивільне населення, але й тварин і довкілля загалом.
"Ми закликаємо Європарламент, ООН, парламенти держав-партнерів, міжнародні організації та інституції засудити дії Росії, сприяти припиненню злочинів екологічного характеру, запровадити додаткові санкції проти РФ, сприяти відновленню екологічної безпеки України та її довкілля, а також допомогти у поновленні української екосистеми під час війни та у післявоєнний час, в тому числі залучивши інструмент репарацій", — йдеться у заяві.
За даними Держекоінспекції України, агресивні дії армії РФ призвели до того, що:
- 182 880 кв. м ґрунту забруднені шкідливими речовинами;
- 2 365 129 кв. м землі завалені залишками знищених предметів та боєприпасів;
- 680 618 тонн нафтопродуктів згоріли за час обстрілів, що призвело до значного забруднення повітря;
- 23 286 га лісу були спалені ракетами чи снарядами. На відновлення частини лісових площ знадобиться щонайменше 10 років.
- 7 155 689 кв. м об’єктів знищено, зокрема й критичної інфраструктури, що також завдало значних збитків довкіллю України.
В UAnimals зазначили, що зараз 20% природоохоронних територій України уражені внаслідок війни. Росіяни окупували 8 заповідників та 12 національних природних парків.
"Близько 80% території національного парку "Святі гори" знищено. В окупованій "Асканії Новій" спостерігається гуманітарна криза. За оцінками українських екологів, може йтися про знищення сотень тисяч або ж навіть мільйонів диких тварин. Водночас через вторгнення Росії загинули понад 6 млн свійських тварин", — йдеться у повідомленні.
Також зазначається, що у квітні українські науковці виявили на поверхні Чорного моря понад 1000 кв. км нафтового забруднення, що з’явилося внаслідок діяльності російської авіації та військових суден.
"Подібні екологічні злочини, постійна робота сонарів підводних та надводних російських човнів, пересування кораблів ЧФ РФ, особливо тих, які використовують гідролокатори, спричинили значне скорочення популяції морських ссавців. Загинули щонайменше 50 тис. чорноморських дельфінів, причому не лише поблизу українських берегів Одещини, а й біля узбережжя Румунії, Болгарії та Туреччини", — зазначили в UAnimals.
Екоактивісти також кажуть, що захоплення військами РФ Запорізької АЕС, накопичення там важкого озброєння, удари з будівель критичного об’єкта, а також ремонтні роботи, до яких не залучені українські атомники та представники МАГАТЕ, створюють потенційну радіоактивну загрозу не лише для України, а й для всієї Європи. За оцінками українських екологів, у разі вибуху площа потенційної зони відчуження складе до 30 тис. кв. км.
В Україні — 4,8 мільйона переселенців. Шмигаль розповів, як допомагатимуть ВПО у 2023 році
З 24 лютого в Україні зареєстровано майже 3,5 млн внутрішньо переміщених осіб, а загальна кількість переселенців складає 4,8 млн. Про це на засіданні Кабміну заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, повідомляє Суспільне.
За його словами, одним з найважливіших завдань уряду є комплексна підтримка ВПО та жителів деокупованих територій.
"З 24 лютого в Україні зареєстровано майже 3,5 млн внутрішньо переміщених осіб. Загальна кількість ВПО, зареєстрованих в Україні, складає 4,8 млн. Це співвідносно з населенням кількох великих обласних центрів. Наш обов’язок — подбати про цих людей, забезпечити їх харчуванням, житлом, роботою", — сказав прем'єр.
За словами Шмигаля, від початку повномасштабної війни уряд формує продовольчі набори, які місцева влада розподіляє серед переселенців та мешканців прифронтових громад.
"Сьогодні ухвалимо рішення, що дозволить прискорити процес роздачі цих продуктів. А також дозволить пріоритетно видавати продуктові набори тим ВПО, які мають право на допомогу від держави та міжнародних організацій", — зазначив він.
Уряд також компенсує пекарям вартість послуг із випікання хліба за рахунок частини продукції, яку вони переробляють. Таким чином на прифронтових територіях бізнес працюватиме і люди будуть із хлібом.
Крім того, Кабмін виділить з резервного фонду понад 34 млн грн компенсації державним та комунальним закладам за безоплатне розміщення переселенців.
Це дозволить їм розрахуватися за комунальні послуги й далі приймати ВПО. Наразі по всій Україні понад 2 тис. закладів відкрили свої двері для 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Від початку повномасштабної війни держава компенсувала їм понад 459 млн грн витрат на оплату комунальних послуг", — зазначив Шминаль.
G7 погодила механізм допомоги для захисту інфраструктури України — Reuters
Країни "Великої сімки" домовилися про створення координаційного механізму, який має допомогти Україні захистити свою критичну інфраструктуру.
Як повідомляє Reuters, зокрема йдеться про підтримку реконструкції систем енерго- та водопостачання, які постраждали внаслідок російських обстрілів.
"Ми твердо підтримуватимемо Україну стільки, скільки потрібно. Сьогодні ми створюємо координаційний механізм G7, щоб допомогти Україні відремонтувати, відновити та захистити її критично важливу енергетичну та водну інфраструктуру", — заявили міністри закордонних справ країн, що входять до G7, за результатами дводенної зустрічі в німецькому місті Мюнстер.
Чиновник Держдепартаменту США повідомив виданню на умовах анонімності, що зазначений координаційний механізм перебуватиме у центрі уваги G7 найближчими днями та тижнями.
"Було чимало дискусій про те, які країни можуть надати окремі системи та підтримку, що дозволить Україні краще захистити себе від БПЛА та ракетних атак", — зазначив чиновник.
Допомога, яка дозволить Україні захистити себе від російських атак на цивільну інфраструктуру та реагувати на них, включає в тому числі й системи ППО, сказав американський урядовець.
Як зазначає видання, серед інших тем, які обговорювалися на зустрічі, було поглиблення військової співпраці між Росією та Іраном, а також натиск з боку Китаю.
Парламент ухвалив законопроєкт про захист фінансової системи від Росії
Верховна рада України ухвалила в цілому законопроєкт №8008 щодо захисту фінансової системи України від дій держави, яка здійснює збройну агресію проти України. "За" проголосували 316 народних депутатів. Про це повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.
Документом передбачено:
- недопущення до керівництва та управління суб’єктами первинного фінансового моніторингу осіб, які є громадянами Росії;
- розширення переліку "високоризикових" клієнтів громадянами та юридичними особами, які є резидентами Росії, та/або діяльність, яких пов’язана з нею;
- встановлення обов’язку для суб’єктів первинного фінансового моніторингу звітувати в Держфінмоніторинг про порогові операції з суб’єктами, пов’язаними з Росією.
Депутати підтримали правки, якими скоротили строк статусу ПЕП (політично значущі особи — Politically Exposed Persons) з довічного до 3-х років після посади. Крім того, до другого читання документа, прибрали правку, що до високого ризику ділових відносин відносять осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів).
США ухвалили новий пакет військової допомоги для України на 400 мільйонів доларів
Заступниця прессекретаря Пентагону Сабріна Сінгх під час брифінгу повідомила, що США разом із Нідерландами профінансують ремонт 90 чеських танків Т-72 для України. Також у пакет увійшли 250 БТР M1117, 40 бронекатерів та 1.1 тис дронів-камікадзе Phoenix Ghost.
Окупанти обстріляли одне з підприємств ДТЕК
У пресслужбі ДТЕК Енерго повідомили, що російські війська продовжили наносити "систематичні терористичні удари по цивільній та енергетичній інфраструктурі України".
"Сьогодні (4 листопада - ред.) від ракетних обстрілів вчергове постраждало одне з підприємств ДТЕК Енерго", – йдеться в повідомленні.
У компанії зазначили, що це вже 12 атака на енергетичні підприємства ДТЕК Енерго за останній місяць. За попередньою інформацією, ніхто не постраждав, але енергетичне обладнання зазнало суттєвих ушкоджень.
"Після закінчення обстрілів працівники підприємства оперативно розпочнуть усунення наслідків та відновлення роботи. Задля безпеки на об’єктах знаходяться тільки критично необхідні співробітники. Всі інші працюють у віддаленому режимі", – додали в ДТЕК.
