У США за вказівкою Дональда Трампа оприлюднили раніше засекречені документи, пов'язані з вбивством президента Джона Кеннеді у листопаді 1963 року. Офіційно винуватцем визнано Лі Гарві Освальда, який нібито стріляв із шостого поверху Техаського шкільного книжкового сховища.
Однак цю версію багато хто ставить під сумнів, припускаючи, що вбивство могло бути результатом змови за участі ЦРУ, мафії, або навіть урядів інших країн.
Суспільне Культура зібрало підбірку фільмів, серіалів та книжок, які пропонують інших погляд на офіційну версію слідства.
Книги
- JFK: The Book of the Film, Закарі Склар і Олівер Стоун (1992)
Ця книга є сценарієм однойменного фільму від Олівера Стоуна, який детально розглядає різні теорії змови щодо вбивства Кеннеді.
Фільм і книга досліджують розслідування вбивства Джона Кеннеді, яке проводив окружний прокурор Нового Орлеана Джим Гаррісон. Зрештою він прийшов до висновку, що існувала змова з метою вбивства Кеннеді й що Лі Гарві Освальд був цапом-відбувайлом.
Книга складається з майже 400 сторінок сценарію, а також 97 реакцій і коментарів, 340 дослідницьких та історичних анотацій з Комісії Воррена, інших офіційних документів, а також меморандумів про дії з національної безпеки.
Першочергово Стоун надихався книгою Crossfire Джеймса Фаррелла Маррса молодшого, яка є одним з найбільш відомих досліджень теорій змови, пов'язаних з убивством Кеннеді. Письменник у ній детально аналізує різні версії та докази, що суперечать офіційній версії.
Стоун назвав свою розповідь "контрміфом" на противагу "вигаданому міфу" Комісії Воррена. Втім, більшість американських газет звинувачували його у поширенні неправди, включно з твердженням про те, що Кеннеді вбито в межах державного перевороту з метою поставити на його місце віцепрезидента Ліндона Б. Джонсона.
Стрічка Стоуна була номінована на вісім премій "Оскар", зокрема за найкращий фільм, але виграла дві — за найкращу операторську роботу та найкращий монтаж.

- 11/22/63, Стівен Кінг (2011)
Це науково-фантастичний роман Стівена Кінга. Він розповідає історію вчителя англійської мови Джейка Еппінга, який отримує можливість подорожувати в часі через "кролячу нору" в закусочній свого друга. Він відправляється в 1960 рік із місією запобігти вбивству Кеннеді. І хоча йому вдається це зробити, це ставить його світ XXI століття на катастрофічний шлях.
"Я б хотів розповісти про мандрівника в часі, де хлопець знаходить прохід у 1958 рік… з можливістю повернення звідти в той самий день. І ось одного разу він повертається в минуле і просто залишається там. З якою метою? Щоб дочекатись 22 листопада 1963 року, і зупинити Лі Гарві Освальда. Він переконаний, що таким чином «виправить світ»", — розповідав Кінг.
Роман вимагав значних досліджень, щоб точно зобразити кінець 1950-х і початок 1960-х. Кінг готувався до написання книги, читаючи багато історичних документів і газетних архівів того періоду, переглядаючи рекламу одягу і побутової техніки, спортивні результати і телепрограми. Він навіть разом із дослідником Рассом Дорром відвідав Даллас, де побував у квартирі Освальда та на шостому поверсі Техаського шкільного книгосховища.
Також Кінг зустрівся з історикинею Доріс Кернс Гудвін і використав деякі з її ідей щодо найгірших політичних сценаріїв, які могли б статися за відсутності вбивства Кеннеді.
Роман отримав кілька премій, зокрема Los Angeles Times Book Prize за найкращий детектив / трилер, та був номінований на Британську премію фентезі 2012 року за найкращий роман. А The New York Times обрали книгу як одну з 10 найкращих за 2011 рік.

- American Tabloid, Джеймс Елрой (1995)
Роман описує події навколо трьох нечесних американських правоохоронців із 22 листопада 1958 року по 22 листопада 1963 року. Кожен із них заплутується у павутинні зв'язків між ФБР, ЦРУ та мафією, що врешті-решт призводить до їхньої колективної причетності до вбивства Джона Кеннеді.
Розповідь ведеться від третьої особи, але з фокусом на внутрішньому світі трьох головних героїв, чиї точки зору чергуються. Між розділами вплетені "документальні вставки" — газетні статті, листи, записи телефонних розмов. Спогади героїв, що з'являються у формі флешбеків, обмежуються їхнім теперішнім сприйняттям подій.
American Tabloid був визнаний найкращою книгою (художня література) за версією журналу Time 1995 року.

