Мінфін США запровадив санкції проти сімох українців та чотирьох медіакомпаній через звинувачення у втручанні в американські вибори.
Про це повідомляється на сайті Міністерства фінансів Сполучених Штатів.
Зокрема, у санкційному списку опинилися нардеп від фракції партії "Слуга народу" Олександр ДубінськийУкраїнський журналіст, політик, блогер, колишній ведучий та чинний депутат Верховної ради від "Слуги народу", депутат-втікач Олександр ОнищенкоУкраїнський політик, бізнесмен та екснардеп VII і VIII скликань від Партії регіонів, якого Україна звинувачує у державній раді, організації злочинного угрупування і корупції. Переховується за кордоном та експрокурор Костянтин КуликКолишній військовий прокурор, звинувачений у незаконному збагаченні та звільнений з посади. Також у ньому фігурують помічник нардепа Андрія Деркача Дмитро КовальчукПомічник Деркача у Раді VI і VII скликань, колишній працівник посольства України у США Андрій ТеліженкоЕкспрацівник посольства України у США, який разом із адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані розслідував начебто незаконні дії Джозефа Байдена під час його роботи на посаді віцепрезидента, експомічник Деркача Антон СимоненкоНаближена до Деркача особа, працював його помічником протягом майже 10 років, а також Петро ЖуравельЗа даними Мінфіну США, керівник медіаресурсів Деркача та адміністратор підконтрольних йому сайтів, якого Мінфін США називає "медіаменеджером Деркача".
Окрім того, ухвалений перелік включає 4 видання, а саме: ТОВ "Ера-медіа", інформаційне агентство Only News, інтернет-портал NabuLeaks та ТОВ "Скептик" (Бегемот Медіа).
"Російські кампанії з дезінформації, націлені на американських громадян, є загрозою нашій демократії. Сполучені Штати будуть продовжувати агресивно захищати цілісність наших виборчих систем і процесів", – прокоментував запровадження санкцій очільник міністерства Стівен Мнучін.
У чому звинувачують українців
Американський Мінфін вважає, що зазначені люди й компанії пов’язані з мережею впливу, яка була створена за участі нардепа Андрія Деркача та працювала в інтересах Росії.
У повідомленні міністерства зазначається, що щонайменше з 2019 року Деркач і його соратники використовували засоби масової інформації США, платформи соціальних мереж у США та впливових американських осіб для введення в оману та поширення необґрунтованих звинувачень у тому, що чинні та колишні офіційні особи США нібито причетні до корупції, відмивання грошей і незаконного впливу на політичні процеси в Україні.
Зокрема, міністерство вважає, що Костянтин Кулик, Олександр Онищенко, Андрій Теліженко та Олександр Дубінський приєдналися до Деркача у поширенні та пропаганді "шахрайських і необґрунтованих звинувачень" щодо американських політиків, а Петра Журавля Мінфін називає ключовим членом медіакоманди Деркача. Дмитра Ковальчука також вказують як одного із медійників звинуваченого у співпраці з Росією нардепа. Антона Симоненка США вважають причетним до приховування фінансових активів Деркача.
"Вони неодноразово виступали з публічними заявами для поширення дезінформації про те, що офіційні особи уряду США брали участь у корупційних угодах в Україні. Ці дії підтримують зусилля Деркача, який виконує функції агента російських спецслужб, з надання впливу на президентські вибори в США у 2020 році", – зазначили у Міністерстві фінансів.
Запроваджені санкції передбачають блокування усього майна зазначених юридичних та фізичних осіб, яке підпадає під юрисдикцію США, а особам зі Сполучених Штатів забороняється проводити з ними операції. Також санкції передбачають блокування будь-яких організацій, які на 50 або більше відсотків належать фігурантам санкційного списку.
Онищенко та Дубінський відповіли на звинувачення
Олександр Онищенко прокоментував запроваджені проти нього санкції, назвавши їх "прогнозованими".
"Запровадження санкцій проти мене прогнозоване. Так само як і моя реакція на них – начхати. Ці санкції – реакція нової влади США на мої системні викриття корупції Байдена і Демпартії США в Україні, а також їхньої агентури впливу, представленої мережею дорогих і безглуздих антикорупційних органів. Вони роками доять українських платників податків на фінансування цих структур, а всі корупціонери – на волі", – написав нардеп-втікач на своїй сторінці у Facebook.
Своєю чергою, Олександр Дубінський заперечив своє втручання в американські вибори.
"В черговий раз заявляю про те, що я ніколи не втручався у вибори в інших державах, в тому числі й американські вибори, та ніколи не мав відношення до оприлюднення так званих плівок Порошенка-Байдена", – написав він на своєму Telegram-каналі.
Нардеп заявив, що звинувачення на його адресу є брехливими та висловив жаль через те, що американські посадовці поділяють їх.
Що відомо
- 14 жовтня американське видання New York Post опублікувало матеріал про "корупційні схеми" кандидата у президенти США Джозефа Байдена. Автори стверджували, що Байден, нібито, допоміг своєму сину Гантеру влаштуватися в українську нафтогазову компанію Burisma. За кілька днів журналісти New York Post заявили, що сумніваються в достовірності матеріалу, а редактори видання змусили їх підписати текст своїми іменами.
- 19 травня нардеп Андрій Деркач провів онлайн-брифінг, де розповів, що "отримав від журналістів-розслідувачів" нібито записи телефонних розмов Порошенка та Байдена, які "свідчать про факти державної зради та міжнародну корупцію". За його словами, перша тема записів, які датовані 2015-2016 роками, стосується отримання "$1 млрд в обмін на збереження схем Burisma і міжнародної корупції".
- В Офісі генпрокурора порушили провадження за фактом "державної зради", після того, як нардеп Андрій Деркач оприлюднив аудіорозмови з голосами, схожими на п'ятого президента України Петра Порошенка й колишнього віцепрезидента США Джо Байдена.
- Служба зовнішньої розвідки України заявила про проведення інформаційних операцій проти України російськими спецслужбами після того, як депутат Ради Андрій Деркач оприлюднив запис розмови із голосами, схожими на голоси Порошенка та президента Росії Володимира Путіна. У пресслужбі Європейської солідарності назвали плівки "фальсифікатом" і "фейком".
- У США заявили, що Росія за допомогою Деркача втручається в американські вибори.
- Колишні посли США в Україні прокоментували "плівки Деркача", вказавши, що розчаровані спробами втягнути Україну у вибори президента США.
- США анулювали візу українському дипломату, якого підозрюють у зборі компромату на Байдена.