Чи можна святкувати Різдво двічі — 25 грудня та 7 січня: пояснення священника з Харкова

Чи можна святкувати Різдво двічі — 25 грудня та 7 січня: пояснення священника з Харкова

В Україні Різдво у 2023 році святкують за новим календарем — 25 грудня. Православна церква України разом із Українською греко-католицькою церквою 1 вересня 2023 року перейшли на новоюліанський календар, який змінює дати відзначення більшості церковних свят.

Суспільне Харків наводить роздуми отця Віктора Маринчака про святкування Різдва.

Різдво 25 грудня чи 7 січня: пояснення про календарі

Треба мати на увазі, що і в тому, і в іншому календарі 25 грудня — це день святкування Різдва. За старим Юліанським календарем і за новим Григоріанським і, так званим, Новоюліанським календарем, просто змінено відносно сонця, відносно перетинання меридіана ці дати. Тобто, Юліанський календар відстає, і за цей час він відстав на 13 діб, і за якийсь час на 14 діб відстане від сонячного року.

Кутя на Святвечір
Фото: Суспільне Дніпро

У нас 25 грудня за Новоюліанським і Григоріанським календарем — це перший день, коли починає додаватися день, на хвилину стає довшим. І саме тому церква свого часу обрала цей день як символ народження Сонця правди Ісуса Христа. Сонце народжується на новий рік і спаситель наш народжується. А його називають у молитвах і сонцем просто і сонцем правди. І він народжується в той день, коли додається на одну мить, тобто мале ще сонце, новонароджене сонце нового року.

Найбільш консервативні церкви святкують 25 грудня за Староюліанським календарем. Але це вже виходить тепер аж 7 січня.

"Ще раз — ми всі святкуємо в один день, тільки за різними календарями"

А тепер ми хочемо з’єднатися в одному календарі. І це відповідає символізму Різдва, символізму новонародженого сонця. Саме тому прийняте таке рішення переходити на Новоюліанський календар, щоб 25 грудня справлялося разом з усім цивілізованим світом Різдво Христове.

Чи можна святкувати Різдво двічі — 25 грудня та 7 січня

Насправді нічого поганого в собі це немає. Поясню чому: від 25 грудня до 6 січня період зимових свят. 25 грудня — це Різдво Христове, а 6 січня — це Богоявлення, це хрещення Спасителя нашого Ісуса Христа. Колись ці два свята були об’єднані й святкувались в один день. І загальна назва була Богоявлення, бо з’являється Христос, народившись. Являється він народові, коли приходить хреститися, саме тому це свято називають Богоявленням. І воно об’єднало і подію Різдва і подію Хрещення Ісуса в Іордані.

"Нічого дивного і неправильного не буде, якщо ми будемо святкувати і в той, і в той день"

Так чи інакше це продовження святкування оцих святок зимових. Але з часом безумовно люди зупиняться на тому, щоби різдвяну ялинку ставити саме на 25 грудня.

Різдво у храмі
Фото: Суспільне

Голова громадської організації етнологів і фольклористів Харкова Наталія Олійник також розповіла Суспільному, як на Харківщині святкували Різдво.

"Святкували з 6 на 7 січня, а за календарем початку минулого століття — із 24 на 25 грудня, як зараз святкують у Європі. Воно і в нас на Харківщині так було. Це була святкова вечеря всього роду. Цілий день родина нічого не їла, крім маленьких діток, літніх та хворих, до появи першої зірки — 4-ї чи 5-ї години вечора", — розповіла Олійник.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок