Підвищення тарифів і реформа митниці. Що вимагає МВФ від України за 5 млрд доларів

Підвищення тарифів і реформа митниці. Що вимагає МВФ від України за 5 млрд доларів

Підвищення тарифів і реформа митниці. Що вимагає МВФ від України за 5 млрд доларів

Міжнародний валютний фонд опублікував текст меморандуму по новій програмі Stand-By на 5 млрд доларів. Документ містить умови, яких повинен буде дотримуватися уряд України до 2021 року, а також основні заходи, які повинна виконати держава для отримання наступних траншів за програмою.

Текст меморандуму зі 113 сторінок містить 9 першочергових кроків, які повинна виконати Україна, серед них:

 1. Плани скорочення частки недіючих кредитівЗгідно з рекомендаціями МВФ, кредити вважають недіючими, якщо сплата основної суми та відсотків за нею прострочені на 90 днів чи більше. В окремих випадках (проте набагато рідше) до недіючих можуть відносити й ті кредити, які прострочені менше, ніж на 90 днів державних банків мають бути офіційно погоджені акціонером та затверджені Радою фінансової стабільності до кінця червня 2020 року.
 2. Забезпечити перегляд усіх тарифів на опалення, що знаходяться під юрисдикцією НКРЕКП та місцевих органів влади, і офіційно їх прийняти для повного відображення вартості газу та негазових витрат (включаючи капітальні витрати), та прийняти спрощену процедуру зміни домогосподарствами постачальника до кінця серпня 2020 року.
 3. Підготувати нові організаційні структури та системи для Державної податкової і Митної служб (ДПС і ДМС) для забезпечення в обох організаціях процесу делегування повноважень та відповідальності в рамках єдиної юридичної особи до кінця вересня 2020 року.
 4. Прийняти зміни до Закону про банківську діяльність, підготовлені за співпраці з фахівцями МВФ та Світового банку до кінця жовтня 2020 року.
 5. Внести зміни до Закону про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інших законів для того, щоб удосконалити механізм ліквідації банків та повернення активів до кінця жовтня 2020 року.
 6. Внести зміни до Закону про Вищу раду правосуддя для покращання процесу відбору, що гарантуватиме, що її члени мають бездоганну репутацію та доброчесність до кінця жовтня 2020 року.
 7. Посилити корпоративне управління на державних підприємствах, у тому числі прийняти новий корпоративний статут для Нафтогазу, відповідно до корпоративних принципів Організації економічного співробітництва та розвитку, рекомендації щодо корпоративного управління та іншого застосовного законодавства, включаючи закон Про акціонерні товариства, до кінця вересня 2020 року.
 8. ДПС і ДМС мають діяти в межах усієї країни як дві окремі єдині юридичні особи з організованим на основі функціонального принципу центральними та територіальними офісами, а обласні та інші юридичні особи ДПС, ДМС, ДФС припиняють свою діяльність до 1 січня 2021 року.
 9. Державна аудиторська служба України за участі зовнішніх/незалежних аудиторів проведе перевірку цільового використання бюджетних коштів, пов'язаних з COVID-19 до кінця березня 2021 року.

"Лист про наміри та Меморандум про економічну і фінансову політику, схвалений Радою директорів Міжнародного валютного фонду 9 червня 2020 року, містять заходи та умови, які реалізував та планує реалізувати і дотримуватись уряд України та Національний банк України протягом періоду дії програми у 2020–2021 роках, а також конкретні кроки, необхідні для успішного проходження переглядів та отримання наступних траншів за програмою", — ідеться в повідомленні Міністерства фінансів.

Програма зосереджена на підтримці макроекономічної та фінансової стабільності й охоплює сферу фіскальної, монетарної, енергетичної, антикорупційної політики, а також політики фінансового сектору.

Прогнозувалося, що програма від МВФ має відкрити перспективу фінансової підтримки від інших міжнародних партнерів України, зокрема — Світового банку і Європейського Союзу. Вже 10 червня Україна отримала від Єврокомісії пів мільярда євро допомоги.

Читайте також: "Повний транш. Чи отримає Україна всі 5 мільярдів від МВФ та на що підуть кошти"

Що відомо

 • 13 травня Верховна Рада ухвалила законопроєкт про банки, який називають "антиколомойським". Цей закон був останньою невиконаною умовою МВФ для початку нової програми співпраці з Україною.
 • 22 травня президент Володимир Зеленський підписав "антиколомойський" закон.
 • Україна та Міжнародний валютний фонд погодили на рівні персоналу нову 18-місячну програму Stand bу на 5 мільярдів доларів.
 • Рада директорів Міжнародного валютного фонду мала розглянути нову кредитну програму на 5 мільярдів доларів для України 9 червня.
 • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна розраховує на виплату першого траншу в розмірі 1,9 млрд доларів наступного дня після погодження кредитної програми.
 • При цьому другий транш у 1,6 млрд доларів Україна може отримати восени, а третій у розмірі 1,5 млрд доларів — вже у 2021 році.
На початок