"Тарифні" протести. Експертка розповіла, чому підвищуються ціни на газ та як цього можна уникнути

"Тарифні" протести. Експертка розповіла, чому підвищуються ціни на газ та як цього можна уникнути

Ексклюзивно
"Тарифні" протести. Експертка розповіла, чому підвищуються ціни на газ та як цього можна уникнути
. mte.pl.ua

З початку 2021 року Україною ширяться протести проти зростання тарифів на газ у всіх постачальників та електроенергію. Чим вони закінчаться та чи можна було запобігти ситуації, яка спричинила невдоволення українців, Українському радіо розповіла економічна оглядачка Наталя Прудка.

“Ці протести свідчать про те, що для пересічного українця ціна газу 7-10 гривень за кубічний метр без доставки є недосяжна. Люди вийшли на протести, тому що тепер разом з доставкою, яка також зросла, доведеться платити п’ять тисяч гривень. Для мешканців регіонів це величезна сума”, - розповіла Прудка.

За словами експертки, ключовою проблемою українського ціноутворення на газ є прив’язка до європейських газових хабів.

“Нещодавно Європейське енергетичне співтовариство оприлюднило свій звіт, в якому чітко сказало, що вони не радили жодному уряду в Україні прив'язувати ціну газу до європейських хабів. Тому що, за їхніми словами, в Україні достатньо своїх ресурсів, щоб задовольнити потреби населення. Україна повинна створювати свій ринок газу та формувати свою ціну. Ми ж не отримуємо 2-3 тисячі євро, то як можна українцям прив'язувати ціну до європейських хабів. Адже європейці отримують 2-3 тисяч євро, а ми - 200 євро в місяць. Люди будуть змушені віддати все і зарплати все одно не вистачить”, - розповіла експертка.

Так, вона зазначила, що на ціни в Україні можуть вплинути морози в Іспанії.

“Влітку компанії проводили літні акції і ціни були по 4,5, можна було купити газ на всю зиму. А зараз суми будуть рости. Наприклад в Іспанії вдарили морози і ціна на їхньому ринку газу 645 доларів. Якщо така ціна стрибне і на європейському хабі TTF, до якого прив'язана ціна України, ми матимемо ціну 5-17 тисяч гривень за тисячу кубів”, - наголосила Прудка.

Також вона звернула увагу на те, що протести посиляться й тоді, коли люди отримують підвищення на електроенергію, адже багато хто перевів опалення не лише на газ, але й на електрику.

“Ситуацію потрібно повертати в інше русло, і у Верховній раді вже є проєкт закону, яким пропонується вивести зі складу "Нафтогазу" компанію "Укргазвидобування", щоб вона зі своїм ресурсом виходила на ринки. Там собівартість видобування складає 47 доларів за кубічний метр. Хай з накрутками на розвиток буде 100-120 доларів, це все одно буде в 3-4 рази менше, ніж зараз”, - пояснила Прудка.

На її думку, поки парламент не змінить ситуацію, протести будуть наростати.

Що відомо

  • Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що депутати готують антикризовий план для вирішення можливих проблем через підвищення тарифів. Натомість в Офісі президента повідомили про план зниження вартості газу.
  • 10 січня у низці міст України пройшли акції протесту проти підвищення тарифів. Ціни на тепло та електроенергію зросли з 1 січня 2021.
  • Перегляд усіх тарифів є умовою надання Україні 5 мільярдів доларів за програмою Stand-By Міжнародного валютного фонду.

На початок