Україна подала ще один позов проти Росії в ЄСПЛ — Малюська

Будинок, зруйнований під час бойових дій у Бородянці, Київська область, Україна, 5 квітня 2022 року. Фото: АР

Міністерство юстиції подало новий позов проти Росії до Європейського суду з прав людини щодо злочинів та порушень, здійснених російськими військовими на початковому етапі війни.

Про це повідомив міністр юстиції України Денис Малюська, інформує пресслужба Мін’юсту.

Зокрема, у позові містяться обвинувачення в бік російської влади у порушеннях Європейської конвенції з прав людини у зв’язку із незаконним вторгненням на суверенну територію України. Зокрема, Україна звинувачує Росію у порушенні права на життя (стаття 2 конвенції), заборони катувань (стаття 3), права на свободу і недоторканність (стаття 5), права на повагу до приватного та сімейного життя (стаття 8), права на свободу думки і вираження (статті 9 і 10), свободу зібрань та асоціацій (стаття 11) та право на захист власності (ст. 1 Протоколу 1).

"Продовжуючи розпочату у 2014 році агресію на півдні та сході України, Російська Федерація 24 лютого 2022 року здійснила повномасштабне вторгнення в Україну з єдиною метою — повалення демократично обраного уряду України та подальше знищення суверенітету України. Заява України спрямована на якнайшвидше припинення жахливих та масових порушень прав людини, яке здійснює Росія, та подана в інтересах як фізичних, так і юридичних осіб, які постраждали внаслідок загарбницьких дій Росії в Україні", — зауважив Малюська.

Міністр додав, що кожного дня по всій території України Росія проводить невибіркове і непропорційне застосування військових сил та засобів проти цивільного населення та майна громадян, порушуючи всі відповідні норми міжнародного права.

"Десятки тисяч людей загинули, поранені, зникли безвісти, сотні тисяч домівок зруйновано або пошкоджено, мільйони осіб стали вимушеними переселенцями, а тисячі компаній втратили своє майно та бізнес. Вказані насильницькі дії проводяться за прямою вказівкою вищого російського керівництва", — підкреслив посадовець.

За його словами, поданий Україною позов стосується кричущих порушень Росією прав людини на початковому етапі війни та описує події від початку російського вторгнення вранці 24 лютого 2022 року до фактичного виведення її сухопутних військ з околиць Києва та інших міст на півночі 7 квітня 2022. При цьому скарги про порушення з боку Росії протягом наступного періоду спрямують до ЄСПЛ в наступних доповненнях до заяви.

Серед вимог України у цьому позові — повне виведення російських військ та присудження грошової компенсації потерпілим сторонам. На першому етапі вторгнення РФ сума збитків оцінюється у щонайменше 80 мільярдів доларів США.

Як повідомлялося раніше, 13 червня президент РФ Володимир Путін підписав закон про невиконання Росією рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Війна — усі останні новини

Читайте також

РФ перестає бути стороною Європейської конвенції з прав людини з 16 вересня 2022 року — ЄСПЛ

"Кожна людина може наполягати на своїх правах під час війни" — суддя ЄСПЛ від України

ЄСПЛ призупинив розгляд усіх позовів громадян РФ

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного