Скандинавські члени НАТО обіцяють захист Фінляндії та Швеції, поки вони не приєднаються до Альянсу

Данія, Ісландія та Норвегія 16 травня привітали рішення Фінляндії та Швеції стати членами Північноатлантичного Альянсу й пообіцяли гарантувати їхню безпеку на час розгляду їхніх заявок. Про це йдеться в спільній заяві урядів трьох країн.

"Це — водорозділ співпраці в Скандинавському регіоні. Безпекові запевнення, які ми нині пропонуємо, є чітким сигналом. Ми зробимо все можливе, щоб процес вступу (Фінляндії та Швеції до НАТО — ред.) був швидким", — заявив прем’єр Норвегії

Уряди Данії, Ісландії та Норвегії підкреслюють, що Фінляндія та Швеція відповідають усім критеріям, які висуваються перед членами НАТО, а їхня присутність в Альянсі "посилить гарантії колективної оборони й безпеку в Північноатлантичному регіоні".

Перед тим 11 травня Велика Британія уклала декларації про "безпекові запевнення" зі Швецією та Фінляндією. Документи передбачають посилення військової співпраці між сторонами й надання допомоги в разі загрози або нападу.

Читайте також: Шведські дипломати їдуть до Туреччини домовлятися про дозвіл на вступ в НАТО

Що відомо

  • 12 травня президент Фінляндії Саулі Ніїністьо та прем'єр-міністр Санна Марін зробили спільну заяву, в якій повідомили про підтримку вступу країни до Північноатлантичного Альянсу. 15 травня президент і уряд Фінляндії офіційно оголосили, що країна має намір подати заявку на членство в НАТО.
  • Також 15 травня владна Соціал-демократична партія Швеції ухвалила рішення про підтримку вступу країни до Північноатлантичного Альянсу, а 16 травня про це офіційно оголосила прем'єрка Магдалена Андерссон. При цьому Швеція виступила проти розміщення у Швеції ядерної зброї та баз НАТО.
  • Процес вступу Фінляндії та Швеції у Північноатлантичний альянс відбудеться швидко та спокійно, а члени Альянсу тепло зустрінуть країну у своїх лавах, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
  • Президент США Джозеф Байден підтримав вступ Фінляндії та Швеції до складу Північноатлантичного альянсу. Водночас президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Анкара не може позитивно оцінити плани Швеції та Фінляндії щодо приєднання до Альянсу.

Читайте також

В Україні сподіваються на швидкий вступ у НАТО після Фінляндії та Швеції

Путін знову заговорив про біологічну зброю в Україні й не побачив "проблеми" у вступі Швеції та Фінляндії в НАТО

Вторгнення Росії в Україну, день 82. Текстовий онлайн

“Нас робить людьми мистецтво, за нього ми й воюємо” — історії українських експолонених

"Готуються до останнього бою, бо не вірять у дипломатію". Що розповіли дружини бійців "Азовсталі"

"Коли Україна переможе, Росія буде ослаблена" — інтерв’ю з заступницею помічника держсекретаря США

"Ще з 2014 року ясно, що Росія розуміє тільки грубу силу" — інтерв’ю з головою представництва ЄС в Україні

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу