Зеленський відкликав законопроєкт, яким хотів звільнити всіх суддів КС

Зеленський відкликав законопроєкт, яким хотів звільнити всіх суддів КС

Зеленський відкликав законопроєкт, яким хотів звільнити всіх суддів КС АР

Президент Володимир Зеленський відкликав законопроєкт № 4288 "про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства".

Про це свідчать дані на сайті Верховної ради.

29 жовтня законопроєкт було зареєстровано та "визначено президентом як невідкладний" і того ж дня передано на розгляд комітету з питань правової політики. Однак 27 січня, ще до отримання висновку комітету, його було відкликано.

Що було у законопроєкті

Президентським законопроєктом про відновлення довіри до судочинства, внесеним після рішення Конституційного суду про скасування відповідальності за недостовірне декларування, пропонувалося:

  • "визнати неправосудним (нікчемним) рішення Конституційного суду", яким він 27 жовтня 2020 року визнав неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування;
  • забезпечити безперервність дії норм Кримінального кодексу, закону "Про запобігання корупції" незалежно від рішення КСУ від 27 жовтня;
  • припинити повноваження складу КСУ, "що діяв у приватних інтересах та всупереч інтересам народу, який є носієм влади та єдиним джерелом суверенітету";
  • забезпечити добір та призначення суддів КСУ у порядку, встановленому Конституцією та законом "Про Конституційний суд України"

Згідно з пояснювальною запискою до документа, законопроєкт було розроблено "з метою забезпечення дотримання конституційного ладу в Україні та недопущення узурпації влади суддями Конституційного суду".

Чому Зеленський збирався звільнити суддів КСУ

27 жовтня 2020 року Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону. Після цього Національне агентство з питань запобігання корупції на виконання рішення Конституційного Суду закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.Роботу НАЗК пізніше було відновлено, однак рішення КСУ спричинило в Україні політичну кризу та протести активістів.

Реагуючи на рішення, президент Володимир Зеленський скликав закрите засідання Ради національної безпеки та оборони. За результатами засідання міністр юстиції заявив, що у Верховній раді зареєструють законопроєкт, у якому передбачається відновлення доброчесності судочинства у Конституційному суді. 2 листопада президент Зеленський виступив перед фракцією "Слуга народу" та поставив вимогу підтримати його пропозицію перезавантаження Конституційного суду.

Невдовзі Венеціанська комісія заявила, що рішення КС про неконституційність окремих положень антикорупційного законодавства не має чіткої аргументації, твердих основ у міжнародному праві та приймалося під впливом можливого конфлікту інтересів. Однак при цьому комісія порадила не звільняти суддів, а натомість звузити межі рішень КСУ та роз'яснити суддям поняття конфлікту інтересів. Президент Зеленський погодився із висновками Комісії, а у КСУ пообіцяли врахувати їх у своїй роботі. 27 січня 2021 року Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО щодо посилення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання декларації.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди