Лідери ЄС збираються на дводенний спецсаміт щодо України: що обговорюватимуть

Фото: Суспільне

У Брюсселі 30−31 травня відбудеться спеціальне засідання Європейської ради, присвячене Україні, енергетиці, продовольчій безпеці та обороні.

Про це йдеться у запрошенні для учасників від імені президента Євроради Шарля Мішеля, опублікованому на її сайті.

"З першого дня ми непохитні у нашій гуманітарній, фінансовій, військовій та політичній підтримці українського народу та його керівництва. Ми продовжимо чинити тиск на Росію. Наша єдність завжди була нашим найсильнішим активом. Це залишається нашим керівним принципом", — зазначив він.

Засідання розпочнеться у понеділок, 30 травня, о 16:00 за місцевим часом (17:00) за Києвом.

"Ми розглянемо ситуацію в Україні на нашому першому робочому засіданні, і президент Зеленський приєднається до нас по відеозв'язку на початку цієї дискусії", — сказано у тексті запрошення.

Мішель наголосив, що допомога Україні у задоволенні її потреб у ліквідності залишається одним із найнагальніших завдань ЄС та його партнерів.

"Ми також обговоримо, як найкраще організувати нашу підтримку відновлення України, оскільки відновлення країни потребуватиме великих глобальних зусиль", — сказано у тексті запрошення.

На засіданні також розглянуть:

  • Питання енергетики, зокрема високих цін на енергоносії, які боляче б'ють по економіці та зменшення залежності від російських енергоносіїв;
  • Глобальну продовольчу безпеку. Зокрема планується обговорення "конкретних способів допомогти Україні експортувати свою сільськогосподарську продукцію з використанням інфраструктури ЄС";
  • Питання оборони.У Березні у ЄС вирішили провести аналіз "прогалин в оборонних інвестиціях" та запропонувати подальші ініціативи щодо зміцнення європейської оборонної промислової та технологічної бази. Пріоритетом ЄС зараз є координація зусиль держав-членів щодо поповнення запасів та створення європейської промислової бази.

Зазначимо, що станом на 29 травня країни ЄС не досягли згоди щодо повної заборони російських енергоносіїв.

Що відомо

  • За інформацією ЗМІ, Європейський Союз розглядає можливість послаблення ембарго на імпорт нафти з Росії через позицію Угорщини. Йдеться про дозвіл на імпорт російської нафти через трубопроводи, тоді як під заборону підпадатиме лише перевезення морем.
  • За словами президента Володимира Зеленського, поки Євросоюз зволікає з узгодженням шостого пакета санкцій проти Росії, Москва отримує від європейців майже по мільярду євро на день за постачання енергоресурсів.
  • Під час виступу на Всесвітньому економічному форумі у Давосі президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що країни Заходу мають продовжувати підтримку України та посилювати санкційний тиск на Росію, щоб завдати якомога більшої шкоди її економіці.
  • ЄС імпортує з Росії приблизно третину нафти й до 40% природного газу. Україна не раз закликала запровадити ембарго на російські енергоресурси, щоб Москва позбулася важливого джерела фінансування. А проте, на такий крок поки пішли лише окремі члени ЄС.
  • На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.
  • Проти нафтового ембарго ЄС висловилась Угорщина, яка стверджує, що це боляче вдарить по її населенню. Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто заявив, що для подолання наслідків такого кроку його країна потребує до 18 мільярдів євро.
  • За даними Reuters, видобуток нафти в Росії за підсумком 2022 року може знизитися на 17% — з 524 млн тонн у 2021 році до 433-475 млн тонн. Прогнозується також незначне зниження експорту російської нафти: з 231 млн тонн до 213-228 млн тонн.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 96. Текстовий онлайн

ЄС знову не погодив шостий пакет санкцій — ЗМІ

Євросоюз готує план на випадок зупинки постачання газу з РФ

Bloomberg: ЄС хоче імпортувати газ з Ізраїлю, щоб зменшити залежність від РФ

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу