Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук заявив, що в Україні існує тарифна криза. На думку експерта, це сталося через те, що немає зростання доходів населення паралельно з підвищенням тарифів, а також відсутня конкуренція на ринку газу.
Так, Корольчук вважає, що в Україні не відбувається підвищення рівня доходів населення паралельно зі зростанням тарифів, як це мало б бути.
"У 90-х роках, коли поляки, чехи, словаки, угорці переходили до ринкових тарифів на енергетику та газ, у них була спеціальна програма з МВФМіжнародний валютний фонд, коли МВФ виділяв кошти, для того, щоб не було одразу різкого підвищення до ринкової ціни, а щоб це відбувалося поступово. Тобто паралельно відбувався процес підвищення рівня доходів населення. Звісно, їм там тяжко жити, доводиться економити, але принаймні такого необґрунтованого ривка, як у нас, у них не було. Відсутність роботи з МВФ з боку України дивує", — заявив Корольчук в ефірі Українського радіо.
За його словами, другим моментом є відсутність конкуренції на ринку газу.
"Залишився монополіст "Нафтогаз України". Він увесь газ, який видобувається в Україні концентрує в своїх руках. Якби "Нафтогаз" виставив цей газ на біржі, його вартість складала б 6 тисяч гривень за тисячу кубометрів, тобто вдвічі менше, ніж це є на сьогодні. Проте він цього не робить. Відтак саме "Нафтогаз" штучно створив кризу", — стверджує експерт.
Корольчук вважає, що варіанти уряду щодо виходу з тарифної кризи не будуть дієвими.
"Розглянемо перший варіант "хаб мінус", коли європейська ціна не враховує транспортування. Європейська ціна на газ, наприклад, в Іспанії на сьогодні складає 600-700 доларів за тисячу кубометрів. Це ще більше, ніж зараз в Україні, тому це нелогічна пропозиція. Другий варіант про річну ціну взагалі не має жодного відношення до вирішення питання високої ціни на газ. Це право кожного постачальника газу встановити місячну ціну, річну ціну, на три роки ціну. Усе залежить від умов, в яких працює компанія, наявних ресурсів газу тощо", — додав експерт.
Що відомо
- 10 січня у низці міст України пройшли акції протесту проти підвищення тарифів. Ціни на тепло та електроенергію зросли з 1 січня 2021.
- Перегляд усіх тарифів є умовою надання Україні 5 мільярдів доларів за програмою Stand-By Міжнародного валютного фонду.
- Кабінет міністрів та компанія "Нафтогаз" розробили два підходи, які дозволять знизити ціни на газ.
Читайте також
"Тарифні" протести. Експертка розповіла, чому підвищуються ціни на газ та як цього можна уникнути
Підвищення тарифів і реформа митниці. Що вимагає МВФ від України за 5 млрд доларів