Вікіпедія святкує 20-ий день народження. 5 фактів про найбільшу онлайн-енциклопедію

Вікіпедія святкує 20-ий день народження. 5 фактів про найбільшу онлайн-енциклопедію

Вікіпедія святкує 20-ий день народження. 5 фактів про найбільшу онлайн-енциклопедію Ілюстративне фото, Pixabay

15 січня Вікіпедія відзначає день народження, їй виповнюється 20 років. Суспільне зібрало 5 фактів про найпопулярнішу багатомовну онлайн-енциклопедію світу.

1. Будь-хто може редагувати статті у Вікіпедії

Будь-хто, у кого є доступ до читання Вікіпедії, також може редагувати практично всі її статті. Вікіпедія є п'ятим за популярністю сайтом у світі, тож статті у ній редагують доволі часто, але перш ніж остаточно їх виправити, корегування перевіряють модератори. Водночас у соціальних мережах подекуди писали про ситуації, коли редагували статті у Вікіпедії, аби "довести свою правоту". Задля перевірки інформації редактор завжди має додавати посилання на джерело.

Водночас якщо людина часто писатиме неправдиву інформацію без посилань, Вікіпедія може заблокувати такого користувача, залишивши доступ до читання статей, але закривши до редагування. Викладена у Вікіпедії інформація використовується як джерело в федеральних судах США, а також Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.

Читайте також: Україна, пандемія та білки. Які статті читали українці у Вікіпедії у 2020 році

2. Національні Вікіпедії

Онлайн-енциклопедія має 289 мовних розділів (національних Вікіпедій), тож майже будь-хто може читати у ній статті рідною мовою. Серед мов Вікіпедії є навіть латина та церковнослов'янська, а також діалектні мови. Водночас від кількості носіїв мови залежить і кількість статей, тож якщо мовою розмовляють, наприклад, 10 мільйонів осіб, шанси знайти статтю за необхідним запитом менші, ніж тоді, коли носіїв, наприклад, 50 мільйонів. Найбільшою національною Вікіпедією за кількістю статей є англійська, яка містить понад 6 мільйонів статей. При цьому часто статті у Вікіпедії перекладають з однієї мови на іншу.

3. Редактори Вікіпедії сваряться через правопис та світогляди

Оскільки редактори одного мовного розділу можуть бути з різних країн, у них можуть виникати суперечки щодо правопису та граматики, а також щодо світогляду. Деякі з таких суперечок навіть переростали у судові процеси, зокрема, якось мешканець Білорусі подав до суду на жителя Москви, який неправильно написав назву його країни у статті в Вікіпедії. Також між редакторами виникали суперечки щодо назв "Kyiv" проти "Kiev" (правильно "Kyiv" – ред.) в англійській Вікіпедії.

Читайте також: Англомовна Wikipedia змінила написання назви української столиці. Тепер це Kyiv

Крім того, у російській Вікіпедії часто з помилками згадують про Україну й припускаються фактичних помилок щодо політичних та соціальних подій. Схожі суперечки відбуваються серед країн по всьому світу. Загальне число редакторів Вікіпедії у світі сягає понад 1,3 мільйона осіб, а найбільше суперечок виникає щодо статей про Джорджа Буша-молодшого, Ісуса, Магомета і прояви людської сексуальності.

4. Роздрукована Українська Вікіпедія мала б 513 томів

Вікіпедія існує лише онлайн, тож її розмір є практично необмеженим, однак якщо роздрукувати лише Українську Вікіпедію, вона буде займати приблизно 513 томів по 4400 аркушів кожен. При цьому якщо роздрукувати англійську Вікіпедію, вона займатиме приблизно 2769 томів, а якщо роздрукувати вікіпедії всіма мовами, то вони займатимуть приблизно 24 719 томів або 124 книжні шафи.

5. Вікіпедія заблокована у Китаї

У багатьох країнах ті чи інші сторінки онлайн-енциклопедії постійно блокують, а китайська версія Вікіпедії взагалі заблокована ще з червня 2004 року. У червні 2015 року відбулося повне блокування "Вікіпедії" у КНР рішенням офіційного Пекіну. Китайська версія енциклопедії містить понад 860 тисяч статей і, попри блокування, є 106-им найвідвідуванішим сайтом країни, оскільки користувачі заходять через VPN.

Що відомо

  • Міністерство закордонних справ України разом із громадською організацією "Вікімедіа Україна" почало боротьбу за достовірну інформацію про Україну у найбільшій у світі енциклопедії Вікіпедія.
  • Світлина запорізького фотохудожника перемогла у міжнародному конкурсі від "Вікіпедії".
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше