Вчені з Харківського національного університету радіоелектроніки розробили пристрій для тестування носового дихання. Апарат визначає, за якої потужності дихання людина перестає відчувати запахи. За його допомогою можна встежити й процес повернення нюху після коронавірусної хвороби.
Апарат винайшли ще у 2008 році й вдосконалювали. На конференціях у 2013-2014 роках до пристрою ставилися несерйозно. Зараз же його планують використовувати зокрема у спортивній медицині.
На пристрій, його будову та методи тестувань харківські вчені отримали 12 українських патентів, розповів один із розробників приладу завідувач кафедри біомедичної інженерії Олег Аврунін:
"Це якраз та методика, яка дозволяє на більш доказовому рівні дослідити саме функцію нюху. Поки що подібних приладів ані на українському ринку, ані на закордонному немає... Коли ми зайнялися цією проблемою у 2013-2014 році на конференціях — спочатку вона викликала якийсь подив та посмішку навіть. Це вважалось проблемою, власне кажучи, не серйозною".
Копію апарату вчені подарували харківській обласній клінічній лікарні. Там на ньому досліджують порушення дихання у пацієнтів, розповіла викладачка кафедри біомедичної інженерії Яна Носова:
"Носове дихання може бути ускладнене від народження. Якщо поєднати дослідження на нашому приладі та результати комп’ютерної томографії, ми можемо покращити аеродинамічні характеристики. Тобто дати людині можливість краще відчувати запахи і краще дихати".

Яна Носова, викладачка кафедри біомедичної інженерії
Допоможе цей пристрій і у спортивній медицині, каже викладачка кафедри фізичного виховання Альона Прісич:
"Ми хочемо використати його у вивченні особливостей носового дихання спортсменів різних видів спорту. Якісне дихання більш активно наповнює м’язи киснем. Завчасно буде зрозуміло, якому спортсмену треба більш активно підготуватися".

Альона Прісич, викладачка кафедри фізичного виховання
Створення одного такого приладу коштувало близько 3000 євро.
"Частину грошей надав університет, частина — власні кошти. Ну а зараз ми отримали міжнародні гранти, які дозволяють ці гроші компенсувати", каже Аврунін. Цього року у планах і міжнародний патент:
"Це дозволить вийти на міжнародний ринок. Принаймні, щоб ідея була захищена".

Авторка: Світлана Стеценко