- Libra, Дон Делілло (1988)
Роман описує життя описує життя Лі Гарві Освальда та його участь у вигаданій змові ЦРУ з метою вбивства президента Джона Кеннеді. У романі поєднуються історичні факти та вигадані припущення.
Книга складається з двох пов'язаних, але окремих наративних ліній: епізоди з життя Освальда від його дитинства до вбивства і його смерті, а також дії інших учасників змови. Друга паралельна історія розповідає про Ніколаса Бранча, архівіста ЦРУ, на якого покладено завдання зібрати докупи розрізнені фрагменти смерті Кеннеді.
Делілло заявляв, що Libra не є художнім романом через додавання до нього вигаданих персонажів і спекулятивних елементів сюжету, оскільки основна сюжетна лінія — життя Освальда — історично правдива. А в авторській примітці наприкінці книги він зазначив, що "не намагався дати фактичні відповіді на будь-які питання, що виникли у зв'язку з вбивством".
Libra отримала схвальні відгуки критиків і принесла Делілло першу Міжнародну премію з художньої літератури Irish Times, а також номінацію на Національну книжкову премію з художньої літератури 1988 року.

- The Tears of Autumn, Чарльз Маккеррі (1974)
Роман, в якому стверджується, що Кеннеді був убитий у відповідь на вбивство президента В'єтнаму Нго Дінь Дьєма.
За сюжетом у листопаді 1963 року працівник американської розвідки і колишній морський піхотинець Пол Крістофер розслідує вбивство президента США Джона Кеннеді.
Вважаючи, що за вбивством президента В'єтнаму Нго Дінь Дьєма стоїть Білий дім, він доходить висновку, що в'єтнамські лідери вбили Кеннеді з метою помсти. Коли один із колишніх радників президента погрожує йому, забороняючи обговорювати деталі справи з будь-ким, Крістофер вирушає до В'єтнаму, щоб знайти правду.

- Комікс "Академія «Амбрелла»: Даллас", Джерард Вей та Габріель Ба (2008–2009)
У серії коміксів "Академія «Амбрелла»: Даллас" історія сюжету розгортається навколо Номера П'ять та його причетності до вбивства Кеннеді.
Історія починається в часовій лінії, де Кеннеді не був убитий, проте група хроновбивць з'являється в 1963 році з метою змінити цей факт. Академія "Амбрелла" протистоїть їм, але Чутка, прикинувшись Жаклін Кеннеді, вбиває президента, застосовуючи свої сили.

Фільми
- "Привести у виконання" (Executive Action, 1973), Девід Міллер
Це політичний трилер, який розповідає про змову з метою вбивства Джона Кеннеді, в якій беруть участь представники військово-промислового комплексу, які вважають, що політика Кеннеді шкодить їхнім інтересам.
Хоча фільм розповідає про змову, він не дотримується традицій жанру конспірологічного трилера, а історія розповідається з точки зору змовників, і глядачі спостерігають за тим, як вони методично та діловито здійснюють вбивство Кеннеді.
По суті, "Привести у виконання" стверджує, що смерть Кеннеді була не справою рук стрільця-одинака, а ретельно сплано.ваною операцією потужної змови.
- The Trial of Lee Harvey Oswald (1964), Ларрі Б'юкенен
Це перша спекулятивна судова драма про Лі Гарві Освальда, вбивцю президента Джона Кеннеді і офіцера поліції Далласа Джей Д. Тіппіта.
Стрічку зняли лише через кілька місяців після трагедії, і вона намагається змоделювати судовий процес над Освальдом, якби він був живий.
За сюжетом обвинувачення стверджує, що Освальд скоїв злочин з політичних мотивів, заснованих на його марксистських переконаннях, в той час як його адвокат заявляє, що той неосудний через неліковану параноїдальну шизофренію.
Глядачі фактично постають у ролі присяжних, суддя і адвокати дивляться прямо в камеру і кілька разів звертаються безпосередньо до невидимих "присяжних", а вердикт не виноситься, змушуючи кожного зробити свій висновок.