Україні планують передати частину із 300 млрд доларів цетробанку Росії, заблокованих в Європі
Про це повідомив народний депутат із фракції партії "Слуга народу", голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
"ЄС доручив юристам опрацювати правові способи використання заморожених активів банку РФ для відновлення України. Новина викликає стриманий оптимізм. Разом з тим, слід розуміти, що попереду довгий шлях вирішення дуже складної юридичної задачі таким чином, аби досягнувши цілі, не відійти від принципу верховенства права", — сказав Гетманцев.
Він додав, що ще складнішим є питання використання коштів та майна росіян з підсанкційних списків.
"Задля цього пропонується внести зміни до законодавства урівнявши обхід санкцій з відмиванням брудних коштів. Але таке законодавство в будь-якому випадку буде діяти лише на майбутнє", — зазначив нардеп.
За його словами, з аналогічними проблемами щодо резервів Центробанку РФ стикаються і США, які зважують ризики того, що іноземні держави не будуть розміщувати свої резерви у США, якщо гроші центрабанку будуть звернені на користь України без належних правових підстав.
"Принцип верховенства права є тоді принципом верховенства права, коли він поширюється і на твоїх друзів, і на твоїх ворогів, і на тебе самого. Цим і відрізняється цивілізація від антицивілізації, керованою диктатурою або революційною доцільністю", — підкреслив Гетманцев.
Він додав, що перспектива отримати активи є реальною, але "очевидно, що це займе час і рішення не буде швидким".
Майно керівництва "Мотор Січі" арештували — ОГПУ
В Офісі Генпрокурора повідомили, що арешт наклали на майно президента АТ "Мотор Січ" та начальника Департаменту зовнішньо-економічної діяльності підприємства.
Загальна сума арештованих корпоративних прав та активів – нерухомості, транспортних засобів та коштів підозрюваних становить майже 1 млрд грн.
Серед арештованого — 100% корпоративних прав фінустанови ПАТ "Мотор Банк", яка належить керівнику "Мотор Січі". А також пакети акцій декількох українських підприємств.
Через війну на Одещині зросте вартість очищення доріг взимку
Через російські обстріли заводу "Артемсіль" в Донецькій області та витрати на армію в Одеській області зросте вартість очищення доріг. Цієї зими Служба автомобільних дорогі на Одещині розчищатиме насамперед маршрути, які визначать військові.
Про це Суспільному в ефірі "Українського радіо Одеса" розповів виконувач обов'язків керівника служби Андрій Донченко.
"Сьогодні службою автомобільних доріг разом з військовою адміністрацією розроблена схема першочергових розчисток доріг. Разом з військовими визначили стратегічно важливі маршрути, які повинні бути оброблені насамперед і за будь-яких умов. А далі всі інші маршрути очищатимуть у міру виведення техніки", — пояснив посадовець.
За словами Донченка, зростання цін на майже всі товари, які використовують для утримання доріг, вплине на якість їх прибирання:
"Розчищення доріг буде дорожчим в цьому році. А враховуючи недостатню кількість коштів в країні, звичайно, Укравтодор та Міністерство інфраструктури попереджає всіх: очищення доріг буде не таким швидким і не таким масштабним як в минулі роки".
Ціни на сіль для посипання доріг, яку раніше купували на заводі "Артемсіль" в Донецькій області, що припинив свою діяльність, зросли в шість-десять разів, зазначив керівник обласної служби. Наразі її можуть закуповувати за кордоном: в Німеччині, Польщі, Румунії, Болгарії або Туреччині.
На звільнених територіях Херсонщини ввели "сухий" закон
З 4 листопада у деокупованих населених пунктах Бериславського району забороняється продаж, виготовлення та ввезення алкогольних напоїв, повідомляє Херсонська обласна військова адміністрація.
У адміністрації пояснюють такий захід необхідністю підтримувати громадський порядок на звільнених територіях. Відповідне рішення підписав начальник Бериславської районної державної адміністрації Володимир Літвінов. Контроль за виконанням покладений на правоохоронців.
Також повідомляється, що у продаж надходитимуть зареєстровані лікарські та засоби для дезінфекції, які містять спирт.
Сьогодні почуємо про оголошення нового пакета допомоги Україні від США — Резніков
Міністр оборони Олексій Резніков анонсував оголошення нового пакету допомоги Україні від США. Про це він сказав на брифінгу, передає кореспондентка Суспільного.
"Думаю, сьогодні ми почуємо про оголошення нового пакету допомоги Україні від США. Це буде за підписом президента Байдена… Ми почуємо приємні новини – я їх уже знаю", — сказав міністр.
Резніков також переконаний, що попри результати виборів підтримка США залишиться двопартійною і двопалатною.
"Я неодноразово зустрічався з представниками Сенату та Конгресу, і кожного разу делегації були двопартійними. Я спілкуюся на постійній основі з міністром оборони Ллойдом Остіном, з його командою. Я чітко розумію, що підтримка США залишиться двопартійною і двопалатною теж", — сказав він.
За словами Резнікова, у переважній більшості американський народ підтримує Україну "у цій несправедливій війні".
"І американський народ хоче перемоги України. А американці - дуже прагматичні люди, американці люблять перемагати. Вони розуміють, що вони партнерами будуть у цій війні, в перемозі над злом", — зазначив міністр.
Київ — повітряна тривога.
Через підрив російськими військовими суден у районі Херсона тони мазуту течуть у плавні
Військові РФ масово підривають плавзасоби та судна, які розташовуються на причалах і пристанях Херсона, чим створюють колосальну екологічну загрозу для Дніпра і приток, повідомив речник Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.
"Тони пального, що витікають з пошкоджених суден, зараз прямують за течією в дельту Дніпра, в бік заповідної зони Національного природного парку "Нижньодніпровський", — повідомив Владислав Назаров.
Захід налаштований на посилення захисту українського неба — Резніков
Для України пріоритетом є протиповітряна, протиракетна оборона і західні партнери також налаштовані насамперед на посилення захисту українського неба. Про це на брифінгу заявив міністр оборони України Олексій Резніков.
"Це і нові системи Hawk 23. Ви знаєте, що німецькі IRIS почали працювати. NASAMS вже в дорозі з відповідно підготовленими нашими екіпажами", — сказав він.
За словами міністра, Україна також отримає систему Crotale від Франції.
"Наразі ми доопрацьовуємо деякі інші системи від інших країн-партнерів. Наші партнери налаштовані не лише на короткострокову допомогу, і навіть не лише на середньострокову. На довгострокові розуміння перспектива у них теж є", — зазначив Резніков.
Тому, за його словами, Україна і партнери обговорюють все: хаби з ремонту та відновлення, створення нових майданчиків, розвиток та замовлення у їхніх виробників тієї зброї, яка потрібна Україні "з розрахунку не на один місяць, не на два, не на три".
Резніков також заявив, що після перемоги України у війні на перше місце вийде питання посилення НАТО.
"Україна вже всім довела, що має найкращий досвід і вміння у протистоянні агресії РФ. Сьогодні такої експертизи, яку мають ЗСУ, не має жодна армія світу. Тому питання посилення НАТО стоятиме номером один після перемоги. Оскільки тільки Україна здатна реально посилити країни НАТО", — сказав він.
Міністр переконаний, що Україна закінчить цю війну повною деокупацією земель і виходом на міжнародно визнані кордони станом на 1991 рік.
Президент РФ заявив, що 49 тисяч мобілізованих "виконують бойові завдання"
Президент Росії Володимир Путін заявив, що план часткової мобілізації у Росії фактично перевиконано: замість 300 тисяч — набрали 318, усе завдяки добровольцям, потік яких нібито "не скорочується". Майже 50 тисяч російських чоловіків уже перебувають у війську.
Про це президент РФ заявив журналістам під час покладання квітів на честь Дня Єдності, який 4 листопада відзначається у РФ.
"У нас 318 тисяч, тому що добровольці йдуть. Кількість добровольців не скорочується. З них 49 тисяч перебувають вже у військах, виконують бойові завдання. Всі інші поки займаються підготовкою", — заявив Путін.
Киян закликають не користуватись ліфтами під час відключень
У Києві збільшилась кількість викликів людей, які застрягли в ліфті через аварійні та стабілізаційні відключення електроенергії. Тож у КМДА радять не користуватися ліфтами за 30-40 хвилин до початку відключення.
Рятувальники нагадують киянам правила, яких слід дотримуватися, якщо застрягли у ліфті:
- Заспокойтеся і постарайтеся зрозуміти, що не варто панікувати.
- Не натискайте на всі кнопки поспіль, не стрибайте в ліфті і не намагайтеся відчинити двері кабіни самостійно.
- Скористайтеся кнопкою виклику диспетчера чи зателефонуйте до аварійно-ліфтової служби. Якщо в ліфті чи під'їзді немає оголошення з номером компанії, яка обслуговує ліфт, то потрібно звернутись до керуючої компанії, ОСББ чи ЖЕКу, аби їх розмістили.
- Якщо диспетчер чи аварійна не відповідають або не мають можливості приїхати, зателефонуйте до "101". На допомогу приїдуть рятувальники, не задіяні в ліквідації інших надзвичайних ситуацій.
- Якщо при собі немає телефону або відсутній мобільний зв’язок, намагайтесь покликати на допомогу інших мешканців будинку, аби вони викликали відповідну службу.
- Якщо в очікуванні допомоги вам стало жарко, розстебніть або зніміть верхній одяг. Якщо є вода, то пийте її помірно. Якщо стан не поліпшився, покладіть речі на підлогу і присядьте, витягнувши ноги.
- Після приїзду аварійної бригади чітко виконуйте всі її інструкції.
Маємо надію, що іранська сторона передала РФ не всі дрони — Резніков
Міністр оборони Олексій Резніков під час брифінгу в Медіацентрі "Україна" повідомив, що перша партія іранських дронів, яку завезла Росія, складала близько 300 одиниць. 311 вони вже використали для удару по цивільних об'єктах і об'єктах критичної інфраструктури.
"Більшість із них ми навчилися нищити, збивати. Відсоток значний, але ще не 100%. Ми знаємо, що укладено контракти, за різними даними, від 1,5 до 2,4 тис. Але це не означає, що вони їх всі отримали, тому що це контракт-зобов’язання іранської сторони, а вони постачають ці дрони і в інші країни, там у них теж все не дуже нормально, тому маємо надію, що іранська сторона передала РФ не всі дрони", — додав міністр.
Путін дозволив мобілізовувати засуджених за тяжкі злочини
Про це йдеться у документі, опублікованому на офіційному інтернет-порталі правової інформації.
Путін підписав закон, згідно з яким на військову службу в рамках мобілізації можуть бути призвані громадяни, які мають незняту чи непогашену судимість за деякі тяжкі злочини.
Законом визначено винятки, коли призов на військову службу громадян із непогашеною судимістю неможливий. Зокрема, не можуть бути мобілізовані засуджені за скоєння злочинів проти статевої недоторканності неповнолітніх.
Із військовополоненими з "Азовсталі" зв’язку досі немає — дружина полоненого азовця Арсенія Федосюка
Понад 6 місяців військовослужбовець полку "Азов" Арсеній Федосюк "Процес" перебуває у полоні. Відтоді його дружина Юлія не знає, що з ним. Із закликом допомогти вона здійснила візит до Папи Римського, виступала перед конгресменами у США.
Арсеній Федосюк із Білої Церкви на Київщині, йому 29 років. Брав активну участь у подіях Революції гідності. Після закінчення історичного факультету Києво-Могилянської академії пішов військовослужбовцем і вже 8 років у зоні бойових дій.
Детальніше читайте у матеріалі Суспільного.
Україні треба розвивати будування безпілотників: підводних, надводних та наземних
Про це під час брифінгу в Медіа Центрі Україна заявив міністр оборони Олексій Резніков.
"Виклик для українського ВПК (військово промислового комплексу - ред.) – розвиток сучасних технологій, таких як безпілотники. Я маю на увазі не тільки ті, що в повітрі, а й ті, що під водою, у воді та на землі. Це майбутнє сучасних війн на Землі. На жаль, маючи такого сусіди ми розуміємо всі виклики після перемоги у цій війні. Тому ми розвиваємо систему безпілотних дронів, а також засоби контрборотьби з ворожими безпілотниками, щоб збивати їх або заволодівати ними", — зазначив міністр оборони.
Він додав, що ще одним викликом для ВПК є будування системи ремонту техніки.
Дві країни досі не ратифікували заявку на вступ Швеції та Фінляндії до НАТО
Про це повідомив президент Фінляндії Саулі Нііністьо.
"Є дві країни, які не ратифікували заявку – Туреччина та Угорщина. Нещодавно у мене була хороша дискусія з прем’єр-міністром Орбаном, і здається, що уряд Угорщини надав свою пропозицію до свого парламенту, і ми очікуємо невдовзі отримати їхнє рішення. А щодо Туреччини. Ми всі чули, як президент Ердоган казав, що насправді питання Фінляндії не є великою проблемою з їхньої точки зору, більше вони стурбовані Швецією. З іншого боку, ми вважаємо дуже важливим те, що ми йдемо пліч-о-пліч зі Швецією. Для Фінляндії важливо мати сусіда, що вас підтримує. І я думаю, що це так само з країнами Балтії, шведське членство важливе для всіх нас", — розповів Нііністьо.
Він додав, що генсек НАТО нині відвідує Анкару.
"Прем’єр-міністр Швеції також відвідає Анкару найближчими днями. Подивимось що це принесе. Але, з усім тим, я хочу вам сказати, що я налаштований оптимістично, що Туреччина ратифікує наше членство. Сподіваюся, що це відбудеться якомога швидше", — наголосив президент Фінляндії.
Харківські артилеристи запускають снаряди з інструкцією, як окупантам здатися в полон
Агітаційні листівки запускають по різних напрямках, повідомили у Східному оперативно-територіальному об'єднанні Нацгвардії України 4 листопада.
"У кожному снаряді знаходиться 1500 одиниць таких листівок з нагадуваннями для окупантів про те, що Україна скоро поверне свої землі, а в росіян є шанс скласти зброю та вижити. Листівки снарядів містять інформацію з планом дій для адресата щодо безпечної здачі в полон", — йдеться у повідомленні.
Путін заявив, що 49 тисяч мобілізованих "виконують бойові завдання"
Про це президент РФ заявив журналістам під час покладання квітів на честь Дня Єдності, який 4 листопада відзначається у РФ.
"У нас 318 тисяч, тому що добровольці йдуть. Кількість добровольців не скорочується. З них 49 тисяч перебувають вже у військах, виконують бойові завдання. Всі інші поки займаються підготовкою", — заявив Путін.
У Львові будуть повертати 50% вартості генераторів, що купуватимуть мешканці багатоповерхівок
Про це повідомив мер міста Андрій Садовий.
"Деякі ОСББ у Львові вже придбали генератори і використали їх в роботі, коли не було світла. Ми хочемо, аби до критичних ситуацій були готові всі. Розуміємо, що для багатьох будинків придбати генератор є складно. Допоможемо. Прийняли окрему Програму відшкодування їх вартості", — розповів Садовий.
На відшкодування можуть розраховувати ОСББ, управляючі компанії, виконавці житлових послуг будинків, а також ЖБК Львова.
Євросоюз готує дев'ятий пакет санкцій проти Росії та Білорусі — Науседа
Про це заявив президент Литви Гітанас Науседа під час спільної пресконференції з президентом Фінляндії Саулі Нііністьо.
"Ми обговорили війну Росії проти України, ми погодилися на потребі продовжувати тиснути на Росію і її партнера — Білорусь під час підготовки 9-го пакета санкцій ЄС. Ми також погодили потребу подальшого збільшення військової, гуманітарної та політичної підтримки Україні. Ми поділилися думками щодо створення спеціального трибуналу, щоб розслідувати російські воєнні злочини в Україні. Ми обговорили співпрацю всередині Європейського Союзу в енергетичній сфері. Я звертаю увагу, що Москва використовує енергоресурси як інструмент для шантажу Європи. Тож ми повинні захистити енергетичну незалежність ЄС і супротив, диверсифікувавши енергоресурси і інвестуючи в енергетичну безпеку", — наголосив Науседа.
Його слова підтримав президент Фінляндії Саулі Нііністьо: "Як ви сказали, ми повністю погоджуємося підтримувати Україну, також і в майбутньому, і політично, за допомогою дев'ятого пакета санкцій і надавати національну пряму підтримку України".
У Києві визначили місця 528 пунктів обігріву
Про це повідомив начальник КМВА Сергій Попко.
"Наразі їх облаштовують. Місця обігріву матимуть автономні джерела живлення, а також будуть обладнанні спеціальними котельнями. Загалом у столиці ми плануємо встановити понад 1000 таких пунктів", — наголосив Попко.
Монастирський розповів, у яких областях найвищий рівень мінного забруднення
Харківська область більше забруднена, ніж Київська, Чернігівська та Сумська області разом узяті, повідомив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський під час телемарафону "Єдині новини".
"На цей час немає планового розмінування, воно було до 2022 року. Наразі всі наші дії є надзвичайні та екстрені. Насамперед розмінування потребують об’єкти інфраструктури, які забезпечують життя людей, — сказав очільник МВС.
За його словами, найбільший запит людей — це безпека. До неї відноситься присутність поліції, рятувальників та піротехніків: "Сьогодні понад 60 % всього особового складу Нацполіції та ДСНС перебувають на сході та півдні нашої Держави. Саме на тих деокупованих територіях Харківщини, Донеччини та Херсонщини, які потребують найбільше наших зусиль. За цей час було розміновано на деокупованих територіях понад 64 тис. гектарів".
Рада ухвалила закон про бронювання від мобілізації
Як повідомляє народний депутат Ярослав Железняк, "за" законопроєкт 7687 щодо порядку бронювання військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації проголосували 290 парламентарів.
Железняк наголосив, що закон містить дві ключові новації, які просив бізнес для організації прозорої процедури бронювання: надання повноважень Уряду на розробку нового порядку бронювання. Цей порядок має включати критерії віднесення підприємств до критичних. Також дозволяється проводити бронювання без виконання мобілізаційних завдань для підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Українські захисники наближаються до того, щоб повернути Херсон — Bloomberg
Про це йдеться у матеріалі Bloomberg "Відступи Путіна все важче пояснити".
"Українські захисники неухильно наближаються до того, щоб повернути Херсон, південне місто, яке першим зазнало путінського вторгнення. Російський чиновник заявив, що московські війська "швидше за все" відступлять з міста на інший берег Дніпра після того, як українські атаки відрізали мости, що використовувалися для постачання та підкріплення", — пише видання.
Втрата Херсона означатиме ще один серйозний крок назад для Путіна, який важко пояснити росіянам, які все більше занепокоєні війною, що триває вже дев'ятий місяць. Лише п'ять тижнів тому на церемонії в Кремлі він підписав накази про офіційне приєднання Херсонської та трьох інших українських областей до Росії.
"В міру того, як його війська втрачають позиції, Путін лише зміцнює єдність серед союзників України, які допомагають протистояти його вторгненню", — пише Bloomberg.
Ердоган розповів подробиці домовленостей з Путіним
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган повідомив, що домовився з президентом Росії Володимиром Путіним про безкоштовне відправлення зерна країнам, які його потребують. Про це він розповів під час свого виступу на виставці MÜSİAD EXPO у Стамбулі, 4 листопада.
"Ми досягли консенсусу, щоб Африка отримала вигоду. Ми забезпечимо, щоб кораблі в зерновому коридорі в першу чергу досягали африканських країн, які терміново цього потребують", — сказав Ердоган.
Він додав, що напередодні спілкувався з Генсеком ООН Антоніу Гутеррешем, та запевняв його, що зерно з України слід направити не у розвинені країни, а віддати "слаборозвиненим бідним країнам".
"У моїй промові з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем минулої ночі я сказав: "Давайте поговоримо про це на G20, що ми будемо робити у світі, з цією війною між Росією та Україною, чи відправимо ми це зерно та добрива в розвинені країни, чи ми відправимо це в слаборозвинені бідні країни", — повідомив Ердоган.
Він додав, що Путін сам запропонував віддати зерно африканським країнам.
Росіяни намагаються пробити оборону біля Сватового-Кремінної — Гайдай
Про це заявив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
"Йдуть по трупах своїх же солдатів: росіяни намагаються пробити нашу оборону біля Сватового-Кремінної. Кожного разу при атаках росіяни відправляють на «розвідку», в якій не вижити, своїх солдатів кількістю до взводу. Вони гинуть, і йдуть наступні, далі ще і ще…І кожна нова атака супроводжується тим, що росіяни "топчуть" своїх 200х. Тіла, звичайно, ніхто не забирає", — розповів Гайдай.
Він також наголосив, що продовжуються потужні обстріли деокупованих населених пунктів: "Повертатися людям туди небезпечно. Села кишать мінами та нерозірваними снарядами. На понівечених вулицях можна зустріти тільки свійських тварин. Евакуація місцевих мешканців триває".
Росіяни прагнуть захопити Бахмут та Соледар — Череватий
Як заявив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону "Єдині новини", якщо Росії вдасться захопити ці міста, вона зможе заявити нібито про "звільнення" Донбасу.
"Військово-політичне керівництво ворога поставило таке завдання, оскільки загальний стратегічний задум у них не вдався - захопити Київ, більшу частину України - тепер у них "геополітика на мінімалках", тобто показати своєму народові, що ми "звільнили ЛНР і ДНР". Навіть на Валдаї й Путін казав, що головна задача цієї "спецоперації" - звільнити Донбас", — розповів Череватий.
Рада готує пакет заходів спрямованих на підтримку промисловості
Про це повідомив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, член фракції партії "Слуга народу" Данило Гетманцев.
Він зазначив, що депутати комітету з питань фінансів спільно з урядом розробили пакет підтримки після двох тижнів нарад з бізнесом. До нього увійде:
- звільнення від імпортного ПДВ обладнання, що постачається для власних потреб, без права перепродажу, зокрема, електрогенераторів;
- звільнення від сплати екологічного податку, окремих місцевих податків ключовими галузями промисловості;
- розв'язання питання віднесення на витрати активів на окупованих територіях;
- пакет неподаткових заходів підтримки.
У Білорусі заявили, що перехопили український безпілотник
Як повідомляє Прикордонний комітет Білорусі, інцидент стався 2 листопада за 1 кілометр від білорусько-українського кордону в Гомельському районі.
"Білоруський прикордонний наряд під час несення служби помітив квадрокоптер, що прямував з українського боку на територію Республіки Білорусь. Вжитими заходами дрон вдалося примусово посадити", — зазначили прикордонники.
У комітеті додали, що вміст нібито виявлених фото та відеоматеріалів "свідчить, що дрон був обладнаний системою інфрачервоного бачення, застосовувався для тренувань переміщення та скидання вибухових пристроїв, а також ведення розвідки та зйомки технічних засобів охорони кордону".
Вінничанка у 93 роки виготовляє окопні свічки для захисників
Олена Владимирець із Вінниці, якій сьогодні, 4 листопада, виповнюється 93 роки, разом із донькою Ніною роблять окопні свічки для військових на передовій. Їх захисники використовують на відкритому повітрі. Як вдається виготовляти понад півсотні свічок щодня, жінки розповіли Суспільному.
Працюють вінничанки вдома. Матеріалами їх забезпечують волонтери.
"Свічка горить до 12 годин, якщо вона добре залита. На такій свічці за 24 хвилини закипає літр води, захисники гріють руки, сушать білизну", — каже Ніна Владимирець.
Із початку повномасштабного вторгнення жінка плела маскувальні сітки в місцевій школі. Згодом вирішила доглядати маму і разом із нею робити окопні свічки.
Російські війська використовують Курську АЕС для зберігання ракет
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони.
"Упродовж останніх декількох тижнів до підземних ангарів підприємства "Курскатоменергоремонт" в районі селища Іваніно курської області представники ЗС РФ завозили ракети до комплексів С-300. Також наприкінці жовтня помічено прибуття до цих ангарів декількох цивільних вантажівок на іранських автомобільних номерах з невідомим вантажем", — йдеться у повідомленні.
Розвідники не виключають, що росіяни використовують територію Курської АЕС у військових цілях, а саме, для прихованого розміщення та обслуговування боєприпасів до ракетного озброєння та іранських БПЛА. Не виключається наявність у вказаних підземних сховищах іранських балістичних ракет.
У жовтні було зареєстровано 21,3 тисячі ФОПів та 3,2 тисячі компаній — Опендатабот
Як повідомляє моніторинговий сервіс "Опендатабот", у жовтні було зареєстровано 21,3 тисячі ФОП та 3,2 тисячі компаній. Кількість реєстрацій нових бізнесів помітно "просіла" в перші тижні масованих обстрілів України, проте "нагнала втрачене" в останній тиждень місяця.
Загалом від моменту старту повномасштабної війни було зареєстровано близько 170 тисяч нових ФОПів.
"Загальний "параліч" ринку відбився й на роботі бізнесу, кількість договорів за місяць — у жовтні до вересня — впала на 8%. Проте це все ще у 1,5 раза більше за показники до великого вторгнення. Кількість актів, підписаних за допомогою сервісу документообігу, майже не змінилась", — зазначили аналітики.
Станом на початок листопада працює 74% закладів громадського харчування у порівнянні з періодом до великого вторгнення. Вони генерують 93% обігу від показників до нападу РФ. Українці остаточно відновили покупки в українських магазинах у порівнянні з періодом до вторгнення РФ. В останні тижні жовтня показники сягнули рекордних 123% проти "довоєнних" показників.
На Бахмутському напрямку "холодноярівці" знищили склад та КамАЗи РФ
На Бахмутському напрямку українські військовослужбовці 93-ї бригади "Холодний яр" знищили два КамАЗи та будинок, в якому російські окупаційні війська тримали боєкомплект.
Відповідне відео пресслужба бригади оприлюднила на своїй сторінці у Facebook.
"Механізований батальйон холодноярців "виписали" штраф двом ворожим КамАЗам з БК за неправильне паркування. Окрім того, був знищений будинок зі складом БК. Продовжуємо ліквідовувати сили та засоби окупаційних військ та обороняти Бахмут
" — написали у повідомленні.
У Енергодарі росіяни проводять примусовий "перепис населення"
Про це повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов.
Другий день росіяни та колаборанти з так званої поліції ходять по квартирах, а також зупиняють людей у дворах біля житлових будинків. Інформація про підвищену активність окупантів надходить від самих енергодарців, яким вже довелося взяти участь у "переписі".
Окрім паспортних даних та контактних телефонів людей, що залишились в місті, вимагають також надати дані про родичів, які виїхали на підконтрольну Україні територію.
"Нерідко "перепис" закінчується обшуком в квартирі та прискіпливим вивченням всіх додатків в мобільному телефоні. Тож будьте максимально обережними", — зазначив міський голова.
На Київщині 4 листопада триватимуть роботи з розмінування територій
Про це повідомляє Київська обласна військова адміністрація.
"4 листопада, в Бучанському районі підрозділи ДСНС будуть проводити знищення вибухонебезпечних предметів. Може бути чутно звуки вибухів", — йдеться у повідомленні.
Голова Запорізької ОВА показав наслідки російських обстрілів
Про це голова Запорізької ОВА Олександр Старух.
"Наслідки нічних обстрілів ворожими ракетами С-300 у Запорізькому районі", — написав Старух у Telegram.
У Черкасах увімкнуть вуличне освітлення
Про це повідомив міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Також мер додав, що з 7 листопада знову курсуватимуть тролейбуси.
"Сьогодні ввечері включимо вуличне освітлення. У нас є резерви для цього, утім, у разі надзвичайної ситуації ліхтарі будуть знеструмлені. Це необхідний крок, оскільки в місті щодня стається велика кількість аварій, до того ж – це допоможе патрулювати вулиці Черкас у нічний час".
Туреччина й надалі докладатиме зусиль до безперебійної роботи "зернового" коридору — Чавушоглу
Про це міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив на брифінгу після зустрічі з Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.
"Ми рішуче підтримуємо територіальну цілісність України. Проблема експорту зерна з Чорного моря була вирішена завдяки нашому президенту. Ми й надалі докладатимемо зусиль, щоб забезпечити його безперебійну роботу", — запевнив Чавушоглу.
Гуманітарний вантаж у 18,7 тонн прибув з Грузії до України
Про це повідомляє посольство Грузії в Україні.
"Хірургічні ліжка уже чекають на нових пацієнтів в "Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О.Шалімова", аптечки, консервні вироби та матраци підуть на потреби наших захисників, а також інші медичні та гігієнічні вироби дісталися до своїх адресатів. Щира вдячність усім небайдужим, хто долучився до організації цієї відправки гуманітарної допомоги Україні", — йдеться у повідомленні дипмісії.
МАГАТЕ провело ротацію своїх працівників на ЗАЕС
Як повідомив Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, нова команда з чотирьох експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) прибула 4 листопада на Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), щоб замінити чотирьох експертів, які працювали на майданчику протягом останніх чотирьох тижнів.
Це вже друга ротація експертів МАГАТЕ з ядерної безпеки з 1 вересня.
"Завдяки підтримці всіх зацікавлених сторін ми змогли успішно провести ротацію персоналу на Запорізькій атомній електростанції кілька годин тому. Їх присутність означає, що світ знає, що відбувається на цій великій атомній електростанції, розташованій посеред зони бойових дій. Я глибоко вдячний усім нашим фахівцям, які сьогодні прибули на майданчик і залишили його, за їхню рішучість і мужність у виконанні своєї важливої роботи з безпеки, захисту та гарантій на станції", — сказав генеральний директор МАГАТЕ.
СБУ затримала депутата, який вивозив до Росії зерно з Харківщини
Служба безпеки затримала депутата однієї із селищних рад Куп’янського району. Під час захоплення частини регіону, він одним із перших пішов на співпрацю з ворогом. Посадовець запропонував окупантам свою допомогу у незаконному вивезенні українського зерна зі сходу України.
Він "перереєстрував" агробізнес в місцевій окупаційній адміністрації і почав сплачувати податки до бюджету РФ. При цьому, основну частину зібраного врожаю мав віддавати загарбникам, а те, що залишиться – реалізовувати на території країни-агресора.
Наразі слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 1 ст. 111-2 (пособництво державі-агресору) Кримінального кодексу України.
У Покровську через обстріл загинула людина, шестеро отримали поранення
Про це повідомила пресслужба Покровської міської військової адміністрації. Обстрілом також пошкоджені будівля школи та 21 приватний будинок.
За інформацією Покровської ВА, від людей продовжує надходити інформація щодо руйнувань житлових будинків. Також через обстріл без електропостачання залишилась західна частина міста. Відновлювальні роботи заплановані на 4 листопада.
Радник мера Маріуполя показав знищену військову базу РФ
"З’явилось відео результатів бавовни, що завітала в кафе Ахтамар, Волноваха. Можна легко побачити, наскільки влучно", — написав радник мера Маріуполя Петро Андрющенко у Telegram.
Раніше Андрющенко з посиланням на джерела повідомив, що"було влучання готель Ахтамар по трасі Маріуполь-Донецьк, де знаходилися кадирівці та знешкоджено близько 10 одиниць військової техніки".
У трьох громадах Полтавщини пройдуть навчальні стрільби
Про це повідомив начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.
"4 листопада на території Лубенської, Полтавської та Лютенської громад проводитимуть навчальні стрільби. Якщо почуєте звуки пострілів, зберігайте спокій! Все буде Україна!", — заявив Лунін.
"Загороджувальні загони": в армії РФ примушують військових наступати погрозами розстрілів
Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.
"Російські війська, ймовірно, почали розгортати "загороджувальні загони" або "блокувальні підрозділи". Ці підрозділи погрожують розстрілювати власних солдатів, що відступають, з метою примусити їх до наступу, і використовувалися російськими військами в попередніх конфліктах", — йдеться у повідомленні.
Також розвідники зазначають, що російські генерали, ймовірно, хотіли, щоб командири застосовували зброю проти дезертирів, зокрема, санкціонували стрілянину на ураження таких дезертирів після попередження.
"Тактика розстрілу дезертирів, ймовірно, свідчить про низьку якість, низький моральний дух і недисциплінованість російських військ", — додали у звіті.
Росія втратила у війні з Україною майже 75 тисяч військовослужбовців
Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, найбільших втрат за добу росіяни зазнали на Лиманському та Авдіївському напрямках. Загальні бойові втрати армії РФ з 24 лютого по 4 листопада орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 74840 (+840) осіб,
- танків ‒ 2750 (+16) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5580 (+28) од,
- артилерійських систем – 1772 (+17) од,
- РСЗВ – 391 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 201 (+3) од,
- літаків – 277 (+0) од,
- гелікоптерів – 258 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1450 (+8),
- крилаті ракети ‒ 397 (+0),
- кораблі ‒ 16 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 4174 (+12) од,
- спеціальна техніка ‒ 155 (+1).
Українські військові підняли прапор над Малою Сейдеминухою на Херсонщині
Воїни 61-ї окремої піхотної степової бригади Оперативного командування "Південь" Збройних Сил України підняли український прапор над Малою Сейдеминухою у Херсонській області.
Відео, як це відбувалось, виклали на сторінці бригади у Facebook.
"Стяг України підіймається над Малою Сейдеминухою!", - підписали відео.
Село Мала Сейдеминуха входить до Калинівської селищної громади Бериславського району Херсонської області. До початку війни тут проживало 245 людей.
У Києві зранку 4 листопада відбулося спецпогашення марки про Кримський міст
У Києві зранку 4 листопада відбулося спецпогашення марки про Кримський міст, передає кореспондентка Суспільного. Тираж марки становить 300 тисяч маркових аркушів або 2,1 млн марок. За предзамовленням вже продано 85 тисяч аркушів, розповів гендиректор компанії "Укрпошта" Ігор Смілянський.
Придбати марки можна вже 4 листопада у відділеннях та на сайті "Укрпошти", а також в офіційних онлайн-магазинах "Укрпошти" на Prom, Kasta, Rozetka, eBay та Amazon. Там також можна буде придбати тематичні футболки, світшоти та магніти.
Рятувальники загасили дві пожежі в Куп'янську, які виникли внаслідок російських обстрілів
За добу з 3 по 4 листопада у Куп'янську Харківської області сталися дві пожежі внаслідок обстрілів окупантів. За попередніми даними ДСНС, поранених чи загиблих внаслідок загорянь немає, повідомив Суспільному речник обласного управління рятувальників Євген Василенко.
"Горіли приватний житловий будинок та адміністративна будівля, що не експлуатується", — йдеться у ранковому зведенні рятувальників.
Піротехніки за добу знищили 471 вибухонебезпечний предмет. Також працівники ДСНС доставили близько 28 тонн питної води для жителів Куп'янська та Ізюма.
Ювенальні прокурори: 430 дітей загинули внаслідок збройної агресії РФ в Україні
Більше ніж 1255 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 4 листопада офіційне число загиблих дітей не змінилося — 430. Не зазнали змін і дані щодо поранених — щонайменше 826. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.
Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 420, Харківській — 263, Київській — 116, Миколаївській — 77, Запорізькій — 70, Чернігівській — 68, Луганській — 64, Херсонській — 58, Дніпропетровській — 31.
Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджені 2719 закладів освіти. 332 з них зруйновані повністю.
У Києві станом на ранок без електропостачання перебувають 450 тисяч споживачів — Кличко
У Києві станом на ранок без електропостачання перебувають 450 тисяч споживачів, тобто помешкань киян, повідомив мер Києва Віталій Кличко. Це в півтора раза більше, ніж в попередні дні.
Над Львівщиною збили іранський "Шахед"
Вранці, 4 листопада, над Львівщиною сили ППО збили іранський дрон-камікадзе "Шахед". Про це повідомив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Травмованих та руйнувань немає.
На Донеччині від обстрілів армії РФ загинули восьмеро людей, ще 14 поранені
Протягом 3 листопада на Донеччині від обстрілів з боку армії РФ загинули восьмеро людей, ще 14 отримали поранення. Також правоохоронці у Кримках ексгумували тіло людини, яка загинула під час окупації.
Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"За 3 листопада росіяни вбили вісім цивільних на Донеччині: п'ять у Бахмуті, одного у Покровську, одного у Неліпівці та одного у Красногорівці", - повідомив він.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1160 людей, ще 2532 людини отримали поранення. Встановити точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі зараз неможливо.
Російська влада може висунути умови для негайного переведення Запорізької АЕС в російську енергосистему — ISW
Російська влада може висувати умови для негайного переведення Запорізької АЕС в російську енергосистему після заяв Міжнародного агентства з атомної енергії 3 листопада, які підтверджують, що українська влада не використовує ядерні матеріали не за призначенням. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
3 листопада МАГАТЕ також заявило, що обстріли пошкодили зовнішні лінії електропередач ЗАЕС на підконтрольній Україні території в точках за 50-60 км від станції. Через це повністю припинилося енергопостачання ЗАЕС лише через день після того, як українська влада перевела два реактори в режим гарячої зупинки, щоб виробляти тепло для Енергодару.
“Це свідчить про те, що російська влада намагається змусити перевести ЗАЕС до російської енергомережі, представляючи російський контроль як єдину життєздатну можливість забезпечити електроенергією ЗАЕС і теплом Енергодар та прилеглу територію”, — йдеться в аналітичному звіті.
МАГАТЕ заявило, що резервні генератори живлять ЗАЕС і їм вистачить палива на 15 днів, додали аналітики. Російська окупаційна влада може передати ЗАЕС в російську енергомережу протягом цього 15-денного терміну, зазначили в ISW.
Як відзначається у звіті, секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев 3 листопада заявив, що російська влада начебто запобігла українській “терористичній атаці” на ЗАЕС. Російська влада має намір представити себе єдиним безпечним оператором ЗАЕС всупереч висновкам МАГАТЕ про відсутність ознак незадекларованої ядерної діяльності України, зазначили аналітики.
Дніпропетровщина: у Нікопольському районі знищили 8 дронів-камікадзе, чотири громади війська РФ обстріляли з “Градів“
У ніч на 4 листопада над Дніпропетровщиною військові повітряного командування “Схід“ збили 8 дронів-камікадзе. Усі в Нікопольському районі, повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
Окрім цього, за його словами, обстріляли з “Градів“ та важкої артилеріі 4 громади – Нікопольську, Мирівську, Червоногригорівську та Марганецьку.
У Червоногригорівській громаді пошкоджені житлові будинки, автівки, газопровід. Обірвана лінія електропередач. Поранених та загиблих немає.
На півдні Сили оборони ведуть активні дії і мають перевагу над противником — ОК "Південь"
На півдні підрозділи Сил оборони ведуть активні дії, тримають ініціативу на закріплених територіях і мають перевагу у вогневому ураженні. Триває контрбатарейна боротьба по всій лінії зіткнення, повідомив речник Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.
За його словами, авіація ЗСУ завдала чотири удари по системах протиповітряної оборони та скупченню російської техніки, зокрема у критому ангарі.
За бойовий день ракетники і артилеристи Сил оборони півдня знищували пункти базування, логістичні об’єкти та транспортні артерії на тимчасово окупованих територіях. Російська армія втратила 37 військових, танк, 9 одиниць броньованої техніки.
Погодинні відключення електроенергії на Черкащині: нові графіки від обленерго
4 листопада з 7:00 у Черкаській області застосували графіки погодинних відключень. Про це повідомили у пресслужбі ПАТ "Черкасиобленерго".
Такі дії допоможуть якнайшвидше ліквідувати наслідки російських обстрілів, пояснили в Товаристві.
Графіки можна переглянути за посиланнями:
1 черга — переглянути
2 черга — переглянути
3 черга — переглянути
Графік вимкнень по чергах на листопад 2022 року — переглянути.
Утім у випадку ракетних обстрілів по енергетичних об'єктах та через перевантаження в електромережах може виникнути аварійне відключення (без попередження), тобто автоматичне відключення обладнання (об’єкта електроенергетики) для запобігання аварійному режиму роботи мережі, додали в пресслужбі.
Південноукраїнська АЕС, що на Миколаївщині, знизила потужність одного з реакторів — МАГАТЕ
Південноукраїнська атомна електростанція, що розташована в Миколаївській області, знизила потужність одного з трьох своїх реакторів на 50 відсотків. Про це повідомило Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ) на офіційному сайті.
"Південноукраїнська атомна електростанція також втратила підключення до лінії 750 кіловатів на годину, однієї з трьох ліній, які використовуються цією станцією для забезпечення електроенергією мережі, що змусило зменшити потужність одного з трьох реакторів", — зазначили в МАГАТЕ.
Авіація Сил оборони протягом доби завдала по окупантах 21 удар — Генштаб
Авіація Сил оборони протягом доби завдала по окупантах 21 удар. Під ураження потрапили 20 районів зосередження озброєння та військової техніки, а також позиція засобів протиповітряної оборони росіян. Українські сили ППО збили 3 БпЛА “Shahed-136”. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 4 листопада.
Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони за добу уразили пункт управління війська РФ, 4 райони зосередження живої сили, озброєння і військової техніки, склад боєприпасів, станцію радіоелектронної розвідки, мінно-вибухові загородження та інші важливі військові об’єкти РФ.
У Владивостоці влада РФ готується до протестів через війну в Україні — Генштаб
Керівництво Приморського краю Російської Федерації змушене запроваджувати додаткові заходи безпеки та посилювати поліцейський режим. У місті Владивосток влада готується до можливих протестних проявів серед місцевого населення, яке висловлює невдоволення через проведені раніше мобілізаційні заходи та великі втрати представників регіону на війні в Україні. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 4 листопада.
На Луганщині окупанти викрали 30 людей, на Херсонщині — вивозять награбоване майно — Генштаб
На тимчасово захоплених територіях окупанти продовжують порушувати норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 4 листопада.
В населеному пункті Піски Старобільського району Луганської області представники так званої “військової комендатури” провели фільтраційні заходи проти місцевого населення. Близько 30 громадян викрали та вивезли у невідомому напрямку. Аналогічні заходи проводяться в населених пунктах вздовж автошляху Олешки – Нова Каховка Херсонської області.
Крім того, автошляхами Херсонської області відзначається посилений рух вантажних та легкових автомобілів з награбованим майном. Значні пограбування відбуваються у Бериславі та прилеглих населених пунктах. Зокрема, з підприємств обслуговування електромереж вивозиться майно та ремонтна база. В населеному пункті Тополівка російські окупанти використовують в якості “живого щита” місцеву школу та дитячий садок, де розмістилось до трьохсот окупантів із технікою.
На фронті тривають обстріли — Генштаб
На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. Республіка Білорусь продовжує підтримувати збройну агресію РФ проти України. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 4 листопада.
На інших напрямках військо РФ здійснювало обстріли.
На Сіверському напрямку — з мінометів та ствольної артилерії, в районі населеного пункту Волфине Сумської області. Також окупанти застосували ударні БпЛА.
На Слобожанському напрямку — з мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Стельмахівка, Берестове, Білогорівка, Ветеринарне, Гатище, Чугунівка та Уди.
На Куп’янському та Лиманському напрямках — з танків та різнокаліберної артилерії, в районах населених пунктів М’ясожарівка, Званівка, Роздолівка, Сіверськ, Верхньокам’янське, Серебрянка, Новоєгорівка та Ямполівка.
На Бахмутському напрямку — з танків та артилерії різних типів, у районах населених пунктів Бахмут, Андріївка, Кліщіївка, Озарянівка, Курдюмівка, Майорськ, Іванград, Соледар, Опитне та Зеленопілля.
На Авдіївському напрямку — з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Авдіївка, Олександропіль, Мар’їнка, Новомихайлівка, Вугледар, Невельське та Первомайське.
На Новопавлівському напрямку — з усього спектру артилерії, в районах населених пунктів Пречистівка, Водяне, Павлівка, Времівка та Велика Новосілка.
На Запорізькому напрямку — з мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Гуляйполе, Дорожнянка, Новоандріївка, Ольгівське, Щербаки та Малі Щербаки.
На Південнобузькому напрямку окупанти обстріляли райони понад 25 населених пунктів вздовж лінії зіткнення. Крім того, військо РФ продовжувало повітряну розвідку. Активно задіювало БпЛА, здійснило до тридцяти вильотів.
Армія РФ завдала 4 ракетних та 28 авіаційних ударів — Генштаб
Російське військо намагається утримати тимчасово захоплені території, а також стримувати Сили оборони на окремих напрямках. Наступає на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 4 листопада. За добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Верхньокамʼянське, Спірне, Мар’їнка, Новомихайлівка, Водяне та Павлівка Донецької області.
Окупанти обстрілюють підрозділи Сил оборони вздовж лінії зіткнення, облаштовують рубежі на окремих напрямках та ведуть повітряну розвідку. Продовжують завдавати ударів по критичній інфраструктурі та помешканнях цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни.
Армія РФ завдала 4 ракетних та 28 авіаційних ударів, здійснила понад 45 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Внаслідок цього постраждали близько 30 населених пунктів Запорізької, Дніпропетровської, Донецької, Херсонської та інших областей .
Зберігається загроза нових ударів та задіяння ударних БпЛА. Зокрема, з території Республіки Білорусь.
Досі незрозуміло, чи будуть російські війська боротися за Херсон — ISW
Російські війська продовжують виводити деяких військових із північно-західної частини Херсонської області, але досі незрозуміло, чи будуть російські війська боротися за місто Херсон. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
ISW, зокрема, нагадує заяву колаборанта Кирила Стремоусова від 3 листопада, що російські війська “швидше за все підуть на лівий берег” річки Дніпро і його заклик до мирних жителів евакуюватися з Херсона “якнайшвидше”. ISW зазначає. що російські війська продовжують готувати запасні позиції на лівому (східному) березі Дніпра, продовжуючи створювати оборонні позиції на північний захід від Херсона та перекидати туди додаткові мобілізовані сили, незважаючи на заяву Стремоусова.
Повідомляється, що деякі російські елітні підрозділи, такі як повітряно-десантні сили та морська піхота, продовжують діяти на правому (західному) березі Дніпра. Їх повне виведення з півночі Херсонської області було би чіткішим показником того, що російські сили не воюватимуть за Херсон на правому березі.
Стремоусов також висунув гіпотезу щодо ймовірності бойових дій у Херсоні та на півночі Херсонської області протягом наступних двох тижнів, що може свідчити про те, що він передбачає деякі бої за місто Херсон, незважаючи на його коментарі щодо відходу. Стремоусов також є ненадійним джерелом, яке постійно виступає з суперечливими заявами та емоційно реагує на події, зазначили аналітики. Його публічні заяви можуть бути затьмарені особистими страхами втратити позиції в окупаційному уряді.
Українські та російські джерела також широко обговорювали повідомлення про закриття деяких російських блокпостів поблизу Херсона, крадіжку міських пам’яток та зняття російського прапора з будівлі Херсонської обласної адміністрації як індикатори виходу Росії з міста, йдеться в аналітичному звіті. Одне з російських видань стверджувало, що російські чиновники зняли прапор через те, що окупаційна “адміністрація” переїхала до Генічеська на кордоні з Кримом. Хоча передислокація так званого “окупаційного уряду Херсонської області” може свідчити про те, що російські війська готуються покинути місто Херсон, це також може свідчити про те, що вони створюють умови для міських боїв у Херсоні. Подібні повідомлення можуть з’явитися найближчими днями з огляду на примусову евакуацію цивільних як з правого, так і з лівого берегів річки Дніпро. Водночас вони можуть не вказувати на негайне виведення російських військ з міста Херсона. Найкращим індикатором намірів Росії залишається дислокація російського ВДВ, йдеться у звіті.
За 2,5 місяці у “Київ Цифровий” подали більше як 400 петицій
У “Київ Цифровий” за 2,5 місяці подали понад 400 петицій, за які віддали майже 600 тисяч голосів. Про це повідомив заступник Київського міського голови Петро Оленич.
