Вимірює потужність дихання і силу нюху: у Харкові вчені винайшли носовий апарат

Вимірює потужність дихання і силу нюху: у Харкові вчені винайшли носовий апарат

Вимірює потужність дихання і силу нюху: у Харкові вчені винайшли носовий апарат Суспільне Харків

Вчені з Харківського національного університету радіоелектроніки розробили пристрій для тестування носового дихання. Апарат визначає, за якої потужності дихання людина перестає відчувати запахи. За його допомогою можна встежити й процес повернення нюху після коронавірусної хвороби.

Апарат винайшли ще у 2008 році й вдосконалювали. На конференціях у 2013-2014 роках до пристрою ставилися несерйозно. Зараз же його планують використовувати зокрема у спортивній медицині.

На пристрій, його будову та методи тестувань харківські вчені отримали 12 українських патентів, розповів один із розробників приладу завідувач кафедри біомедичної інженерії Олег Аврунін:

"Це якраз та методика, яка дозволяє на більш доказовому рівні дослідити саме функцію нюху. Поки що подібних приладів ані на українському ринку, ані на закордонному немає... Коли ми зайнялися цією проблемою у 2013-2014 році на конференціях — спочатку вона викликала якийсь подив та посмішку навіть. Це вважалось проблемою, власне кажучи, не серйозною".

Копію апарату вчені подарували харківській обласній клінічній лікарні. Там на ньому досліджують порушення дихання у пацієнтів, розповіла викладачка кафедри біомедичної інженерії Яна Носова:

"Носове дихання може бути ускладнене від народження. Якщо поєднати дослідження на нашому приладі та результати комп’ютерної томографії, ми можемо покращити аеродинамічні характеристики. Тобто дати людині можливість краще відчувати запахи і краще дихати".

Вимірює потужність дихання і силу нюху: у Харкові вчені винайшли апарат для носового дихання

Яна Носова, викладачка кафедри біомедичної інженерії

Допоможе цей пристрій і у спортивній медицині, каже викладачка кафедри фізичного виховання Альона Прісич:

"Ми хочемо використати його у вивченні особливостей носового дихання спортсменів різних видів спорту. Якісне дихання більш активно наповнює м’язи киснем. Завчасно буде зрозуміло, якому спортсмену треба більш активно підготуватися".

Вимірює потужність дихання і силу нюху: у Харкові вчені винайшли апарат для носового дихання

Альона Прісич, викладачка кафедри фізичного виховання

Створення одного такого приладу коштувало близько 3000 євро.

"Частину грошей надав університет, частина — власні кошти. Ну а зараз ми отримали міжнародні гранти, які дозволяють ці гроші компенсувати", каже Аврунін. Цього року у планах і міжнародний патент:

"Це дозволить вийти на міжнародний ринок. Принаймні, щоб ідея була захищена".

Вимірює потужність дихання і силу нюху: у Харкові вчені винайшли апарат для носового диханняСуспільне Харків

Авторка: Світлана Стеценко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди