Як визначається ефективність вакцин від COVID-19. Пояснює імунолог

Як визначається ефективність вакцин від COVID-19. Пояснює імунолог

Як визначається ефективність вакцин від COVID-19. Пояснює імунолог
. УНІАН

Середня ефективність всіх доступних та перевірених вакцин проти COVID-19 сягає 85%, але визначити наразі можливо лише один з двох її показників.

Про це на брифінгу щодо закупівлі Україною вакцини проти COVID-19 від китайської компанії Sinovac розповів кандидат медичних наук і голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.

"Жодна вакцина у світі не припинила 3-тю фазу клінічних досліджень, окрім російської, яка цю фазу досліджень провалила. Рішення про використання вакцини приймаються на основі проміжних результатів. Зважаючи на ризики, країни ухвалюють рішення використовувати вакцину, аби попередити важкі та смертельні випадки, а також госпіталізацію", – розповів імунолог.

Дослідження вакцини від Sinovac, за його словами, демонструють її значну ефективність у протидії смертям та важким формам хвороби на COVID-19.

"Гарним прикладом є дослідження у бразильському Сан-Паулу. Вони проливають світло, що таке 50%, 70%, 90 %, 100% ефективності. Вибірка складала 134 тисяч медичних працівників. Вакцина продемонструвала 100% ефективності у попередженні смерті через COVID-19. У групі вакцинованих 0 випадків смерті, у групі невакцинованих 7 випадків смерті. Якщо подивитись на різницю у тяжких випадках + летальність, там була цифра 90%", – розповів Лапій.

Різниця між клінічною та епідеміологічною ефективністю вакцини

Імунолог пояснив, що є два різних показники вимірювання ефективності вакцини – клінічний та епідеміологічний. Наразі існує можливість визначати лише клінічні показники, які демонструють ефективність вакцини у формуванні індивідуального імунітету. А от до визначення епідеміологічної ефективності вакцин ще дуже далеко.

"Епідеміологічна ефективність визначає роль вакцини у формуванні колективного імунітету. Якщо вакцина запобігає інфікуванню вірусом, вона таким чином захищає також і невакциноване населення. Але єдина країна у світі, яка наблизилася до визначення цього показника – це Ізраїль, який покрив програмою вакцинації 20% населення. Серед іншого завдяки тому, що громадяни цієї країни переважно схильні до вакцинації. Іншим до таких показників ще дуже далеко", – пояснив Лапій.

За словами експерта, дослідження вакцини від Sinovac проводилися в низці країн та охопили понад 30 тисяч піддослідних, але дані з різних країн непросто об'єднати, аби отримати загальні показники.

"Дослідження проводилися у Туреччині, Бразилії, в Індонезії, в Китаї декілька досліджень були у різних регіонах. Звичайно, ми говоримо, що їх дані треба об'єднати. Але аранжувати дані від більш ніж 30 тисяч людей не так просто", – пояснив Лапій.

Чому не варто остерігатися вакцини від Sinovac

Федір Лапій зауважив, що дослідження вакцин ще тривають, але держави вимушені приймати рішення про застосування препаратів без повних даних про ефективність препаратів.

"Ефективність усіх вакцин, окрім російської, де дослідження провалені, у протидії важким формам COVID-19, у середньому сягає 80-85%. Тож, якщо є можливість на 85% зменшити кількість смертей, госпіталізацій та важких випадків – питання поза дискусією. Я готовий вакцинуватися будь-якою вакциною, яка буде в Україні", – зауважив Лапій.

Також імунолог пояснив, що страхи перед технологією виготовлення китайської вакцини від компанії Sinovac є безпідставними.

"Інактивований вірус – це традиційна технологія виготовлення вакцин. З 10 вакцин, які зараз є у використанні, 5 виготовлені на основі технології інактивованого вірусу. Інші методики – векторні та РНК-вакцини – наразі ми вважаємо інноваційними та лише вчимося їх застосовувати", – пояснив експерт.

Що відомо

  • Науковці з бразильського інституту "Бутантан" заявили, що ефективності вакцини від COVID-19 виробництва китайської компанії Sinovac, договір на купівлю якої уклала Україна, становить лише 50,38%. За словами міністра охорони, здоров'я для підтвердження дієвості вакцини достатньо показника ефективності у 50%. Водночас у контракті з китайською компанією-постачальником вакцини проти коронавірусу Sinovac Україна заклала ефективність у 70%.
  • Група компаній "Лекхім" отримала державне замовлення на закупівлю китайської вакцини CoronaVac без проведення тендерних торгів. У системі публічних закупівель ProZorro запевняють – так і має бути.
  • Президент компанії DiaPrep System Inc Михайло Фаворов зробив щеплення вакциною Modernа в Атланті, що у США. Його компанія спільно з Інститутом мікробіології і вірусології Національної академії наук займається розробкою української вакцини від COVID-19.
  • Фаворов заявляв Суспільному, що три фази випробування потенційної української вакцини від COVID-19 у випадку “сприятливих обставин” можуть бути завершені впродовж року.
  • Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив, що розробка української вакцини від COVID-19, яка знаходиться на доклінічній фазі, буде коштувати понад 100-150 мільйонів гривень.

На початок