- Interview with the Assassin (2002), Ніл Бергер
Це псевдодокументальний фільм. За сюжетом відставник морський піхотинець Волтер Олінгер , у якого діагностували останню стадію раку, просить свого сусіда, оператора Рона Кобелескі, задокументувати приголомшливе зізнання: він, а не Лі Гарві Освальд, убив Джона Кеннеді. А щоб довести це, він показує гільзу від гвинтівки, з якої стріляв сам.
Скептично налаштований Кобелескі вимагає доказів, Олінгер намагається довести свої твердження. Кобелескі розмовляє з людьми, які, здавалося б, підтримують твердження Олінгера, але інші, зокрема його колишня дружина, вказують на те, що Олінгер — шахрай і божевільний.
Фільм закінчується невдалою спробою Вальтера Олінгера вбити нинішнього президента.
- "Паркленд" (Parkland, 2013), Пітер Ландесман
Не будучи строго "альтернативною версією", цей фільм показує хаос і різні точки зору на події, пов'язані з убивством, у лікарні "Паркленд", і таким чином дає іншу перспективу, ніж у звіті Воррена.
Фільм заснований на книзі Вінсента Бугліосі Reclaiming History Four Days in November: The Assassination of President John F. Kennedy.
- "Спалах" (Flashpoint, 1984), Вільям Теннен
Трилер розповідає про події у 1984 році.
Двоє прикордонників у штаті Техас Боб Логан і Ерні Вайт випадково виявляють в пустелі напівзасипаний піском джип, в якому знаходять гвинтівку з оптичним прицілом, 800 тисяч доларів і скелет.
Хлопці вирішують привласнити гроші собі, але починають власне розслідування і виявляють зв'язок з убивством президента США Джона Кеннеді. Однак незабаром у пустелі з'являються федеральні агенти, які намагаються зберегти інформацію про знахідку в таємниці.
Серіали
- The Men Who Killed Kennedy (2003)
Відеодокументальний серіал британської телевізійної мережі ITV, що розповідає про вбивство Джона Кеннеді та представляє різні теорії змови.
У епізодах серіалу вбивцями Кеннеді були названі троє чоловіків: померлий наркоторговець Люсьєн Сарті та двоє живих (Роджер Боканьяні й Совер Піронті). Пізніше з'ясувалося, що всі троє мають надійні алібі.
Один із двох живих чоловіків погрожував подати до суду, а подальше розслідування, проведене Центральним телебаченням, показало, що ці звинувачення були "цілковитою нісенітницею". Незалежне управління з питань телерадіомовлення змусило випустити третій епізод, присвячений розвінчуванню цих закидів.
- "Цілком таємно" (або "Скретні матеріали", The X-Files, 1993–2018)
Це американський фантастичний телесеріал, події в якому розгортаються навколо спеціальних агентів ФБР — Дейни Скаллі та Фокса Малдера. Ключові теми базуються на недовірі суспільства владі, охоплюють теорію змови і зосереджені на спробах розкрити інформацію про існування позаземних цивілізацій.
Кілька епізодів серіалу були присвячені теоріям змови щодо вбивства Кеннеді, зокрема й що нібито Cigarette Smoking Man і є вбивцею президента.
Вбивство мотивоване тим, що Кеннеді "неправильно" впорався з вторгненням у затоку Свиней, подальшою Карибською кризою, а також тим, що він відвернувся від Холодної війни і шукав миру з Радянським Союзом шляхом переговорів.
- "Квантовий стрибок" (Quantum Leap, 1989–1993)
Науково-фантастичний серіал, присвячений доктору Сему Бекіту, який може подорожувати в часі у межах тривалості власного життя. Опинившись перед необхідністю підтвердити свою теорію або втратити фінансування, він зробив крок у квантовий прискорювач та зник.
Вбивству Кеннеді присвячений епізод "Лі Гарві Освальд" — коли Сем потрапляє у свідомість Освальда, сподіваючись йому завадити вбити президента. Але ситуація ускладнюється, бо свідомість Сема переплітається зі свідомістю Освальда: якщо йому не вдасться повернутися, то він натисне на курок і вб'є Кеннеді того фатального дня в Далласі.
- "Темні небеса" (Dark Skies, 1996–1997)
Науково-фантастичний серіал, який виник у зв'язку з шаленою популярністю телесеріалу "Секретні матеріали".
Серія представляє ідею про те, що історія XX століття, якою її знають люди, є брехнею. У ньому показано, що інопланетяни перебувають серед людей з кінця 1940-х років, а уряд приховує їхнє існування від громадськості.
У сюжет серіалу додано декілька історичних подій (інцидент в Розуеллі, вбивство Джона Кеннеді, війна у В'єтнамі тощо) та історичних особистостей (Роберт Кеннеді, Лі Гарві Освальд, Джон Гувер, музиканти групи Beatles, Мерилін Монро та інші). У більшості епізодів присутні вставки з кадрів кінохроніки.
Вбивство Джона Кеннеді
22 листопада 1963 року 35-й президент США Джон Фіцджеральд Кеннеді був убитий під час поїздки до міста Даллас, штат Техас.
Кеннеді перебував у відкритому лімузині разом зі своєю дружиною Жаклін, губернатором Техасу Джоном Конналлі та його дружиною. Коли кортеж проїжджав повз "Діллі Плазу", пролунали постріли. Кеннеді отримав смертельне поранення в голову, а губернатор Конналлі був серйозно поранений, але вижив.
Згодом було оголошено, що підозрюваним у вбивстві є Лі Гарві Освальд, який, за офіційною версією слідства, стріляв із шостого поверху Техаського шкільного книжкового сховища. Освальда затримали через кілька годин після замаху, але 24 листопада 1963 року він був застрелений у поліцейському відділку Далласа власником нічного клубу Джеком Рубі.
У 1964 році Комісія Воррена, створена для розслідування обставин трагедії, дійшла висновку, що Освальд діяв самотужки. Проте цю версію багато хто ставить під сумнів, припускаючи, що вбивство могло бути результатом змови, за участі ЦРУ, мафії або навіть урядів інших країн.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]