Чи запрацює "електронне народовладдя" і які питання можна виносити на референдум. Пояснюють депутати

Чи запрацює "електронне народовладдя" і які питання можна виносити на референдум. Пояснюють депутати

Доповнено
Чи запрацює "електронне народовладдя" і які питання можна виносити на референдум. Пояснюють депутати
. Unsplash

Верховна рада має ухвалити додатковий законопроєкт про електронне голосування, щоб всеукраїнські референдуми могли проходити в електронному форматі. Крім того, на всенародне голосування не можна буде виносити низку питань, зокрема про податки, амністію та притягнення когось до відповідальності.

Як зазначив перший заступник голови Верховної ради Руслан Стефанчук, у законопроєкті, який ухвалила Рада на засіданні 26 січня, уперше запроваджується можливість електронного голосування. Водночас він пояснив, що відповідні частини закону набудуть чинності лише після ухвалення спеціального законодавчого акту, який стосуватиметься електронного голосування по країні в цілому

"Електронне голосування — це новація, яка була запропонована в цьому законопроєкті. Питання електронного голосування, це не питання юридичне. Це питання технічне. Ми його будемо проводити лише тоді, коли технічно буде підтверджена можливість здійснювати цей вид голосування", — зазначив Стефанчук.

За словами депутата від фракції "Голос" Сергія Рахманіна, електронне голосування може становити небезпеку, оскільки існуватимуть ризики кібератак.

Перший заступник голови Верховної ради наголосив, що до моменту ухвалення відповідного законодавчого акту про електронне голосування, проведення референдуму відбуватиметься у визначений законом спосіб - шляхом паперових бюлетенів.

Стефанчук також додав, що наразі дата проведення першого референдуму залишається невідомою, оскільки це має визначати ініціативна група, яка зможе зібрати в певний період три мільйони підписів, як це передбачено Конституцією. За попередніми підрахунками, проведення одного всеукраїнського референдуму в середньому може коштувати два мільярди гривень.

Які питання можна виносити на всеукраїнський референдум

Як розповів народний депутат Сергій Рахманін, фактично будь-яке питання може бути винесено на референдум і це рішення буде імплементоване в чинне законодавство і не може буде оскаржене. Утім, предметом референдуму не можуть бути питання виняткової юрисдикції парламенту, зокрема закони.

"На референдум можуть виноситися питання надзвичайної державної ваги. Наприклад є Мінські домовленості, які напряму суперечать Конституції, але не мають жодної юридичної сили, але, якщо їх взяти та винести на всеукраїнський референдум і населення проголосує за це, навіть якщо це суперечить Конституції і здоровому глузду, далі Мінські угоди будуть частиною українського законодавства", - зазначив він.

Рахманін також додав, що небезпека всеукраїнських референдумів полягає в тому, що будь-яке маніпулятивне питання може бути винесене на голосування.

Стефанчук пояснив, що предметом рефередуму також не можуть бути питання, які суперечать Конституції, питання, які суперечать Європейській конвенції з прав людини, питання щодо бюджету, амністії та податків, а також питання, які належать до компетенції судових органів, тобто референдумом не можна визначати когось винним.

Рахманін також зазначив, що важливим буде не те, що виноситься на референдум, а те, як ставитимуться запитання. Він наголосив, що більшість країн не проводять референдуми через велику кількість маніпулятивних запитань, оскільки людей можуть переконувати в тому, що вони голосуватимуть за щось правильно, хоча це питання суперечить Конституції.

Що кажуть у фракціях

Співголова фракції "Опозиційної платформи — За життя" Юрій Бойко заявив, що цей закон не відповідає назві про народовладдя, тому що він створює умови штучного референдуму під керівництвом влади, президента.

"ЦВК надали дуже великі права й вона може заблокувати будь-який референдум і взагалі його не починати, тому це не народовладдя, а такий собі ручний механізм", - зазначив він.

Заступник Голови партії "Батьківщина" Сергій Соболєв зазначив, що запускати процедуру референдуму можуть тільки тоді, коли буде запущена електронна система, за яку планують голосувати тільки з 1 січня 2022 року.

Депутат із фракції "ЄС" Володимир Ар'єв наголосив на вразливості електронного голосування.

"Наша фракція не голосувала, тому що там є електронне голосування, яке є вразливим і в умовах гібридної російської агресії. За нинішніх політичних умов, я вважаю, що це є неможливо. Там також є низка положень, які категорично не хоче враховувати монобільшість", — зазначив він.

Що відомо

  • Верховна рада у другому читанні та в цілому схвалила президентський законопроєкт № 3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.
  • Зеленський вніс у Раду законопроєкт про всеукраїнський референдум 9 червня 2020 року. Парламент прийняв документ за основу через дев'ять днів.
  • Венеційська комісія опублікувала терміновий загальний висновок щодо законопроєкту №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.
На початок