Президент США Трамп наказав відкрити доступ до засекречених документів, які стосуються вбивства 1963 року президента Джона Ф. Кеннеді. Там є дані і про події до злочину, і за десятиліття після нього. Як американська розвідка прослуховувала телефони, як нібито радянський водій телефонував в Австралію, щоб попередити про вбивство, і чому радник Кеннеді не любив ЦРУ — Суспільне зібрало, що цікавого в оприлюднених звітах.
Що вже було відомо про вбивство
22 листопада 1963 року 35-го президента США Джона Фіцджеральда Кеннеді вбили під час його поїздки до міста Даллас, штат Техас. Розслідування виявило, що злочин скоїв стрілець Лі Гарві Освальд, який мав зв’язки з СРСР, діяв він сам, без змови.
Освальд — ветеран морської піхоти США. Він переїхав до Радянського Союзу в 1959 році, а потім повернувся до США в червні 1962-го.
Обставини злочину все ще не з'ясовані в усіх деталях. А версію, що Освальд діяв самотужки, багато хто ставить під сумнів. Є теорії змови, що вбивство замислювали за участі ЦРУ, мафії або навіть урядів інших країн.
Що відкрили для доступу
Колекція записів про вбивство президента Джона Ф. Кеннеді складається з понад 6 млн сторінок, більшість з них було і так розсекречено. 18 березня Національний архів США оголосив, що оприлюднює решту документів — приблизно 2182 невідредаговані записи, що стосуються вбивства. Це понад 80 000 сторінок.
Багато документів доступні онлайн. Нові оприлюднені теж планують відсканувати, а поки з фізичними примірниками можна ознайомитися в будівлях архіву в Мериленді.
Документи до розсекречення мали переглянути посадовці
Трамп обіцяв розсекретити ці дані ще під час першої каденції. Частково нові документи про вбивство Кеннеді вже оприлюднювалися за попереднього президента Джо Байдена. Як пояснював колишній архіваріус Сполучених Штатів Девід Феррієро, затримки з публікацією всіх сторінок були переважно тому, що урядовим установам було потрібно більше часу, щоб дослідити зміст файлів та "максимізувати обсяг оприлюдненої інформації".
За день до оприлюднення Міністерство юстиції США наказало юристам з Оперативного відділу Управління розвідки терміново переглянути документи, які готуються до відкриття. А це — 400-500 на спеціаліста. Експрацівники відділу вважають, що таке завдання могло зашкодити поточній роботі з національної безпеки.
За словами джерел The New York Times, директор ЦРУ Джон Реткліфф наголошував, що деякі документи не мають нічого спільного з Кеннеді і були розроблені через десятиліття після вбивства. Разом з тим він хотів переконатися, що всі чиновники повністю обізнані про те, що міститься у файлах, і не будуть заскочені зненацька.

Що говорять онук та племінник Кеннеді
Племінник убитого президента Роберт Ф. Кеннеді-молодший, нині міністр охорони здоров’я та соціальних служб, раніше стверджував, що до злочину причетне Центральне розвідувальне управління. Доказів він не надавав, а ЦРУ неодноразово спростовувало цю заяву.
У 2021 році він заявив, що розчарований, що документи все ще зберігаються в таємниці: "Вони повинні просто оприлюднити записи. Минуло вже 58 років. Вони серйозно хочуть нас переконати, що у них не було часу їх прочитати? (...) Білий дім каже, що у них не було часу прочитати їх протягом трьох поколінь".
Онук президента Кеннеді Джек Шлосберг звернувся до прихильників теорій змови щодо вбивства Кеннеді, та запевнив, що воно було не частиною якогось великого плану, а трагедією. "Розсекречення [документів щодо вбивства] — це використання Кеннеді як політичного реквізиту, коли сам він уже не може дати відповідь", — написав Шлосберг на Х.
Освальд стріляв невлучно, на КДБ не працював
The Times зробило резюме того, що віднині можна прочитати в документах про вбивство:
- Там є невідредаговані свідчення 1975 року керівника контррозвідки ЦРУ Джеймса Ісуса Англтона, які він дав спецкомісії Сенату США, що розслідувала вбивство Кеннеді. Джефферсон Морлі — віцепрезидент Фонду Мері Феррелл, який зберігає документи про вбивство Кеннеді, прокоментував журналістам, що ці свідчення дають глибше розуміння, як ЦРУ стежило і, можливо, маніпулювало Освальдом — але новооприлюднені дані потребують глибшого вивчення.
- У 1991 році співробітник КДБ Слава Ніконов ознайомлювався з документами відомства, щоб визначити, чи працював Освальд на радянську розвідку. Ніконов впевнений, що Освальд ніколи не був агентом, підконтрольним КДБКомітет державної безпеки, хоча комітет за ним стежив, поки той був в СРСР.
- Агенти КДБ стверджують, що Освальд стріляв невлучно, коли в СРСР намагався поцілити по мішенях (проте, за яких обставин він по них стріляв, в документах не уточнюється).
- Викладені деталі розслідування ЦРУ про те, чи дозволили б росіянці Марині — дружині Освальда — виїхати з СРСР до США. У них була спільна донька. Подружжя Освальдів врешті опинилося в Сполучених Штатах.

Водій з СРСР та подруга радянського дипломата
У тому ж матеріалі The Times розповідає про раніше не відомий лист чоловіка на ім'я Сергій Чорноног. Він стверджував, що в серпні 1963 року — за 3 місяці до вбивства Кеннеді — попередив Державний департамент США про те, що Освальд вб'є президента. Чорноног казав, що про змову йому розповіла Бесіра Асенова, подруга російського консула в Софії, столиці Болгарії.
Sky News виявило дані про два телефонні дзвінки до посольства США в Канберрі — столиці Австралії. Чоловік, що телефонував, представився поляком, водієм у радянському дипвідомстві. Він дзвонив двічі: 15 жовтня 1962 року та за два дні після вбивства і стверджував, про "змову (частини країн з комуністичними режимами — ред.) з метою заплатити $100 тисяч за вбивство президента Кеннеді".
Також у розсекречених нині паперах розповідається, що в 1968-му очільник австралійської розвідки Чарльз Спрей просив директора ЦРУ Річарда Гелмса не розповідати про ці дзвінки суспільству — тримати як таємницю розслідування.
Австралія подумала, що додзвонювач "дивний", адже радянські представництва в Австралії наймають шоферів радянського походження (не поляків).
Помічник Кеннеді критикував ЦРУ
Відтепер у доступі — невідредагований текст доповідної записки помічника президента Кеннеді, Артура Шлезінгера-молодшого. Він надіслав її в червні 1961-го.
Попередні версії записки мали відредаговані моменти і грифи таємності, і через це, як зауважує ABC News, прихильники теорій змов цікавилися листом, адже думали, що ЦРУ могло відіграти якусь роль у вбивстві Кеннеді.
Шлезінгер писав, що ЦРУ було дозволено формувати зовнішню політику США, хоча це взагалі-то — повноваження Держдепу і президента. Він описував ЦРУ як шахрайську "державу в державі", нарікав, що воно має агентів по світу стільки ж, скільки і Держдеп, а в деяких країнах штат навіть більший.
"Ніхто не знає, скільки потенційних проблем для зовнішньої політики США — і скільки потенційних незгод з дружніми державами — створюють зараз підпільні розвідувальні операції ЦРУ", — писав Шлезінгер.
Крім того, він пропонував "радикальну перебудову Державного департаменту", щоб надати йому контроль над таємними операціями ЦРУ. Шлезінгер хотів розділити розвідуправління на два відомства: одне — для таємних і воєнізованих операцій, інше — для збору та аналізу інформації.
За словами віцеголови архіву Джефферсона Морлі, доповідна записка Шлезінгера була однією з причин того, що в Кеннеді посилилася недовіра до ЦРУ. Він міркував про реорганізацію відомства і про передання ЦРУ під контроль Держдепу.

Технологія прослуховування ЦРУ
Деякі документи ЦРУ протягом десятиліть не хотіло розсекречувати — непокоїлося, що вони розкриють методи шпигунського ремесла. Тепер у доступі, наприклад, опис, як американська розвідка прослуховувала телефони в Мехіко — столиці Мексики — з грудня 1962 року по січень 1963-го. Сторінки попередньо відредаговані чиновниками США, проте там описані конкретні інструкції для оперативників ЦРУ, як прослуховувати дзвінки. Ідеться про використання хімічних речовин, щоб створити позначки на телефонних пристроях, які інші шпигуни могли б побачити лише в ультрафіолетовому світлі.
Таким чином ЦРУ відстежувало комунікації радянських і кубинських дипломатичних установ — а Освальд, який вбив Кеннеді, відвідував ці установи в Мексиці за кілька місяців до злочину.
У новооприлюднених документах детально описується стеження ЦРУ за американцем, якого називають комуністом і який проживає в Мексиці. Хоча на ім’я Освальда там не називають.