Вторгнення Росії в Україну, день 163. Текстовий онлайн

. Родичі беруть участь у мітингу на підтримку бійців з полку "Азов", Києві, 4 серпня 2022 року. Фото: AP / Єфрем Лукацький

5 серпня — 163 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • РФ прагне зростання цін у Європі, щоб звичайні європейці ще більше постраждали, й мешканцям континенту було ще складніше підготуватися до зими. Через це ситуація в області енергетики лишається далекою від стабілізації, заявив президент Володимир Зеленський.
  • Розслідувачі проєкту Bellingcat змогли ідентифікувати особу громадянина РФ, який катував і вбив українського військовополоненого. Ним виявився виходець із республіки Тува на ім'я Очур-Суге Монгуш.
  • Керівниця українського офісу Amnesty International Оксана Покальчук заявила, що звільняється з посади. Напередодні Amnesty опублікувала звіт, де ідеться, що українські військові базуються в житлових районах, включно зі школами та лікарнями, що суперечить міжнародному гуманітарному праву. Президент Володимир Зеленський заявив, що цей звіт "пробує амністувати державу-терориста", а генсек Amnesty International Агнес Каламар назвала критику звіту про ЗСУ "військовою пропагандою".
  • У Києві відбувся забіг "Біжу за "Азовсталь" у пам’ять про українських військових, полеглих внаслідок теракту в Оленівці, та у підтримку захисників заводу "Азовсталь", що залишаються у російському полоні.
  • У російському Сочі 5 серпня відбулися переговори Володимира Путіна з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. За підсумками російська сторона заявила, що на перемовинах досягнули домовленостей про сплату Анкарою за російський газ в рублях.

На цьому ми завершуємо текстовий онлайн подій 163 дня війни. Новий онлайн можна почитати тут.

У Вінниці жінка забрала іграшки з площі Перемоги. У поліції відкрили кримінальне провадження

Кримінальне провадження поліцейські відкрили за фактом публікації у мережі відео, на якому вінничанка з площі Перемоги забрала іграшки. Їх містяни принесли на місце ракетного обстрілу, що стався 14 липня. Про це повідомили у пресслужбі Нацполіції області.

Наразі розпочали досудове розслідування. Особу жінки встановили. Іграшки повернули на місце. Чому вінничанка їх забрала правоохоронці з'ясовують.

Кримінальне провадження відкрили за ч. 1 ст. 296 Кримінального кодексу України (Хуліганство). Покарання за таке штраф від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт до шести місяців, або обмеженням волі до п'яти років.

УЄФА оштрафував "Фенербахче" на 50 тисяч євро за поведінку вболівальників на матчі з "Динамо"

"Попередити "Фенербахче" за неналежну поведінку своєї команди. Оштрафувати "Фенербахче" на 50 000 євро та наказати частково закрити стадіон "Фенербахче" під час наступного матчу клубного турніру УЄФА", — йдеться у повідомленні УЄФА.

AP

Нагадаємо, команди зустрічалися в Стамбулі в матчі-відповіді другого кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів. Гра закінчилася перемогою киян в овертаймі з рахунком 2:1, завдяки якій українська сторона просунулася далі у кваліфікації. "Фенербахче" відбірковий турнір покинув. На забитий м'яч "Динамо" фанати "Фенербахче" відповіли гучним скандуванням імені російського президента Владіміра Путіна на тлі повномасштабної війни, яку той розв'язав в Україні.

За підсумками інциденту головний тренер "Динамо" Мірча Луческу не з'явився на післяматчеву пресконференцію. А УЄФА ініціювала розгляд справи проти турецького клубу, який у публічній заяві дистанціювався від дій своїх уболівальників.

З початку вторгнення РФ 836 дітей евакуювались до безпечних регіонів України без супроводу дорослих

Про це повідомляє пресслужба Офісу Уповноваженого Верховної ради з прав людини.

"З 24 лютого по 30 червня 2022 року до 18 областей евакуювалося 836 дітей без супроводу батьків або законних представників, з яких 26 дітей мають статус сиріт та позбавлених батьківського піклування, у 684 дітей — батьки залишилися в зоні активних бойових дій або на тимчасово окупованій території", — йдеться у повідомленні.

У 73 дітей загинули батьки або зв’язку з батьками немає, батьки перебувають у полоні; у 79 дітей – інші причини (перебування батьків або одного з них за кордоном, батьки померли або позбавлені батьківських прав напередодні вторгнення РФ тощо).

За інформацією Офісу омбудсмена, п'ятеро дітей прибули із пораненнями: четверо до Львівської і одна дитина — до Хмельницької області, вони перебувають під амбулаторним наглядом лікарів.

Адміністрація Берліна заборонила виставку знищеної російської військової техніки перед посольством РФ

Управління районі Мітте в Берліні пояснило відмову у запиті на виставку військовї техніки, зокрема, російського танка, знищеного в ході війни на Україні, перед посольством Росії в Берліні. Як повідомляє агенція dpa, в окружному управлінні зазначили, що в таких танках, ймовірно, загинули люди, і виставка зачіпає зовнішньополітичні інтереси Німеччини.

Посол України Андрій Мельник, який залишає свою посаду, різко розкритикував рішення. Мельник заявив, що зруйнований військовий танк, виставлений в самому серці Берліна, "повинен дати людям в Німеччині безпосереднє уявлення про жорстоку війну на знищення".

"Тому українці шоковані тим, що Окружне управління Мітте відхилило це прохання з абсолютно надуманим обґрунтуванням", — сказав Мельник.

Канцелярія Сенату не прокоментувала критику українського посла. Представник Сенату сказав, що наприкінці липня відбулася телефонна розмова голови сенатської канцелярії Северина Фішера з відповідним радником в окружному офісі. Він порадив їй розглянути цю проблему в рамках районної юрисдикції.

"Фантастичних українців" покажуть на благодійній платформі у всьому світі

З 8 серпня стартує благодійний показ серіалу "Фантастичні українці" на онлайн-платформі Filmmakers-for-Ukraine, написали представники проєкту на своєму сайті.

Показ на даній платформі не матиме географічних обмежень. Кошти, отримані від прокату, передаються неурядовій організації Filmmakers for Refugee, а потім направляються безпосередньо людям в Україні, які потребують допомоги. Допомога та підтримка спрямовані на українських кінематографістів та їхні родини, а також на групи та меншини з України, що зазнають утисків (такі як BIPoC, LGBTQIA+, роми, люди з обмеженими можливостями), а також на дітей, хворих та літніх людей.

Крім того, "Фантастичні українці" у вересні будуть доступні на платформу чеського телеканалу ČESKÁ TELEVIZE (Czech Television) українською та чеською мовами.

"Фантастичні українці" – це цикл фільмів про сучасну українську культуру: візуальне мистецтво, музику, танці, кіно, моду та літературу. Це серіал про талановитих українців, які закладають фундамент у свідомість молоді та формують образ національної культури. Чим більше уваги їй приділяється, тим багатша нація.

Проросійські партії оскаржують свою заборону у Верховному Суді

Як повідомляє рух "Чесно", станом на 5 серпня апеляційні скарги подали партії "Соціалісти", "Союз лівих сил", ОПЗЖ, "Партія Шарія" та Соціалістична партія України.

Останніми скарги на рішення Восьмого апеляційного суду Львова подали Прогресивна соціалістична партія України Наталії Вітренко та партія "Щаслива Україна" (раніше "Успішна країна") - політична сила ексміністра доходів та зборів часів експрезидента Віктора Януковича Олександра Клименка.

Верховний Суд уже почав розглядати апеляційні скарги "Союзу лівих сил" та партії "Соціалісти", у цих справах уже відбулися перші засідання.

Протягом червня-липня 2022 року Восьмий апеляційний суд Львова задовольнив всі позови Міністерства юстиції й заборонив 16 проросійських політичних партій. Рішення із заборони партій "Опозиційний блок", "Ліва опозиція", партії "Русь єдина" ("Партія політики Путіна") та Комуністичної партії України вже набули чинності.

Росія повинна відповідати вже за сам факт створення загрози для АЕС — Зеленський

Про це президент заявив у вечірньому зверненні за підсумками 163 дня війни.

"Сьогодні окупанти створили чергову надзвичайно ризиковану ситуацію для всієї Європи – вони обстріляли Запорізьку АЕС, причому двічі за день. Це найбільша атомна станція на нашому континенті. І будь-які обстріли цього об’єкта – це відвертий і зухвалий злочин, це акт терору. Росія повинна відповідати вже за сам факт створення загрози для АЕС. І це не тільки ще один аргумент на користь визнання Росії державою – спонсором тероризму", — зазначив Зеленський.

У понеділок Білий дім оголосить про новий пакет допомоги Україні вартістю 1 млрд доларів

Як пише Reuters з посиланням на джерела в Білому домі, очікується, що наступний пакет допомоги адміністрації Байдена для України складе 1 мільярд доларів. Це буде один з найбільших пакетів на сьогодні, він буде включати боєприпаси для зброї дальньої дії і броньовані медичні транспортні засоби.

Про нову допомогу буде оголошено вже в понеділок, і він доповнить загальний об'єм в розмірі близько 8,8 мільярда доларів, яку Сполучені Штати надали Україні після вторгнення Росії 24 лютого.

Новий транш допомоги був ухвалений слідом за рішенням Пентагону дозволити українцям отримувати медичну допомогу у військовому госпіталі США в Німеччині недалеко від авіабази Рамштайн.

8-річний Сергій Мороз з Чернігова назбирав 64 тисячі гривень на потреби ЗСУ

8-річний Сергій Мороз разом з батьками влаштовує концерти на чернігівському Валу. Хлопець зустрівся з волонтером Сергієм Притулою та передав йому 64 тисячі гривень, які підуть на ремонт трофейного російського танку.

Три метеостанції на Харківщині опинилися в тимчасовій окупації РФ

Про це в етері "Українського радіо Харків" розповів синоптик Харківського регіонального гідрометцентру Ігор Кібальчич.

"В області в штатному режимі працюють п’ять метеостанцій: Коломак, Богодухів, Слобожанське, Лозова, Красноград. Метеостанція Золочів не працює, бо там постійно відбуваються обстріли. Метеостанції у Бурлуку, Куп’янську та Ізюмі перебувають в окупації", — сказав він.

Кібальчич розповів, що зв'язок з тими працівниками, які опинилися в тимчасовій окупації, нестабільний.

Шукають "добровольців" на вулицях: на окупованій Луганщині триває примусова мобілізація

Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що із тимчасово окупованого Старобільська "військкомат" мобілізував 80 місцевих жителів.

Про хід примусової мобілізації та облік всіх чоловіків на територіях, окупованих після 24 лютого 2022 року, Суспільному розповів Юрій – житель Білокуракинського району, якому вдалось виїхати на підконтрольну територію України:

"Так звані "військкомати" з початку окупації не мали списків військовозобов'язаних. Особові справи відділи комплектування вивезли із початком повномасштабного наступу. Тому протягом п'яти місяців вони відновлюють ці списки: коли чоловіки роблять нові паспорти, переоформлюють автівку на нові номери, влаштовуються на роботу. Тобто надають офіційно свої особисті дані. Коли йдуть на нову роботу або заклад переоформлюється, всі чоловіки мають зареєструватись у "військкоматі", — каже чоловік.

Київ — повітряна тривога.

Голова Amnesty International в Україні оголосила про своє звільнення

Керівниця українського офісу Amnesty International Оксана Покальчук заявила, що звільняється з посади.

"Це – ще одна втрата, яку мені принесла війна. Улюблена робота, 7 років життя, плани на майбутнє, а останні 5 місяців – ще і рятівний круг у вигляді правозахисної роботи на благо рідної країни під час війни. Все розбилося об стіну бюрократії та глухого мовного бар'єра. Справа не в англійській, а в тому, що якщо ти не живеш у країні, в яку вдерлися окупанти та рвуть її на шматки, тобі, напевно, не зрозуміти, що ж тут такого – засудити армію захисників. І немає слів у жодній мові, які здатні це донести до того, хто не відчув цього болю", — зазначила Покальчук.

Читайте також: Речниця Amnesty International Україна звільнилась через звіт про ЗСУ
Нагадаємо, 4 серпня міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт про дії українських військових. Автори стверджують, що українські бійці нібито піддають небезпеці цивільних, створюючи бази та застосовуючи озброєння в житлових районах, зокрема в школах і лікарнях.

В українському офісі зазначили, що пресреліз "мав як мінімум дослідити дві сторони та врахувати позицію Міноборони України": "Як ми зазначали, представники Amnesty International врешті звернулись до Міноборони з проханням про реакцію, але дали дуже мало часу на відповідь. У результаті цього, самі того не бажаючи, організація створила матеріал, який прозвучав як підтримка російських наративів. Прагнучи захистити цивільних, це дослідження натомість стало інструментом російської пропаганди".

Посол США в Україні зустрілася з новопризначеним керівником САП

"Надзвичайний і повноважний Посол США в Україні Бріджит Брінк зустрілася з нещодавно призначеним очільником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександром Клименком, щоб обговорити продовження нашої підтримки надзвичайно важливої роботи його команди. САП відіграє ключову роль у боротьбі з корупцією та у захисті від впливу Росії, й допомагає створити сильну, демократичну та суверенну Україну", — повідомили у посольстві США в Україні.

Дослідники Bellingcat знайшли солдата РФ, який скалічив і вбив полоненого в українській формі

Дослідники Bellingcat заявили, що знайшли ймовірного злочинця, який канцелярським ножем під відеозапис кастрував полоненого в українській формі.

"Розслідування Bellingcat з використанням наявних доказів з відкритих джерел підтверджує справжність трьох відеороликів з насильством і вказує на те, що на місці вбивства були присутні бійці "Ахмата", чеченського воєнізованого формування, службовця в Збройних силах Росії на Україні", — йдеться в повідомленні.

28 липня в російських Telegram-каналах зʼявилося відео знущань двох російських військових над військовополоненим в українській формі. Відео катувань поширилося мережею. На відео двоє військових, які розмовляли російською, каструють полоненого канцелярським ножем. Також на відео видно авто із літерою Z на капоті — символом російської техніки на окупованих територіях. Один з катів має "ковбойський" капелюх.

Посилання на "Ахмат" було виявлено під час розслідування справи людини, яка з'являлася в декількох новинних передачах про групу, який носив той же самий капелюх, браслет і військову форму, що і людина на відео з нанесенням каліцтв. Кілька візуальних підказок в цих новинних передачах також наводили на думку, що вони могли бути зняті поруч і в ті ж часові рамки, що і відеозаписи вбивств, в тому числі одна, знята в тому ж місці в липні цього року.

Фото: скріншот з опублікованого RT відеозвіту 'Ахмата'

Bellingcat відома особистість людини, яка носить ковбойський капелюх на відео бійців 'Ахмата'. Однак Bellingcat приховала його зображення та ім'я, оскільки, попри численні спільні риси, обличчя передбачуваного злочинця не може бути чітко видно на відеозаписах самого акту. Bellingcat зв'язався з цією людиною, щоб запропонувати йому право на відповідь. У бесіді з журналістами він визнав, що був направлений на Україну в якості члена групи "Ахмат" і що він був "людиною в ковбойському капелюсі", якого бачили в новинних передачах. Хоча він заперечував, що фігурував у відеозаписах нанесення каліцтв і страти, але підтвердив, що був затриманий і допитаний російськими спецслужбами з приводу відеозапису.

Про що говорили на зустрічі в Сочі Ердоган з Путіним

У російському Сочі 5 серпня відбулися переговори Володимира Путіна з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. За підсумками російська сторона заявила, що на перемовинах досягнули домовленостей про сплату Анкарою за російський газ в рублях, повідомляє російський "Інтерфакс".

"Росія та Туреччина переходять на оплату поставок російського газу в рублях. Як повідомив журналістам віцепрем'єр Олександр Новак, відповідна домовленість була досягнута в п'ятницю на переговорах президентів двох країн Володимира Путіна та Реджепа Тайіпа Ердогана в Сочі", — йдеться у повідомленні.

Також вказується, що президенти Росії і Туреччини "акцентували необхідність забезпечити виконання стамбульських угод, включаючи безперешкодний експорт зерна".

В Україні можуть запровадити до 10% додаткового оподаткування імпорту — Мінфін

Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Ми зараз перебуваємо в умовах воєнного стану, і всі непріоритетні видатки, які можна було, скоротили, ми скоротили їх в перший місяць війни, тому в нас не залишилося видатків, які не захищені або ті, які не можна скорочувати. Тому зараз іде мова про оптимізацію в частині лише в системах певних перекидки і відтермінування певних сплат, але скорочення видатків не передбачається", — розповів міністр фінансів.

Він зазначив, що для наповнення бюджету нині уряд рекомендує запровадити додаткове оподаткування імпорту — до десяти відсотків.

"Це питання поки що обговорюється, немає остаточного рішення. Дійсно, з такою ініціативою звернувся Національний банк України з метою вирівнювання платіжного балансу, зменшення відтоку коштів золотовалютних резервів. Ми це рішення активно обговорюємо з нашими партнерами, з Національним банком України. Як тільки буде готове для презентації це рішення, ми зможемо більш детально про це говорити, поки що це рішення в процесі обговорення", — зазначив Марченко.

Болгарія призупинила видачу росіянам туристичних віз

Консульська служба Болгарії на невизначений термін призупиняє прийом документів на туристичні візи та візи для власників нерухомості. Рішення оголошується як тимчасове.

Як пише видання Сега, болгарське консульство в Москві повідомило туроператорів про тимчасове призупинення прийому документів на туристичні візи та візи для власників нерухомості "через нинішню надзвичайну ситуацію".

Приводом стало те, що Москва оголосила персонами нон грата 14 болгарських дипломатів. Цей крок російської сторони є відповіддю на рішення болгарської влади вислати з країни 70 російських дипломатів і технічних співробітників російських дипломатичних відомств, у тому числі російських генеральних консулів у Варні і Русе.

У Києві відбувся марафон "Біжу за Азовсталь"

У Києві провели благодійний забіг "Біжу за Азовсталь", довжина дистанції склала 3 кілометри, старт відбувся на Трухановому острові.

Як розповіли Суспільному організатори, забіг у Києві не матиме фінішу та не завершить марафон – фініш проєкту буде по поверненню додому всіх полонених героїв "Азовсталі".

До початку забігу для учасників провели інструктаж щодо дій у разі початку в Києві повітряної тривоги.

Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

Фото: Лілія Гончарук, Суспільне

Росія додала до списку персон нон-грата 62 громадянина Канади

Як повідомляється на сайті Міністерства закордонних справ країни-агресорки, таких заходів було вжито у відповідь на "чергове розширення Канадою 27 червня і 7 липня антиросійських персональних санкцій".

У МЗС наголосили на ворожому характері дій правлячого режиму прем'єр-міністра Дж.Трюдо і навели перелік громадян Канади, що вносяться в "стоп-лист" на постійній основі. До списку увійшли медійники, політики, журналісти та військові.

"Зерновий коридор": з вересня Україна почне відвантажувати пшеницю

Про це повідомив під час єдиного телемарафону заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький.

"Ми бачимо фактично в сумі вже 4 кораблі. Це є критично важливо, оскільки у нас є великі перехідні залишки і ми вже збираємо новий урожай. Якщо говорити в цілому ми очікуємо що можна було б вийти на мільйон тонн експорту якщо все буде йти згідно з планом, потім цей об'єм може збільшуватися і може зрости до 3,5 млн тонн в межах портів Одеси, це є великі об'єми для українських аграріїв, в цілому експортної продукції є понад 20 мільйонів доларів. Навіть цей експорт який вже є може принести пів мільярда доларів мінімум, а в цілому вийти на показник на один мільярд доларів щомісяця", — наголосив Висоцький.

Він також додав, що вже з вересня можуть розпочати експорт пшениці, а перші партії "можуть відбутися і в серпні".

Київ та низка областей України — повітряна тривога.

Росіяни вдруге обстріляли Запорізьку АЕС: зафіксовано три влучання

Про це повідомляє пресслужба НАЕК "Енергоатом".

"Увечері 5 серпня російські терористи вдруге обстріляли Запорізьку атомну електростанцію з РСЗВ. Три "прильоти" зафіксовані прямо на майданчику станції, біля одного з енергоблоків, де знаходиться ядерний реактор. Рашисти серйозно пошкодили азотно-кисневу станцію та об‘єднаний допоміжний корпус. Є ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. Високою є пожежна небезпека. Наразі постраждалих немає", — йдеться у повідомленні.

Також в "Енергоатомі" зазначили, що перед обстрілами представники "Росатома" поспіхом покинули станцію, ймовірно вони знали, що готується атака.

Росіяни обстріляли Миколаїв: 21 людину поранено, один мешканець — загинув

"Постраждали приватні будинки та багатоповерхівки. Площа ураження дуже велика, є пожежі, значні руйнування та жертви. Працюють рятувальники. Станом на зараз відомо про 21 пораненого та 1 загиблого. Чоловік 1980 року народження помер через отримані травми", — повідомив заступник голови Офісу Президента Кирило Тимошенко.

Серед постраждалих є 13-річний хлопчик, який перебував біля входу в церкву.

13 суден із збіжжям чекають на відправлення з українських портів

Про це заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

"На сьогодні ще 13 суден чекають на відправлення з наших портів. Розраховуємо, що за допомогою гарантів Ініціативи найближчим часом зможемо експортувати 3 та більше мільйонів тонн агропродукції з портів "Одеса", "Чорноморськ", "Південний" на місяць", – зазначив він.

У міністерстві додали, що 6 серпня, очікується прибуття в порт "Чорноморськ" першого судна під завантаження.

"Судно FULMAR S – це перше з моменту повномасштабного вторгнення Росії судно, яке заходить в наш порт під завантаження. Гаранти домовленостей — Туреччини та ООН — підтвердили можливість заходу судна в порт Чорноморська", — зауважили в Мінінфраструктури.

Кінцевим пунктом призначення судна після завантаження має стати порт "Іскендерун" у Туреччині.

Росіяни безуспішно намагалися просунутися у напрямках Красногорівки, Авдіївки та на Піски

Про це йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу.

"На Авдіївському напрямку зафіксовано артилерійські обстріли біля Авдіївки, Новобахмутівки, Невельського, Нетайлового та Красногорівки. Війська РФ безуспішно намагалися просунутися в напрямках населених пунктів Красногорівка, Авдіївка та Піски", — зазначили в Генштабі.

На Краматорському та Бахмутському напрямках росіяни вели обстріли неподалік Сіверська, Григорівки, Верхньокам’янського, Бахмута, Зайцевого, Соледара, Яковлівки та Кодеми. Завдав авіаційного удару біля Вершини. Наступальними діями намагалися захопити вигідні рубежі та покращити тактичне положення в районах Бахмута, Зайцевого та Вершини, успіху не мали, відійшли.

"Противник відчуває гострий дефіцит навченого та хоч якось мотивованого поповнення для підрозділів, що зазнають втрат внаслідок ведення війни в Україні", — зазначили у Генштабі.

На Сіверському напрямку росіяни утримують в прикордонних районах Брянської та Курської областей окремі підрозділи військ Західного військового округу. Проводять інженерне обладнання позицій та встановлення систем відеоспостереження. Із артилерії обстріляли цивільну інфраструктуру в районах населених пунктів Залізний Міст і Грем’яч на Чернігівщині та Старікове Сумської області.

На Харківському напрямку війська РФ задіяли ствольну та реактивну артилерію для обстрілів районів населених пунктів Харків, Руська Лозова, Коробочкине, Черкаські Тишки, Старий Салтів, Верхній Салтів. Безпілотними літальними апаратами провів повітряну розвідку біля Руської Лозової, Малих Проходів, Гусарівки та Чепіля.

На Слов’янському напрямку росіяни активних наступальних дій не вели, обстрілювали з артилерії різних типів поблизу Богородичного, Долини, Дібрівного, Великої Комишувахи та Рідного.

На Донецькому напрямку військові РФ зосереджують зусилля в районах Бахмута та Авдіївки. Намагаються створити сприятливі умови для встановлення контролю над містами Соледар і Бахмут та відтіснити ЗСУ від західної околиці міста Донецьк.

На Новопавлівському та Запорізькому напрямках противник обстрілював із танків, ствольної та реактивної артилерії райони населених пунктів Мар’їнка, Володимирівка, Новомихайлівка, Велика Новосілка, Новоандріївка, Кам’янське, Новосілка, Чарівне, Новопіль, Гуляйполе та Нескучне.

Українські воїни успішно відбили черговий російський штурм в напрямку Мар’їнки та змусили ворога тікати.

На Південнобузькому напрямку військові РФ обстрілювали райони населених пунктів Посад-Покровське, Степова Долина, Лупареве, Новомиколаївка, Новогригорівка, Червона Долина, Зелений Гай, Андріївка, Трудолюбівка, Нововоронцовка, Тополине, Потьомкине, Ольгине, Нікополь. Задіяли авіацію для ударів неподалік Лозового, Великого Артакового та Андріївки.

Росіяни здійснили спробу наступу в напрямку на Лозове, отримали рішучу відсіч від українських воїнів та відійшли.

У Києві судитимуть керівника донецької катівні "Ізоляція"

Як повідомляє Офіс генерального прокурора, до суду скеровано обвинувальний акт стосовно так званого керівника в’язниці "Ізоляція" на тимчасово окупованій території Донецької області. Йому інкриміновано торгівлю людьми, участь в терористичній організації та непередбачених законом воєнізованих збройних формуваннях, а також порушення законів та звичаїв війни.

У Києві 9 листопада 2021 року затримали одного з керівників в'язниці, яку бойовики самоназваної "ДНР" зробили в артцентрі "Ізоляція", Дениса Куліковського.

Розслідуванням встановлено, що обвинувачений з жовтня 2014 року по лютий 2018 року організовував обмеження свободи потерпілих. Їх утримували у катівні та застосовували до потерпілих фізичне та психічне насильство, катували, імітували розстріл. Затриманим завдавали ударів палицями по різних частинах тіла, застосовували електричний струм. Утримували потерпілих в нелюдських умовах, без харчування і води, а також можливості для справляння фізіологічних потреб та необхідної медичної допомоги.

Читайте також: "Катували струмом, вставили катетер". Колишні в’язні "Ізоляції" розповіли про знущання бойовиків

У Києві попрощалися з подружжям Вадатурських, які загинули від російського обстрілу

У Києві у Володимирському кафедральному соборі відбулася церемонія прощання з Героєм України, генеральним директором сільгосппідприємства "Нібулон" Олексієм Вадатурським та його дружиною Раїсою Вадатурською. Вони загинули 31 липня внаслідок обстрілу російськими військовими Миколаєва.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, біля входу до собору поставили фотографії Вадатурського з відомими особистостями та політиками. Зокрема, є фото з попередніми президентами України.

На церемонію прощання, яка тривала з 13.00 до 16.00, прийшли рідні, друзі, колеги, політики. Поховають Олексія Вадатурського та Раїсу Вадатурську у Миколаєві.

Фото: Дарія Сидоренко / Суспільне

Фото: Дарія Сидоренко / Суспільне

Фото: Дарія Сидоренко / Суспільне

У Мінкульті пояснили, чому неможливо одразу зупинити культурний вплив Росії на світ

Заступниця міністра культури та інформаційної політики Галина Григоренко зазначила, що одразу повністю зупинити культурну співпрацю світу з Росією неможливо, оскільки РФ вкладала в це великі ресурси.

"Заклик бойкотувати російську культуру ми випустили 26 лютого, і до цього заклику приєдналися понад 100 організацій по всьому світу. Це і фестивалі, і конкретні заклади культури, театри, концертні організації, фестивалі. Але так просто це призупинити неможливо, бо Росія роками, десятиліттями вкладала у це величезні ресурси та кошти", – наголосила вона.

За словами заступниці міністра, європейцям не дуже подобається ідея бойкотувати російську культуру, бо це для них – націоналізм. Саме тому Україна поступово працює над зміною культурних наративів у світі на українську: "Просто відстоювати та говорити – дайте нам майданчики замість росіян, на жаль, не працює. Треба мати інші шляхи, дипломатію, партнерські відносини та говорити, говорити, говорити. Діалог вирішує все".

Deutsche Post припиняє діяльність в Росії

Німецький поштовий концерн Deutsche Post припиняє роботу в Росії, повідомив глава концерну Франк Аппель.

Мова, зокрема, йде про припинення транспортування вантажів і поштових відправлень всередині країни. Для співробітників, яких торкнулося це рішення, компанія має намір розробити соціальний план. Контрактні зобов'язання Deutsche Post у сфері імпорту та експорту залишаться в силі.

У ЄС затвердили постанову про добровільне зниження попиту на газ на 15%

Як повідомила пресслужба Ради ЄС, мета скорочення попиту — заощадити газ цієї зими, щоб підготуватися до можливих перебоїв з постачаннями енергоносіїв з Росії, яка використовує їх як зброю.

Держави-члени ЄС погодилися скоротити свій попит на газ на 15% у порівнянні з середнім споживанням за останні п'ять років у період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року. Заходи для цього вони обиратимуть на власний розсуд.

СБУ запустила онлайн-сервіс із пошуку полонених і зниклих безвісти

У Службі безпеки України повідомили про запровадження швидкої форми подачі заяв про зниклих безвісти українців в умовах війни, а також тих, хто потрапив у полон до окупантів.

"Тепер є можливість повідомити про обставини зникнення особи через онлайн-форму. Відправлені через форму дані є конфіденційними і не потраплять до сторонніх осіб", — йдетьс в повідомленні СБУ.

Російські війська стріляли у бік Запорізької АЕС — Енергоатом

Біля промислового майданчика Запорізької атомної електростанції зафіксовано три "прильоти", внаслідок обстрілів, здійснених російськими окупантами РФ 5 серпня.

Про це повідомляє пресслужба НАЕК "Енергоатом"."Сьогодні, 05 серпня 2022 року, російські військові знову вдалися до провокацій. Внаслідок їхнього обстрілу о 14.30 зафіксовано три «прильоти» біля промислового майданчику ЗАЕС", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що ворог влучив у високовольтну лінію зв'язку 330 кВ ВРП автотрансформатора ЗАЕС – Запорізька ТЕС. В Енергоатомі наголошують, що незважаючи на провокації, ЗАЕС продовжує працювати і видавати потужність в енергосистему України через лінії, які працюють. Відповідно до їхньої пропускної спроможності було ухвалене рішення щодо розвантаження та відключення від мережі одного із працюючих енергоблоків Запорізької атомної станції.

Викидів та скидів радіоактивних речовин не зафіксовано.

Запорізька АЕС захоплена російськими військами 4 березня. На її території перебуває велика кількість військової техніки та близько 500 військових РФ. Енергоатом заявляв, що Запорізька АЕС фізично контролюється російськими військами, але працює в енергосистемі України.

Південь готується до активних дій військ РФ — Гуменюк

Сили оборони півдня готуються до активних дій військ РФ. Про це в ефірі телемарафону розповіла начальник об'єднаного координаційного пресцентру сил оборони півдня України Наталя Гуменюк. За її словами, російська армія формує ударні угруповання. ЗСУ тримає на вогневому контролі об'єкти інфраструктури, які важливі для росіян.

"Ми спостерігаємо, що вони формують ударні угруповання на Криворізькому напрямку, намагаються підтягувати резерви. Але ми продовжуємо тримати вогневий контроль над тими об'єктами окупованої території, які є для них життєво важливими: транспортні артерії, логістичні склади", — розповіла Гуменюк.

Начальник пресцентру сил оборони півдня наголосила, що знищення ЗСУ техніки РФ та складів з боєприпасами сильно підриває моральний дух окупантів та виснажує матеріально.

"Активні дії з боку ворога не виключаються. Тож ми підтримуємо думку щодо евакуації людей, аби Збройні сили змогли виконати свою роботу. Звісно, що й ми готуємось до активних дій з боку росіян, і вороги це бачать і теж готуються. Тому що їм більше нічого не лишається, у них складне становище у зв'язку з проблемами в транспортному сполученні", — сказала Гуменюк.

Також, за її словами, на окупованих територіях продовжується активний партизанський рух.

Опитування: Понад 50% українців називають себе вірянами ПЦУ, 4% — зарахували до УПЦ МП

Понад 50% українців називають себе вірянами Православної церкви України, лише 4% ідентифікують себе з Українською православною церквою московського патріархату. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

"54% серед усіх респондентів зараховують себе саме до Православної церкви України. Лише 4% зараз ідентифікують себе з Українською православною церквою московського патріархату", — йдеться в повідомленні.

Ще 14% вважають себе просто православними, без конкретизації патріархату. Загалом, згідно з опитуванням, 72% респондентів ідентифікують себе як православних.

Атеїстами назвали себе 10% респондентів, 8% - вірянами Української греко-католицької церкви, 2% - протестантами, 1% - вірянами Римо-католицької церкви, 2% - вірянами інших християнських церков.

Соціологи вказують, що порівняно з 2021 роком частка тих, хто ідентифікує себе з Православною церквою України, зросла із 42% до 54%. Натомість із 18% до 4% знизилася частка тих, хто ідентифікує себе з УПЦ московського патріархату.

У всіх регіонах найбільше людей ідентифікують себе з православ’ям, а саме з Православною церквою України (від 59% у центрі до 42% на сході). З УПЦ МП ідентифікують себе 3-6% залежно від регіону (на сході і півдні – 5-6%).

Водночас із заходу на схід з 6% до 26% зростає частка тих, хто вважає себе православним, але не зараховує до жодного патріархату.

Опитування проводилося упродовж 6-20 липня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Загалом опитано 2000 респондентів віком від 18 років, що мешкають у всіх регіонах, які контролювалися владою України до 24 лютого. Опитування не проводилося з громадянами, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року.

Маріупольський ліцей навчатиме дітей у Києві

Маріупольський міський ліцей відновить свою роботу, але переїде до Оболонського району столиці. Про це повідомляє Маріупольська міська рада. За словами міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, саме вчителі ліцею ініціювали його збереження. Понад 200 учнів, які виїхали з окупованого міста, продовжать навчатись у цьому закладі.

"Київ став для багатьох другою домівкою. І не лише для маріупольців, але й наших навчальних закладів. Міський ліцей – це один з найкращих закладів освіти не лише Маріуполя, але й всієї країни. Разом ми зберегли його та освітні можливості для наших дітей", – зазначив Бойченко.

Нині триває набір до ліцею для учнів 8-11 класів. Навчатимуть за такими профілями: англійська, німецька, французька мова та фізико-математичний профіль.

Зеленська опублікувала поради батькам, як допомогти дітям не боятися сирен

Дружина Президента України Олена Зеленська опублікувала поради психолога для батьків, як дітям допомогти не боятися сирен.

“Це жахлива реальність, у якій ми маємо пояснювати дітям, як не боятися звуку сирени. У МОЗ разом з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз підготували поради”, — написала Зеленська.

Поради поділені на три кроки-етапи. Перший крок — пояснення і нормалізація. Батькам потрібно пояснити дитині: “Я бачу, що ти боїшся, цей неприємний звук справді лякає. Але коли ми чуємо сирену – це значить, що наші захисники побачили загрозу і зараз її знешкоджують. Тож цей звук означає, що нас захищають”.

Другий крок — підтримка. Батьки мають сказати дитині: “Я з тобою і буду з тобою весь час. Хочеш, я візьму тебе на руки/обійму, а ти візьмеш свою іграшку?”. Дитина має відчувати, що може вплинути на щось: тримати іграшку, піклуватись про тварину, взяти воду, рахувати кроки – це надаватиме їй відчуття своєї сили.

Третій крок — завершення. Коли небезпека мине, варто подякувати дитині і наголосити, що все минулося: “Спасибі, ти був (була) таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків (їх можна назвати), але ми впорались”.

Ще більше порад опубліковано у матеріалі Міністерства охорони здоров'я. Поради підготовлені у рамках інформаційної кампанії, яка є складовою впровадження Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

Армія РФ вдень обстріляла житлові квартали Миколаєва

Армія РФ вдень обстріляла житлові квартали Миколаєва. Є загиблі та поранені. Пошкоджені приватні будинку, багатоповерхівки. Також є пожежі та руйнування.

Путін з Ердоганом зустрілись в Сочі

Президент РФ і президент Туреччини зустрілись в російському місті Сочі, пишуть російські ЗМІ.

Політики обговорять "зернову угоду" та участь РФ у наступальній операції Анкари на сирійських курдів, пише "Голос Америки". У своєму матеріалі видання акцентує увагу на думці політичних експертів, які вважають, що зустріч з Путіним є для Ердогана, в певному сенсі, інструментом впливу на західних союзників Туреччини. Таким чином він намагається подати сигнал США та іншим країнам про те, що він здатен ефективно домовлятися з будь-ким, навіть з Путіним.

"Це допоможе пом'якшити його імідж порушника спокою на міжнародному та регіональному рівнях. Він все ще намагається продемонструвати, що може укладати угоди з Путіним, демонструючи США та адміністрації Байдена, що Путін – його близький союзник та друг", – вважає турецький експерт Ільхан Узгель.

Крім того, аналітик зазначає, що поїздка в Сочі допоможе Ердогану домовитися з Путіним про підтримку в разі наступу Туреччини на сирійських курдів.

"Вони вже зустрічалися у Тегерані два тижні тому. Схоже, що тоді Ердоган не зміг отримати від Путіна дозвіл на турецьке вторгнення до північної Сирії. Анкара потребує співпраці з Москвою для проведення військової операції з огляду на те, що Росія контролює повітряний простір Сирії", – додав Узгель.

ЗСУ звільнили село Дібрівне на Харківщині

У Харківській області українські військові на Ізюмському напрямку звільнили село Дібрівне та пересунули лінію фронту, повідомляє оперативне командування “Схід”.

“Бійці 93-ї ОМБр Холодний Яр впевнено йдуть уперед на Ізюмському напрямку. Бригада відтіснила ворога за село Дібрівне і пересунула лінію фронту”, — ідеться в повідомленні.

Зазначається, що російські військові були відрізані від постачання, тікаючи, кидали техніку. Перед відходом замінували село протипіхотними і протитанковими мінами.

Канада відправить понад 200 інструкторів для навчання українських військових — Резніков

Канада відправить до Великої Британії близько 255 інструкторів для навчання українських військових у рамках поновленої операції UNIFIER.

"Чудова новина від мого колеги (міністра оборони Канади – ред.) Аніти Ананд. Канада відновлює операцію Unifier — до 225 канадських військовослужбовців направляються до Великої Британії для навчання військовослужбовців. З вашою допомогою наші солдати стануть непереборною силою", — повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.

Ексзаступнику голови ГУР оголосили підозру в держзраді

Слідчі Служби безпеки України повідомили про підозру колишньому заступнику керівника Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

Генерал-майор підозрюється у державній зраді, а також у посяганні на життя працівника правоохоронного органу та незаконному зберіганні зброї. За даними слідства, він передавав російським спецслужбам таємну і цілком таємну інформацію щодо актуальної військово-політичної ситуації в нашій державі. Підозрюваний за даними СБУ також переправляв окупантам закриті дані про заходи, які проводять ЗСУ та інші підрозділи українських Сил оборони для відсічі збройній агресії.

Правоохоронці затримали підозрюваного ще на початку повномасштабного вторгнення РФ, а наразі він перебуває під арештом.