“2,5 місяці як в Київ Цифровий з'явилися електронні петиції”, — зазначив Оленич. Найпопулярнішими темами петицій, за його словами, є питання транспорту та інфраструктури.
“Якщо порівнювати з минулими місяцями, показники виросли у десятки разів. Причини очевидні — сервіс став простим і зручним. Саме над цим ми працюємо з командою за кожним напрямком”, - підсумував Оленич.
У Чорному морі не зафіксували ракетоносіїв РФ — нічне зведення ОК "Південь"
У Чорному морі корабельне угруповання російського флоту складається з 7️ бойових кораблів, але жодного боєздатного ракетоносія для бойового чергування не знайшлось. Однак, обстановка, зокрема і в розстановці сил в морі, може змінитися дуже швидко, як і статися пуск ракет. Про це вночі повідомило оперативне командування “Південь”.
“В Чорному морі функціонування зернових коридорів продовжується за планом Стамбульського координаційного центру”, — йдеться у повідомленні.
Україна "витискає" своє відновлювальне паливо за кордон, де-факто підтримуючи енергетику ЄС — Павлюк
Україна створила ситуацію, за якої вартість твердого палива встановлюється експортним паритетом. В результаті Україна експортує тверду деревину, замість того, щоб виготовляти тепло з неї. Водночас економіка дотує "Нафтогаз", таким чином втрачаючи кошти. Про це розповів виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк в ефірі загальнонаціонального марафону на Суспільному.
"Ми створили ситуацію, за якої вартість твердого палива, дерева, пелет встановлюється експортним паритетом, тобто ми вивозимо це паливо на ринки. Солому, кукурудзу переводять в пелети і можуть їх продати на європейському ринку значно дорожче, ніж на нашому. Водночас ми дотуємо "Нафтогаз", бо він купує дорожче, ніж продає. В результаті цю тверду деревину, яку ми можемо виробляти в себе, замість того, щоб виготовляти тепло з цієї власної деревини, ми її експортуємо. Створюється дивна картинка — субсидуючи газ, ми "витискаємо" наше відновлювальне паливо за кордон. Тобто де-факто субсидуємо енергетику ЄС такими діями", — сказав Павлюк.
Він додав, що це триває третій рік поспіль й необхідно знайти вихід із цієї ситуації. "Бо ми просто гробимо наше тепловиробництво. В результат руйнуємо міські теплові системи", — додав він. Павлюк зазначив, що енергоефективність країни потерпає від недостатнього фінансування.
Як вмикати електроприлади після відключень світла
Як вмикати електроприлади після стабілізаційних відключень, щоб не нашкодити ні техніці, ні мережі:
США не виявили розкрадань західної зброї в Україні
Представники США не виявили ознак того, що західна зброя України перенаправляється не за призначенням. Про це заявив речник Пентагону, бригадний генерал Патрик Райдер, передає France 24.
За його словами, команда, що складається з персоналу офісу аташе з питань оборони посольства США в Києві, провела кілька перевірок поставок американської допомоги в галузі безпеки протягом останніх кількох місяців в різних місцях в Україні.
Перевірки здійснювалися не поблизу лінії фронту.
За словами Райдера, Україна відстежує допомогу у сфері безпеки від прикордонних логістичних центрів до лінії фронту.
США виділили майже 18 мільярдів доларів на військову допомогу Україні. Сполучені Штати з перших днів повномасштабної війни підтримують Україну та надають їй зброю та техніку на мільярди доларів, яка допомагає у боротьбі з окупантами РФ. Зокрема сучасні артилерійські ракетні системи HIMARS, гелікоптери Мі-17, позашляховики для прикордонників, гаубиці та різноманітні боєприпаси.
Війна. Усі останні новини
Інженерні війська забезпечили непрохідність ділянок кордону з РФ та з боку Білорусі
Про це Суспільному повідомив Євген Силкін, помічник командувача об’єднаних сил ЗСУ зі стратегічних комунікацій.
"На даний час забезпечена непрохідність всіх кордонів, наприклад, з боку Білорусі, кордонів Курської та Брянської областей (Росії — ред). Ми робимо все, щоб забезпечити стійку оборону нашої країни", — сказав він.
За словами Силкіна, одним із завдань інженерних військ є створення умов для стримування підрозділів противника, стримування його темпу, знищуючи його бойовий потенціал.
І навпаки, інженерні підрозділи завдяки наведенню переправ, прокладанням шляхів та розмінуванням місцевості забезпечують мобільність наших військ. Тобто вони йдуть попереду підрозділів військових, забезпечують унеможливлення ураження фортифікаційними спорудами.
"Нового інженерні війська України можуть навчити будь-яку армію світу, бо ми самі щодня вчимося. Але працюємо згідно Статуту", — додав він.
"Щоденна робота інженерних військ — це приклад неможливого. Є багато прикладів, коли були зруйновані залізобетонні мости. На їхньому місці постали дерев’яні низькопрофільні мости, але вони також потужні. Також наші військові інженери прокладають понтонні переправи", — розповів Силкін.
"Розбиті автомобілі і трупи" — історія сім'ї, яка евакуйовувалась "дорогою смерті"
Подружжя Людмили та Олександра Колесових, коли війська РФ почали повномасштабне вторгнення в Україну, вирішили поїхати з Києва до будинку друзів, у котеджний комплекс поблизу села Северинівка.
За кілька днів туди почали прилітати снаряди, тож 3 березня сім'я наважилася евакуйовуватися. За 10 хвилин від котеджного комплексу, на трасі Київ-Чоп, автомобіль Колесових розстріляли. Олександр отримав поранення обох ніг, авто згоріло. Сім'ю та їхню подругу, що була з ними в авто, врятували чужі люди, які також намагалися евакуюватися.
У Миколаєві чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного. В місті та області оголошена повітряна тривога.
Читайте: Суспільне Миколаїв. Усі новини
Залужний опублікував відповідь хакерам, які зламали його акаунт в Instagram
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний опублікував відповідь хакерам, які зламали його акаунт в соцмережі Instagram.
"Цинічні тварюки не мають жодних моральних обмежень! Будучи безсилими проти нас на фронті, вони б’ють по нашим дітям і сім’ям. Найпростіше – зламати мій приватний Інстаграм, який не пов’язаний із професійною діяльністю, де лише діти і родинні фото. І головне – похизуватися цим. Замість дітей і сім’ї, показати себе – вбивць. Цей випадок вкотре доводить, що орків треба знищити! Ми вб’ємо їх усіх! Наші діти їх знатимуть, на жаль, не з казок як абсолютне зло, з яким треба боротися", — написав він.
Раніше проросійські хакери зламали профіль Залужного в Instagram. На його сторінці з’явився пост, в якому стверджувалося, що хакери нібито проникли до програми управління військами DELTA, якою користуються ЗСУ. Фото профілю головнокомандувача ЗСУ хакери змінили, а також розмістили посилання на свої соціальні мережі.
Російські спецслужби у соцмережах до цього масово поширювали інформацію про "успішний злам" української DELTA.
DELTA – система збору, обробки та відображення інформації про ворожі сили, координації сил оборони, а також забезпечення ситуаційної обізнаності за стандартами НАТО, розроблена Центром інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України.
Україна отримала від Греції першу партію бронетехніки — Зеленський
3 листопада відбувся візит президентки Греції Катерини Сакелларопу до Києва. Ключовий сенс візиту – оборонний. Україна отримала від Греції першу партію бронетехніки. Про це, за підсумками візиту, заявив президент України Володимир Зеленський під час свого вечірнього звернення.
"Ми отримали від Греції першу партію бронетехніки, украй необхідної зараз. Обговорили оборонну співпрацю, посилення санкцій проти Росії, підготовку спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Звичайно, говорили й про відбудову України. Для Греції все це — особлива тематика. Спільнота українських греків традиційно живе на півдні нашої країни, у багатьох містах і селах, значна частина яких дуже постраждала від російських ударів. Багато греків жили в Маріуполі, в районі Маріуполя", — сказав президент.
Росіяни втричі збільшили інтенсивність бойових дій на окремих ділянках фронту — Залужний
"До 80 атак щодня. Проте українські воїни тримають оборону", — повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.