Зазначається, що затриманий був заступником голови ГУР МОУ з 2008 до 2010 років. Потім працював на різних посадах державної служби цього відомства, а також у лавах керівного складу Державного космічного агентства України. "За завданням окупантів, він збирав секретну інформацію, яка циркулює в Міноборони, у тому числі Головному управлінні розвідки, а також в Національній академії Сухопутних військ імені Сагайдачного. Крім того, РФ цікавили розвіддані щодо діяльності стратегічно важливих об’єктів військово-промислового комплексу України", — йдеться в повідомленні СБУ. Наразі затриманому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. У межах кримінального провадження тривають слідчі дії для встановлення всіх обставин викритих правопорушень.

Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

У 16 регіонах України збудують помешкання для внутрішньо переміщених осіб

Керівник ОП Кирило Тимошенко розповів, що будівництво багатоквартирних будинків займатиме 5-6 місяців і коштуватиме приблизно $700 за м² готової квартири.

"Тимчасово переміщені особи зможуть жити в цих квартирах, поки їхні регіони не будуть деокуповані. А коли вони повернуться у свої власні домівки, ці помешкання передаватимуть українським військовим, правоохоронцям і медикам, які потребують житла", — розповів Тимошенко.

Половина країн G20 не підтримують санкції проти РФ — ЗМІ

У той час як США та Європейський союз запровадили санкції проти Росії за її вторгнення в Україну, половина країн Групи двадцяти приєдналася до них і не підтримує ізоляцію РФ. Про це пише Bloomberg.

"Вважається, що G-20, до якої входять країни, частку яких припадає близько 85% світового економічного виробництва, краще представляє світову спільноту. Проте лише половина групи приєдналася до міжнародних санкцій, накладених на Росію через її вторгнення в Україну", — пише видання.

У Bloomberg наголошують, що найбільше ізоляції РФ опирається Китай. За кілька тижнів до початку повномасштабної війни в Україні Сі Цзіньпін оголосив про "безмежну дружбу" з Росією. Витрати Китаю на російську нафту різко зросли з початку війни – у червні на закупівлі енергоресурсів у РФ було витрачено на 72% більше, ніж роком раніше.

Але, як зазначає видання, позиція Китаю не поодинока. Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді нещодавно обговорював із Путіним питання нарощування торгівлі між країнами. Президент ПАР Сиріл Рамафоса також розкритикував санкції, запроваджені США.

За словами неназваного турецького високопосадовця, Анкара дійшла висновку, що покарання Росії завдасть збитків економічним і політичним інтересам Туреччини. За словами джерела, країна зазнала збитків у розмірі 35 мільярдів доларів від вищих цін на енергію та вплив на туризм.

Загрози ніякої немає, оточення Миколаєва неможливе — Кім

Під час відеозвернення начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім заявив, що загрози місту немає.

"Щодо міфів, які розповсюджують, начебто в місті щось мінуємо, щось робимо. Мости розводити не будемо. Нападу ніякого не буде. Нападають наші. Загрози ніякої немає, оточення міста неможливе. Якщо вони (армія РФ — ред.) там збирають якісь війська, я буду інформувати після 15 числа", — сказав Віталій Кім..

Понад половина з топ-10 російських олігархів досі не під санкціями – дослідження

Шість із топ-10 російських олігархів поки не перебувають під санкціями США, пʼятеро — під санкціями Європейського союзу і двоє — Великої Британії. Як повідомляє група аналітиків Trap Aggressor, які здійснюють моніторинг запроваджених санкцій проти Росії, йдеться про Володимира Лісіна, Володимира Потаніна, Павла Дурова, Лєоніда Міхельсона, Андрія Мельніченка та Вагіта Алекперова.

З них санкції ЄС не торкнулися 5 олігархів: Лісіна, Потаніна, Дурова, Міхельсона та Алекперова. Під санкції Великої Британії не потрапили Владімір Лісін та Павєл Дуров. Частина олігархів володіють майном та активами за кордоном, у державах, які досі не наклали на них санкції.

Платформа United24 уже зібрала понад ₴6 млрд — Зеленський

До платформи UNITED24 долучилися люди зі 110 країн світу, а загальна сума благодійних внесків перетнула позначку 6 млрд грн. Про це повідомив президент Володимир Зеленський.

"Дякую всім, хто долучається! Не припиняйте підтримувати Україну. Для нас важливий кожен внесок", — зазначив він.

Прокуратура передала в АРМА майже 500 млн гривень арештованих коштів

За клопотанням Подільської окружної прокуратури Києва в управління АРМА передано близько 500 мільйонів гривень. Ці кошти були арештовані на рахунках одного з сільгосппідприємств, засновника якого підозрюють у колабораційній діяльності. Про це повідомляє пресслужба Київської міської прокуратури.

Зазначається, що за матеріалами слідства, засновник одного з українських сільськогосподарських товариств спільно з представниками незаконно створених органів влади так званої "ЛНР", здійснив перереєстрацію свого підприємства в органах окупаційної влади. Також він намагався вивести кошти товариства, розміщені на рахунках одного з банків в Україні.

Прокурори окружної прокуратури здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактами привласнення майна ч. 5 ст. 191 ККУ та колабораційної діяльності ч. 4 ст. 111-1 ККУ

У межах провадження накладено арешт на банківські рахунки товариства та його засновника, йдеться у повідомленні.

У Миколаєві запроваджують комендантську годину до 8 серпня

У Миколаєві запроваджують комендантську годину, яка діятиме з вечора п'ятого серпня до ранку восьмого серпня. Відповідне розпорядження підписав начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім. Миколаїв "закривають" з метою виявлення зрадників та колаборантів, додав він.

Художниця за допомогою штучного інтелекту створила листівки з Херсона

Українська художниця Марія Шарлай за допомогою штучного інтелекту створила серію листівок з Херсона. Ілюстрації вона опублікувала 4 серпня на своїй сторінці у Facebook.

"Серія ЗСУ, як сезон кавунів — уже на підході! Думали, зі штучним інтелектом, які можуть бути листівки з Херсона", — підписала художниця свою серію робіт у пості.

На листівках у червоно-зелених кольорах зображені кавуни, томати, кукурудза, зелень — все те, чим відомий Херсон. Також на картинках можна побачити вибухи та вогнища.

Фото: Maria Sharlay/Facebook

Українські військові звільнили від окупантів село Дібрівне на Харківщині і пересунули лінію фронту, повідомила пресслужба 93 бригади Холодний Яр. Водночас противник, залишаючи населений пункт, лишили свою техніку та замінували село.

ЗСУ звільнили Дмитрівку в Ізюмському районі

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що ЗСУ звільнили та взяли під повний контроль Дмитрівку в Ізюмському районі, ліквідувавши російську техніку та піхоту

Попри це росіяни намагалися прорвати оборону поблизу Гусарівки, але їхній наступ українські військові відбили.

Північна Македонія передасть Україні Су-25 — ЗМІ

Північна Македонія передасть Україні чотири літаки Су-25, які перебували на зберіганні та не використовувалися армією, повідомляє MKD.

Зазначається, що йдеться про літаки, які Північна Македонія у 2001 році закупила в України. Під час конфлікту у червні 2001 року, Македонія купила в України чотири бойові літаки Су-25, три одномісні та один двомісний. Навесні 2003 р. міністерство оборони країни заявило, що потреби у бойових літаках у складі Збройних сил більше немає, і у 2004 році літаки були законсервовані та готові до продажу.

У 2011 році Міноборони знову замислилося про модернізацію Су-25 за стандартами НАТО. Але ця ідея провалилася. Водночас видання зазначає, що Міноборони не спростувало та не підтвердило журналістам інформацію про передачу Україні літаків.

У Туреччині завершили перевірку судна під прапором Барбадосу, яке прийматиме зерно з України

Як повідомили в Міністерстві національної оборони Туреччини, команда спільного координаційного центру в Стамбулі завершила перевірку порожнього судна FULMAR S під прапором Барбадосу, яке прийматиме зерно з порту "Чорноморськ Україна".

Україна отримала від Албанії грант у розмірі мільйон євро

Кошти будуть спрямовані на фінансування пріоритетних видатків Державного бюджету України, повідомили в Мінфіні.

"Підтримка наших міжнародних партнерів пришвидшує перемогу України. Ми вдячні Уряду Албанії за  допомогу нашій державі в умовах повномасштабного вторгнення РФ. Дані  кошти посилять стійкість фінансової системи України", — повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко.

До України повернулося 39 тисяч людей — прикордонники

Впродовж 4 серпня кордон України в межах західних областей перетнули на в’їзд 39 тисяч людей, з яких 35 тисяч українців, повідомили в Державній прикордонній службі.

Загалом кордон перетнули 80 тисяч осіб та понад 18 тисяч авто. З них в’їхало 39 тисяч громадян, а виїхала 41 тисяча громадян, майже 23 тисячі з яких перетнули кордон із Польщею. Було оформлено 62 вантажівки із гуманітарною допомогою.

Окупанти використовують Енергодар як базу відпочинку, щоб зменшити ризик удару українських військ — британська розвідка

Після п’яти місяців окупації наміри Росії щодо Запорізької АЕС залишаються незрозумілими, водночас дії окупантів на об’єкті підірвали безпеку нормальної роботи станції, вважають у британській розвідці.

Військові аналітики припускають, що російські війська діють у районах, прилеглих до АЕС, і використовували артилерійські підрозділи в цих районах, щоб обстріляти територію України на західному березі річки Дніпро.

Також у розвідці вважають що військові РФ використовують місто Енергодар для перепочинку, використовуючи захищений статус атомної електростанції, щоб зменшити ризик влучання українськими військами по своєму обладнанню та персоналу.

Росія втратила у війні з Україною близько 41 650 військових — Генштаб

Станом на ранок 5 серпня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 41 650 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу росіяни втратили близько 150 військових.

Також росіяни втратили:

  • танків ‒ 1792 (+3) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 4032 (+6) од,
  • артилерійських систем – 950 (+4) од,
  • РСЗВ – 260 (+0) од,
  • засоби ППО – 123 (+5) од,
  • літаків – 223 (+0) од,
  • гелікоптерів – 191 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 742 (+0),
  • крилаті ракети – 182 (+0),
  • кораблі /катери – 15 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 2964 (+4) од,
  • спеціальна техніка – 83 (+0).

Найбільших втрат армія РФ зазнала на Донецькому напрямку. Дані уточнюються.

Канада виділила $6 мільйонів на ядерну безпеку України

Канада виділила 6 млн доларів на втілення проєктів із підвищення ядерної безпеки в Україні. Про це йдеться у повідомленні Постійного представництва Канади в ООН.

Зазначається, що уряд Канади виділив 1 млн дол. МАГАТЕ для зміцнення безпеки та засторог на українських ядерних об’єктах.

Ще 5 млн дол. Канада передасть Держдепу США для допомоги Україні у виявленні та реагуванні на незаконні ядерні транспортування на її території.

Як відомо, 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.

Повітряна тривога у Запорізькій області

З портів Великої Одеси вирушив перший караван суден з українською кукурудзою

На борту трьох балкерів NAVI STAR, ROJEN та POLARNET 57 тисяч тонн української кукурудзи, яка прямує до Туреччини, Великої Британії та Ірландії. Про це повідомив заступник міністра інфраструктури України Мустафа Найєм.

Найєм зазначив, що сьогоднішнім караваном поновлено судноплавство з порту "Чорноморськ".

"Розраховуємо, що безпекові гарантії наших партнерів з ООН та Туреччини будуть працювати і надалі, а експорт продовольства з наших портів стане стабільним та прогнозованим для всіх учасників ринку", — сказав він.

За словами чиновника, Україна планує забезпечити здатність портів обробляти понад 100 суден на місяць.

"Хоча "зерновий коридор" уже запрацював на вихід, нашою ціллю є повноцінна робота портів в обидва напрямки. Ми отримуємо заявки судновласників, які готові заходити в наші порти під завантаження і перший захід очікується вже завтра. Наша ціль – 3 та більше млн тонн експорту агропродукції щомісяця з портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний", — зазначив Найєм.

Він наголосив, що такі кроки потрібні не тільки українській економіці, але й світу.

"Чим швидше ми зуміємо вивезти 20 млн тонн торішнього врожаю та розпочати експорт нового, тим швидше покращиться продовольча ситуація у світі", — сказав заступник міністра.

В Україні збільшилася кількість загиблих і поранених внаслідок війни дітей

Станом на ранок 5 серпня щонайменше 1059 дітей постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

За інформацією ювенальних прокурорів, 359 дітей загинуло та понад 700 отримали поранення різного ступеню тяжкості.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 371, Харківській — 195, Київській — 116, Чернігівській — 68, Луганській — 61, Миколаївській — 57, Херсонській — 54, Запорізькій — 40.

"4 серпня внаслідок обстрілу ворогом зупинок громадського транспорту в центрі Торецька Донецької області поранення отримали троє дітей віком від 8 до 15 років.Стало відомо про загибель 14-річного хлопчика внаслідок обстрілів Маріуполя Донецької області на початку збройної агресії", — йдеться у повідомленні.

Також в ОГП повідомили, що під час фіксації злочинів росіян на території Донецької області, стало відомо про поранення внаслідок обстрілів ще чотирьох дітей.

Як зазначили в Офісі генпрокурора, ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 2211 закладів освіти. З них 230 зруйновано повністю.

Війська РФ обстріляли два райони Дніпропетровщини

У ніч на 5 серпня російська армія обстріляла два райони Дніпропетровщини, Нікопольський та Криворізький. Про це повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

По Нікополю двічі поцілили з "Градів". У місто прилетіло 40 реактивних снарядів. Пошкоджені до 10 приватних будинків та господарських споруд. Сталася пожежа на місцевому підприємстві, знищений автобус та кілька автівок. Людей не зачепило.

На Мирівську громаду армія РФ скерувала ракету X-59. Є руйнування житла. Виведений з ладу газовід.

По Криворізькому району били з «Ураганів» та ствольної артилерії. Під вогонь потрапили Карпівська та Зеленодольська громади. Поранених та загиблих немає.

Окупаційна влада Херсонщини не змогла знайти добровольців для формування виборчих комісій для проведення псевдореферендуму

Про це повідомляє Інститут вивчення війни США.

Експерти інституту посилаються на радника МВС України Вадима Денисенка. 4 серпня він повідомив, що окупаційна влада Херсонщини щосили намагалась знайти людей, щоб сформувати виборчі комісії з 15 осіб і натомість створила у Херсоні "орган" із семи людей.

"На попередніх виборах у Херсонській області діяли 10 000 комісій, тоді як російські офіційні особи планують сформувати лише 1 500, більшість з яких буде інсценуванням для телепропаганди", — зазначають експерти ISW.

Також у повідомленні йдеться, що російська влада продовжує створювати умови для довгострокового контролю над окупованими територіями, а жителі продовжують чинити опір зусиллям окупаційної влади.

Війська РФ намагаються створити умови для захоплення Соледара та Бахмута — Генштаб

На Донецькому напрямку російські військові проводять наступ на Бахмутському та Авдіївському напрямках. Намагаються створити сприятливі умови для заволодіння Соледаром та Бахмутом та розширити контрольовану територію на західній околиці Донецька. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу.

На Слов’янському напрямку зафіксовано обстріли біля Богородичного, Мазанівки, Гусарівки, Адамівки, Курульки, Хрестища, Сулигівки, Довгенького та Великої Комишувахи.

На Краматорському напрямку зафіксовано обстріли із ствольної та реактивної артилерії, танків поблизу Сіверська, Миколаївки, Стародубівки, Спірного, Кривої Луки, Верхньокам’янського, Григорівки, Серебрянки, Райгородка та Калеників. Йшли стрілецькі бої.

На Бахмутському напрямку війська РФ обстріляли військову та цивільну інфраструктуру неподалік Яковлівки, Кодеми, Покровського, Роздолівки, Вершини, Бахмута та Соледара.

"Ворог вів наступальні та штурмові дії з метою покращення тактичного положення, успіху не мав", — повідомили у Генштабі.

На Авдіївському напрямку росіяни з артилерії та танків стріляли поблизу Пісків, Пречистівки, Шевченко, Володимирівки, Новобахмутівки, Невельського, Нетайлового та Красногорівки. Вели наступальні дії, бої тривають.

На Новопавлівському та Запорізькому напрямках активних дій армії РФ не зафіксовано. Росіяни систематично обстрілювали цивільну та військову інфраструктуру поблизу Константинополя, Залізничного, Варварівки, Времівки, Мар’їнки, Гуляйполя, Гуляйпільського, Малих Щербаків, Темирівки та Білогір’я.

На Південнобузькому напрямку основні зусилля війська РФ зосереджують на недопущенні просування ЗСУ і проводять інтенсивну розвідку безпілотниками.

Зафіксовано обстріли в районах населених пунктів Миколаїв, Луч, Лимани, Нова Зоря, Новомиколаївка, Кобзарці, Любомирівка, Киселівка, Андріївка, Лозове, Білогірка, Осокорівка, Потьомкине, Зелений Гай.

Російські війська завдали ракетного удару по інфраструктурному об’єкту у районі населеного пункту Миколаївка Одеської області.

На Сіверському напрямку росіяни із ствольної та реактивної артилерії обстріляли цивільну інфраструктуру в районах населених пунктів Залізний Міст, Гай, Грем’яч і Михальчина Слобода Чернігівської області та Старикове на Сумщині.

На Харківському напрямку війська РФ з артилерії різних типів вдарили по районах населених пунктів Харків, Борщова, Коробочкине, Великі Проходи, Руські Тишки, Старий Салтів, Пришиб, Циркуни, Мосьпанове, Безруки.

На Волинському та Поліському напрямках підрозділи ЗС Білорусі виконують завдання з посилення охорони ділянки білорусько-українського кордону в Брестській та Гомельській областях. В частинах сил спецоперацій цієї країни проводять перевірку бойової готовності.

У Миколаєві знов лунають вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Якщо ЗСУ натиснуть на Ізюм, перед армією РФ постане важкий вибір

Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

За словами аналітиків ISW, здатність України проводити масштабні контрнаступні операції одночасно на кількох напрямках ставить російське командування перед складним вибором.

"Якщо Україна зможе сильно натиснути на Ізюм, продовжуючи перехід у контрнаступ у Херсоні, то російські війська постануть перед важким вибором. Їм, ймовірно, доведеться вирішити або відмовитися від своїх західних позицій навколо Ізюму на користь захисту своїх наземних комунікацій далі на північ і схід, або виділити більше особового складу та техніки, щоб спробувати утримати нинішню лінію фронту", — йдеться у звіті.

В інституті наголосили, що ЗСУ провели серію локальних контратак між Ізюмом та Слов'янськом та відбили позиції у низці населених пунктів.

У Миколаєві знов лунають вибухи. Повідомляють кореспонденти Суспільного.

РФ використає іранській військовий супутник проти України — WP

Росія планує застосувати іранський супутник-шпигун, який вона має запустити 9 серпня, у власних інтересах проти України. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на власні джерела.

За даними газети, новий супутник, який Росія готується запустити наступного тижня від імені Ірану, значно розширить можливості Тегерана зі шпигунства за військовими цілями на Близькому Сході.

Водночас, за даними джерел, Іран може не одразу взяти під контроль супутник, спочатку Москва має намір використати космічний корабель для допомоги своїм власним діям в Україні.

"Росія, яка щосили намагалася досягти своїх військових цілей під час свого п'ятимісячного нападу на Україну, повідомила Тегерану, що планує використовувати супутник протягом кількох місяців або довше для посилення спостереження за військовими цілями в цьому конфлікті", — повідомили виданню два чиновники на умовах анонімності, пославшись на делікатність, пов'язану зі збором розвідданих.

Посольство Росії у Вашингтоні відмовилося від коментарів, зауважує The Washington Post.

Зазначається, що запланований запуск — останній показник розширення військової та політичної співпраці між Москвою та Тегераном.

Як відомо, 19 липня президент РФ Володимир Путін відвідав Іран. Він взяв участь у зустрічі з президентом Ірану Ібрагімом Раїсі та президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом, а також провів двосторонні переговори з кожним із лідерів.

Другу ніч поспіль. Російська армія вдарила ракетами поблизу Запоріжжя

5 серпня під час повітряної тривоги в Запоріжжі пролунали поспіль декілька вибухів. "Прильоти" були зафіксовані поблизу міста. Про це повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.

Повітряна тривога в області була оголошена о 01:38. За десять хвилин після цього пролунали одразу декілька вибухів.

"Ворог і надалі не дає спокою Запорізькому краю. Зафіксовано прихід кількох ракет поруч з обласним центром. За попередньою інформацією жертв немає", — написав у своєму телеграм-каналі Старух.

Повітряна тривога в Миколаївській області.

РФ використає іранській військовий супутник проти України — WP

Росія планує застосувати іранський супутник-шпигун, який вона має запустити 9 серпня, у власних інтересах проти України. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на власні джерела.

"Новий супутник, який Росія готується запустити наступного тижня від імені Ірану, значно розширить можливості Тегерана зі шпигунства за військовими цілями на Близькому Сході, але спочатку Москва має намір використати космічний корабель для допомоги своїм власним військовим діям в Україні, згідно із західними джерелами. силовиків, знайомих із цим питанням", — йдеться у повідомленні.

Як зазначає видання, російське космічне агентство "Роскосмос" анонсувало на 9 серпня запуску супутника, який отримав назву "Хайям" на честь перського математика XII століття, на виконання угоди, раніше укладеної з Іраном.

"Росія погодилася побудувати і запустити систему "Канопус-V", що включатиме камеру високої роздільної здатності, яка надасть Тегерану безпрецедентні можливості, включаючи майже безперервний моніторинг важливих об'єктів в Ізраїлі та Перській затоці", — зазначається в дописі.

При цьому Іран може не одразу взяти під контроль супутник, наголошують журналісти.

"Росія, яка щосили намагалася досягти своїх військових цілей під час свого п'ятимісячного нападу на Україну, повідомила Тегерану, що планує використовувати супутник протягом кількох місяців або довше для посилення спостереження за військовими цілями в цьому конфлікті", — повідомили виданню два чиновники на умовах анонімності, пославшись на делікатність, пов'язану зі збором розвідданих.

У Миколаєві лунають вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Голова Amnestey International відповіла на критику доповіді організації

Генеральна секретарка правозахисної організації Amnestey International Аньєс Калламар заявила, що критика на адресу останньої доповіді очолюваної нею організації є "військовою пропагандою", наголосивши, що це не вплине на "неупередженість" її роботи. Про це посадовиця заявила у своєму Twitter у відповідь на шквал критики, зумовлений публікацією звіту, з боку українських посадовців та пересічних громадян.

Українські та російські тролі в соціальних мережах: усі вони сьогодні атакують розслідування Amnesty International Це називається пропаганда війни, дезінформація, дезінформація", — зауважила вона.

Посадовиця додала, що це не послабить "неупередженість організації" і "не змінить фактів".

Опалювальний сезон буде досить складним — Міненерго

Про це міністр енергетики Герман Галущенко повідомив в ефірі єдиного телемарафону.

"Зараз підготовка до опалювального сезону йде за планом. Затверджені графіки як ремонтної кампанії, так і накопичення енергоресурсів. Великий обсяг роботи також пов’язаний з підготовкою до можливих надзвичайних ситуацій, які перш за все можуть виникнути внаслідок обстрілів з боку росіян", — сказав Галущенко.

Він зазначив, що майбутній опалювальний сезон буде "досить складним і в Україні, і в Європі", зокрема, через вторгнення Росії, а також газовий шантаж країни-агресора щодо Європи. Але, за словами Галущенка, Проте розроблені різні сценарії проходження осінньо-зимового періоду.

"Планові обсяги накопичення газу та вугілля орієнтовані в насамперед на критичні сценарії, аби навіть за найскладніших умов забезпечити енергопостачання для населення", — зауважив міністр.